Politico: Макрон се поти под нарастващия натиск да назначи министър-председател
Очакваше се, че през уикенда изпадналият в затруднение френски президент Еманюел Макрон ще назначи министър-председател, но той не се съгласи. Вместо това той ще проведе разговори в Елисейския дворец с бившите президенти Никола Саркози и Франсоа Оланд, Ксавие Бертран, водеща фигура от консервативната партия „Републиканците“, и бившия премиер социалист Бернар Казньов, който се очертава като основен кандидат за ръководител на френското правителство, съобщи Politico.
След седмици на задълбочаваща се политическа криза Макрон е подложен на все по-голям натиск - включително от страна на съюзниците си - да назначи министър-председател, близо два месеца след като лагерът му остана втори по време на изненадващите предсрочни избори, които той свика през юни.
Бернар Казньов „казва, че не е кандидат. Ако бъде помолен, ще го направи по задължение, но няма да го направи на всяка цена“, заяви екипът му пред Politico.
Времето все повече се изчерпва. Според френските правила правителството трябва да представи на парламента проектобюджета за 2025 г. до 1 октомври. Левият алианс "Нов народен фронт" (ННП) спечели предсрочните парламентарни избори това лято, но не успя да събере абсолютно мнозинство. Оттогава Макрон отказва да назначи кандидата на алианса за премиерския пост, 37-годишната държавна служителка Луси Кастес, на този пост.
„Ситуацията изисква доста бързо решение“, заяви в неделя пред френската телевизия Франсоа Байру, лидер на съюзената с Макрон центристка партия „Модем“. Той подкрепи Казньов, опитен политик, който беше министър-председател на Оланд и представлява най-центристкия край на френската левица, добави той. Казньов напусна Социалистическата партия през 2022 г. в знак на протест срещу съюза с „Непреклонна Франция“ на Жан-Люк Меленшон.
През последните няколко дни Елисейският дворец се стреми да накара Казньов да замени Габриел Атал с аргумента, че той е една от малкото политически фигури, които биха издържали вот на недоверие в Националното събрание.
Няма гаранция, че Казньов ще бъде назначен след разговорите на високо равнище в понеделник, които идват по повод безплодните дискусии между Макрон и различните политически партии в страната през последните няколко седмици.
Успоредно с това се очакват разгорещени дискусии за бюджетите между НФП, която иска да повиши данъците на свръхбогатите, за да финансира повече обществени услуги, и десните партии, които искат да намалят публичните разходи. Франция е сред седемте държави от ЕС, които са включени в процедурата при прекомерен дефицит, целяща да ограничи разходите в страните, които надвишават определеното от ЕС съотношение между БВП и дефицита от 3%.
„Крайно време е да имаме назначено правителство. Не трябва да допринасяме за институционалната нестабилност“, заяви в неделя пред френските медии Яел Браун Пиве, подкрепяният от Макрон председател на Националното събрание.
Назначаването на Казньов няма да реши всички проблеми на Макрон. Съобщенията за евентуалното му назначение разделиха ръководството на бившата му партия, като някои от тях призоваха социалистите да работят с Казньов, а други настояваха, че само правителство на НФП би било легитимно предвид резултатите от предсрочните избори.
Междувременно „Непокорна Франция“ представи в събота законодателното си предложение за отстраняване на Макрон заради отказа му да назначи Кастене - но има малък шанс то да събере достатъчно гласове в парламента, за да се случи в действителност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.