Китай изучава грешките на КПСС в желанието си да не ги повтаря
Пленумът на Централния комитет на Централния комитет на Китайската комунистическа партия в Пекин приключи работата си. Както се очакваше, той изслуша проектодоклада на генералния секретар Си Дзинпин за предстоящия конгрес, доклада на Централната комисия за проверка на дисциплината и промените в партийния устав, съобщава в свойанализ „Независимая газета“. Но пленумът също така призова за борба със сепаратизма, външната намеса във вътрешните работи на Китай и ускоряване на модернизацията на националната отбрана и въоръжените сили, в светлината на трудната международна ситуация. Включването на тези две насоки в заключителното комюнике на пленума показва, че на конгреса, който се открива на 16 октомври, ще бъде даден приоритет на ролята на армията в защитата на държавата от заплахи от Съединените щати и техните съюзници.
Докато членовете и кандидатите за членове на Централния комитет се събираха при закрити врата, Китайската централна телевизия продължи да информира зрителите за заслугите на Си Дзинпин към страната в своята документална поредица „Лека походка“. В него той заявява: „Силната държава трябва да има силна армия“.
Китайските политолози посочват, че лидерът на страната свързва безспорната си теза със събитията в Съветския съюз. Подчертава се, че Си не само е укрепил армията, но и се е погрижил тя да бъде абсолютно лоялна. Та нали още Мао Цзедун е казал: който има пушка, има власт. Но съветското ръководство, отбелязва програмата, пренебрегна тази истина, изпусна юздите и в резултат на това държавата рухна.
Грешката на съветското ръководство по време на перестройката беше, че премахна политическото обучение на военните и отслаби контрола на КПСС върху въоръжените сили. Такава, според китайски телевизионни коментатори и експерти, е основната причина за факта, че самата държава се е разпаднала.
Цзян Тецзюн, анализатор в Китайската академия на военните науки, казва в интервю пред телевизията: „Урокът от падането на съветския режим и неговата партия е, че абсолютното лидерство на партията във въоръжените сили е фундаменталният проблем. Това лидерство трябва непрекъснато да се усилва - не може да се допусне отслабване.
Сегашният лидер на КНР проведе армейска реформа, която беше насочена както към подобряване на системата за взаимодействие между родовете войски, така и към предаването на ръководството на всички звена на армията в едни ръце. Но китайският експерт все пак обръща внимание на ТВ-материалите, свързани с антикорупционната кампания, която беше съпроводена с разобличаване на много генерали и офицери и това се отрази на морала на личния състав. Не означава ли това, че напомнянето за събитията в СССР може да показва наличието на недоволство сред офицерството от извършените чистки? Според чуждестранни наблюдатели, китайското партийно и държавно ръководство непрекъснато изучава причините за разпада на КПСС след краха на Съветския съюз. Някои анализатори правят извод, че КПСС тогава е загубила лостовете за управление на обществото и е отслабила идеологическата си работа. Те споменават и загубата на контрол над съветската армия.
Антикорупционната кампания в китайската армия беше от същия характер, както в цялата страна. Преди Си Дзинпин да дойде на власт, корупцията както в държавния апарат, така и в армията достигна ниво, което постави под въпрос управляемостта на държавата. Втората причина за чистките е, че привържениците на бившия лидер Дзян Дзъмин са заели важни позиции в армията. Така възниква въпросът кой всъщност контролира армията, твърдят наблюдатели на процесите в Поднебесната империя. С антикорупционните мерки, Си наказа няколкостотин високопоставени офицери. В армията също има групи, които се борят за голям дял от финансирането и за влияние. Но в хода на военната реформа от 2015-2016 г. беше извършена централизация на администрацията, централизация на контрола върху службите за сигурност на армията. Това дава на Си повече власт да определя военната политика. Китайските медии се концентрират не само върху армията, но и върху общата подготовка за конгреса. Твърди се, че на чуждите медии ще бъдат предоставени максимално добри възможности за отразяване на работата му. Преди откриването на историческото събитие, ще се проведе пресконференция в Голямата зала на народа на площад „Тянанмън“, а по-късно репортери ще могат да присъстват на брифинги в хотела. Пекин очаква светът да получи благоприятна картина за работата на конгреса.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.