Нетаняху отложи спорната съдебна реформа след протестите в Израел

Нетаняху отложи спорната съдебна реформа след протестите в Израел

Нетаняху отложи спорната съдебна реформа след протестите в Израел

Ситуацията в Израел се успокоява, след като премиерът на страната Бенямин Нетаняху обяви вчера, че ще отложи ключова част от спорните планове за реформа на съдебната система, предаде Би Би Си.

В понеделник вечерта той каза, че ще отложи приема на законодателството до следващата парламентарна сесия, за да предотврати „разрив сред нашия народ“.

Не е ясно обаче дали този ход ще има някакъв ефект, освен спечелване на време за правителството на Нетаняху.

Решението на премиера дойде след мащабни протести, предизвикани от уволнението на министъра на отбраната Йоав Галант, който се обяви против реформата. В резултат на това най-големият синдикат в страната свика стачка. От главното летище на страната до магазини, банки и дори болници - услугите бяха спрени. Координираното стачно действие имаше за цел да предотврати прокарването на реформите до края на тази седмица.

Опозиционният лидер Яир Лапид го нарече „най-голямата криза в историята на страната“.

Правителството, което е едно от най-десните в историята на Израел, се стреми да поеме решаващ контрол върху комисията, която назначава съдиите. Реформите биха дали на парламента правомощия да отменят решенията на Върховния съд с основно мнозинство и биха затруднили обявяването на министър-председател за неподходящ за длъжност и отстраняването му от власт.

Нетаняху каза, че промените ще спрат съдилищата да превишават правомощията си, но според критиците на реформата те ще му помогнат, когато бъде изправен пред текущи обвинения в корупция. Той е бил съден по обвинения в подкуп, измама и злоупотреба с доверие в три случая. Премиерът отрича каквото и да е нарушение и твърди, че е жертва на „лов на вещици“.

Предложените промени предизвикаха изблик на гняв от почти всички части на израелското общество, включително от части от мощната му армия, откакто бяха обявени на 4 януари.

Когато най-накрая се обърна към нацията в понеделник вечерта, Нетаняху той побърза да прехвърли вината на някой друг. Той обвини „екстремистко малцинство“, че се опитва да раздели нацията, и разкритикува военните резервисти, които се противопоставиха на законопроекта, като казаха, че няма да се явят на служба. Собствената му роля в хаоса в страната не беше призната.

Решението, предложено от Нетаняху, ще му спечели време, но няма да реши проблема - демонстрантите се бореха този законопроект да бъде отменен, а не отложен.

Израелската опозиция заяви, че ще влезе в нов диалог.

Крайнодесният коалиционен партньор на Нетаняху, партията „Еврейска сила“, заяви, че е оттеглила ветото върху всяко забавяне на приемането на реформите в замяна на гаранция, чеНетаняху ще ги приеме по време на следващата сесия на парламента.

Това може да се случи към края на април, когато парламентът се завърне след ваканция, която започва в неделя.

Лидерът на „Еврейска сила“ Итамар Бен-Гвир каза, че приема отлагането, защото в замяна г-н Нетаняху се е съгласил да натовари своето министерство на националната сигурност да отговаря за нова "национална гвардия".

Протестите срещу реформата избухнаха в неделя, след като Нетаняху уволни своя министър на отбраната Йоав Галант, който се обяви против противоречивите планове за преразглеждане на съдебната система.

Въпреки това националната стачка, предложена от синдиката Histadrut, беше отменена, след като Нетаняху каза, че ще забави реформите.

Президентът на Израел Исак Херцог каза, че забавянето е „правилното решение“. Преди това той призова за незабавно спиране на плановете.

Опозиционният лидер Яир Лапид предпазливо приветства забавянето на пакета от реформи.

„Ако правителството се ангажира с истински и честен диалог, можем да излезем от този момент на криза – по-силни и по-обединени. Можем да превърнем това в определящ момент в способността ни да живеем заедно“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ