Надмощие над Китай и възпиране на Русия: Какви са акцентите в стратегията за национална сигурност на Байдън

Надмощие над Китай и възпиране на Русия: Какви са акцентите в стратегията за национална сигурност на Байдън

Надмощие над Китай и възпиране на Русия: Какви са акцентите в стратегията за национална сигурност на Байдън

Най-голямото предизвикателство за Съединените щати през следващите години ще бъде спечелването на икономическата надпревара с Китай и възпирането на Русия. Това обяви американският президент Джо Байдън при представянето на своята Стратегия за национална сигурност - документ, която всяка нова администрация е длъжна да издаде. 

Байдън даде да се разбере, че счита Китай за най-голямото геополитическо предизвикателство пред САЩ и че е по-притеснен от стъпките на азиатския гигант към  „наслояване на авторитарно управление с ревизионистка външна политика“, отколкото от  западаща Русия. Повече от шест месеца след нахлуването в Украйна руските военни изглеждат по-малко страховити, отколкото когато първите чернови на документа бяха разпространени в Белия дом през декември, пише Дейвид Сангър за „Ню Йорк таймс“.

„По света нуждата от американско лидерство никога не е била по-голяма. Ние сме в разгара на стратегическо състезание за оформяне на бъдещето на международния ред“, отбелязва Байдън във въведението към стратегията, която е 48 страници.

„Няма да оставим нашето бъдеще уязвимо на капризите на тези, които не споделят нашата визия за свят, който е свободен, отворен, проспериращ и сигурен. Тъй като светът продължава да се справя с продължаващите въздействия на пандемията и глобалната икономическа несигурност, няма нация в по-добра позиция да води със сила и целеустременост от Съединените американски щати“, добавя той.

Байдън оцени като приоритет в стратегията и „възстановяването на демокрацията у дома“, като този акцент идва преди т. нар Междинните избори в САЩ, които са от решаващо значение за баланса на силите във Вашингтон.

Според американският президент „Русия и Китайската народна република поставят различни предизвикателства“.

 „Русия представлява непосредствена заплаха за свободната и отворена международна система, безразсъдно пренебрегвайки основните закони на международния ред днес, както показа бруталната й агресивна война срещу Украйна“, пише Байдън.

Според него обаче „Китай е единствената страна, която има както намерение да прекрои международния ред, така и все повече икономическа, дипломатическа, военна и технологична мощ за постигане на тази цел“.

В стратегията Байдън защитава и някои необичайни позиции, особено за представител на Демократическата партия. Той призовава призова за по-бърза модернизация на армията, въпреки че неговите критици казват, че бюджетът му не отразява такива амбиции. Той също така има по-песимистичен възглед върху ползите от глобализацията, отколкото президентите Бил Клинтън или Барак Обама, описвайки надълго и нашироко как тя е подхранвала пандемии и дезинформация и е допринесла за проблемите с веригата за доставки.

В документа Байдън се фокусира най-вече върху тема, на която дава приоритет от втория си месец на власт - предстоящата борба между автокрации и демокрации. Той посочва, че Съединените щати, заедно с техните съюзници и частния сектор, трябва да увеличат инвестициите в западните икономики, за да намалят зависимостта си от своите противници.

Публикуването на стратегическият документ беше отложено миналата зима, тъй като стана ясно, че руската инвазия в Украйна е неизбежна и че отношенията на САЩ с техните европейски съюзници са на път да преминат през огромно изпитание. Ревизираният документ отбелязва нова съгласуваност между страните от НАТО, но също така включва предупреждения към Москва, които бяха ясно вмъкнати, за да отразяват нова ера на възпиране.

„Съединените щати няма да позволят на Русия или на която и да е сила да постигне целите си чрез използване или заплаха за използване на ядрени оръжия“, се казва в новия документ. Този коментар обаче не включва пояснение за отговора на САЩ и НАТО, ако руският президент Владимир Путин избере да използва тактическо ядрено оръжие. Байдън също така отказа да навлезе в подробности за възможните действия при подобен сценарии, когато беше притиснат за отговор интервю с Джейк Тапър по Си Ен Ен .

За всяка администрация стратегията за национална сигурност е комбинация от насоки, сигнализиране за намерение към съюзници и противници и често самопрославяща се ода за американската мощ. Стратегията на президента Джордж У. Буш беше известна с установяването на доктрина за „изпреварване“, която допринесе за решението на неговата администрация за нахлуването в Ирак. Обама използва своя, за да призове за преминаване към свят без ядрени оръжия, но също и за разширяване на американската мека сила, както и за победа над болестите и глобалната бедност.

Президентът Доналд. Тръмп заяви, че ерата на антитероризма е заменена от възраждане на конкуренцията на суперсили срещу това, което той нарече „ревизионистки“ сили, въпреки че обикновено пренебрегваше декларациите в своя документ за стойността на НАТО и други съюзи. Стратегията на Гайдън е забележителна със заличаването на разликите между вътрешната и външната политика, като той твърди, че източникът на силата на САЩ ще дойде от препотвърждаването на демократичните традиции на нацията.

„Като американци, ние всички трябва да се съгласим, че присъдата на хората, изразена по време на избори, трябва да се уважава и защитава“, се казва в документа. Така президентът поставя акцент върху американската демокрация, който отсъства от предишни стратегии. След това се обсъждат действия срещу „вътрешния тероризъм“ и се казва, че „Америка няма да толерира чужда намеса в нашите избори“.

Началните раздели на стратегията са насочени предимно към вътрешните въпроси, включително възстановяването на ключови технологии и способността да се произвеждат най-модерните полупроводници.

„Премахнахме разделителната линия между външната и вътрешната политика, за да направим широкообхватни инвестиции тук, у дома, в нашата индустриална и иновационна база“, каза пред репортери в сряда Джейк Съливан, съветник по националната сигурност.

Байдън наскоро пътува до Охайо за първа копка на нов завод на Intel, както и до обект на IBM в северната част на щата Ню Йорк, за да отпразнува инвестициите в сектора, направени от федералното правителство чрез новоприетия Закон CHIPS.

Преди тези заводи и други, построени от Taiwan Semiconductor Manufacturing Company и Samsung в американския югозапад, да започнат да произвеждат чипове обаче ще минат години.  Дори тогава те ще представляват малка част от най-модерната микроелектроника, която американската индустрия консумира.

Г Съливан каза, че стратегията се ръководи главно от променен пейзаж, такъв, който документът описва с думите: „Ерата след Студената война окончателно приключи“.

„Навлязохме в решително десетилетие по отношение на две основни стратегически предизвикателства“, каза  Сълива. „Първата е конкуренцията между големите сили за оформяне на бъдещето на международния ред, а втората е свързана със справяне с транснационални предизвикателства като промяната на климата, хранителната несигурност, заразните болести, тероризма, енергийния преход и инфлацията”.

Последните няколко седмици показаха колко трудна ще бъде борбата с някои от тези проблеми.

Байдън получи неочакван удар от Саудитска Арабия, която той посети през лятото, когато миналата седмица кралството поведе ОПЕК към мащабно свиване на добива на петрол, след като каза на американския президент, че ще го увеличи.. Ходът на ОПЕК допринася за инфлацията и също така подпомага усилията на Русия да финансира войната в Украйна.  Байдън каза във вторник, че ще преразгледа отношенията си със саудитците и че те ще понесат последствия за решението си.

Сътрудничеството на Китай по въпросите на климата се забави до такава степен, че може да се каже, че вече почти не съществува. Преговорите за „стратегическа стабилност“ с Русия за ограничаване на ядрените арсенали приключиха.

„Сега Русия представлява непосредствена и постоянна заплаха за международния мир и стабилност“, се казва в документа – рязка промяна след десетилетия на стратегии, които обсъждат работата за интегриране на Русия и Запада. „Това не е борба между Запада и Русия. Става въпрос за основните принципи на Хартата на ООН, по която Русия е страна, по-специално зачитането на суверенитета, териториалната цялост и забраната за придобиване на територия чрез война“, пише още в документа.

Путин ясно вижда нещата по различен начин. Той твърди, че Украйна винаги е била част от Русия, още от епохата на царете, и приписва конфликта с Киев на усилията на Запада да овладее и намали руската власт.

Основният акцент в стратегията на Байдън, изготвена от Съвета за национална сигурност с участието на цялата администрация, обаче Китай. Това беше и темата на речта тази седмица на ръководителя на британската агенция за киберразузнаване Джереми Флемиг.

Голяма част от военната стратегия, описана в документа на администрацията, е предназначена да противодейства на Китай в космоса, киберпространството и в морето - всички те изискват различен хардуер, различни стратегии и различни таланти в сравнение с тези, нужни за възпирането на Русия. Документът описва по-агресивни усилия на САЩ за подобряване на киберсигурността и призовава за работа със съюзниците и частния сектор, за противодействие на „опитите за намаляване на технологичната преднина“ на Запада ограничаване на китайските и други инвестиции в Съединените щати и контролиране на износа на ключови технологии за Китай.

Някои критици на стратегията се опасяват, че тя не се движи достатъчно бързо. „Плановете на Китай за Тайван са съсредоточени около 2027 г.“, каза в интервю Кори Шейк, който ръководи проучванията на външната и отбранителната политика в American Enterprise Institute. „Бюджетът не предвижда модернизация с такава скорост“, добави той.

Новата стратегия за национална сигурност проправя пътя на Пентагона да публикува през следващите седмици своята стратегия за национална отбрана и свързан документ, наречен преглед на ядрената позиция, който ще опише плановете на  Байдън за ядрения арсенал.

Съливан каза, че въпреки неотдавнашните заплахи на Русия, документите ще бъдат „стъпка напред към намаляване на ролята на ядрените оръжия в американската стратегия“.

„Не се стремим конкуренцията да премине в конфронтация или нова Студена война“, настоя той. Но именно това е фразата, която китайските служители често използват, за да опишат стратегията на САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ