„Нямаме време за спорове около Брекзит“: Брюксел гледа с безпокойство към Великобритания на Лиз Тръс

„Нямаме време за спорове около Брекзит“: Брюксел гледа с безпокойство към Великобритания на Лиз Тръс

Европа се подготвя за перспективата Лиз Тръс да стане следващия министър-председател на Великобритания със смесица от раздразнение и безпокойство. Дипломатите казват, че на фона на  войната в Украйна и необузданата инфлация, последното нещо, от което се нуждаят, е още една битка за Брекзит.

Макар да е фаворит в за наследник на Борис Джонсън в управляващата Консервативна партия, Тръс има малко почитатели в 27-членния Европейски съюз, пишат Майкъл Роуз, Адрю Макаскил и Андреас Ринкер за Ройтерс.

Като външен министър тя защитаваше законодателство, което включва едностранна промяна на някои търговски правила за Северна Ирландия, договорени с ЕС при излизането на Обединеното кралство от Съюза. Тя обеща, че ако стане премиер, ще се увери, че тези промени ще бъдат приети. Подобен ход поставил Лондон в посока към неизбежен сблъсък с Брюксел.

Нейната реторика по време на кампанията й за следващ министър-председател, макар и насочена към членовете на Консервативната партия, които не са големи фенове на ЕС и Франция, не и печели приятели на континента.

На въпрос миналия месец дали френският президент Еманюел Макрон е „приятел или враг“ на Великобритания, тя отговори: „Все още не е ясно“.

„В настоящата среда е объркващо, че тя смята, че може да си позволи да прави подобни забележки“, каза базиран в Брюксел дипломат. „Фокусирани сме на 200% върху войната в Украйна и широкоразпространената инфлация. Нямаме време за губене с това“, добави той, визирайки нови спорове около Брекзит.

Представители на кампанията на Тръс казаха, че коментарите й са били „шега“ и е малко вероятно да окажат трайно въздействие върху френско-британските отношения.

Все пак източник от френското правителство каза, че коментарите подчертават липсата на доверие между Париж и Лондон, като тази тенденция се засилва от обвинения, че Макрон не е направил достатъчно, за да спре потока от мигранти, преминаващи с лодки към английските брегове.

Подготовка за трудни отношения

В Германия членовете на управляващата коалиция не са впечатлени от досегашното представяне на Тръс. Според тях кандидатът за лидер на Консервативната партия атакува ЕС, за да отвлече вниманието на нарастващите вътрешни проблеми в Обединеното кралство.

„Трябва  да се даде шанс на новия премиер“, каза Нилс Шмид, говорител по външната политика на управляващата Социалдемократическа партия. „Но всеки, който вярваше, че нещата не могат да се влошат, след като Джонсън се отказа от поста, че греши. Много от изявленията на г-жа Тръс са неудачни или погрешни“, добави той.

Трудни времена

Дипломати от ЕС казват, че въпреки че Тръс първоначално се е противопоставяла на излизането на Великобритания от блока преди референдума за Брекзит през 2016 г., тя искрено го е подкрепила като член на кабинета на Джонсън и затова е малко вероятно да прибегне до по-помирителен подход към трудни въпроси след Брекзит.

Великобритания напусна блока на 31 януари 2020 г., но оттогава води спор с Брюксел относно търговските споразумения за Северна Ирландия – правила, с който Лондон се съгласи при договарянето на сделката за Брекзит.

Съгласно Протокола за Северна Ирландия от сделката за Брекзит, провинцията остана в единния пазар на ЕС за стоки и митническия съюз, запазвайки отворената си граница с членката на ЕС Република Ирландия.

Великобритания твърди, че това споразумение, което на практика поставя митническа граница между островите Ирландия и Великобритания, е неприложимо и законопроектът, който сега се разглежда от парламента, ще го разруши.

ЕС вече започна съдебни процедури за нарушаване на договора, който според Брюксел е обвързващ.

Тръс обаче изглежда решен да продължи със законопроекта и според някои доклади тя може да задейства т. нар. „член 16“" от Протокола, с които да анулира споразумението за Брекзит за Северна Ирландия, броени дни след като встъпи в длъжност като премиер.

Това би засилило напрежението между Лондон и Брюксел и крайна сметка може да доведе до търговска война, при която ЕС да наложи мита върху британски стоки.

„Европейската комисия ще бъде на първа линия и ще има много твърд отговор“, каза базираният в Брюксел дипломат.

Член на екипа на кампанията на Тръс каза, че се надява, че смяната на правителството ще доведе до подновяване на отношенията на Европа. Тя подчерта, че би предпочел би предпочела ситуацията около Северна Ирландия да бъде разрешена чрез преговори, но задействането на „член 16“ също е вариант.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ