Политическото блато във Франция пречи на възстановяването на активи

Политическото блато във Франция пречи на възстановяването на активи

Финансовите активи на Франция са заседнали в коловоз, тъй като политическата безизходица и политическата парализа завладяват страната, хвърляйки сянка върху перспективите за пазарите и влошаващите се публични финанси, предаде Ройтерс.

Инвеститорите, които се надяват да спечелят акции и облигации, засегнати от решението на президента Еманюел Макрон през юни да свика изненадващи избори, може да чакат дълго. Изборите доведоха до застой в парламента и седмици по-късно Франция все още има само служебен премиер. Макрон затръшна вратата за евентуално ляво правителство, въпреки че левият блок спечели най-много места на втория тур през юли.

Междувременно Париж и Брюксел остават в спор относно влошаващата се фискална ситуация във Франция, а продължителната политическа несигурност и възможното забавяне на бюджета за следващата година може да отблъсне всяко възстановяване на пазара. „Потенциално има капацитет френската политика отново да изглежда малко неравна през следващите няколко месеца“, каза Марк Даудинг, главен инвестиционен директор в BlueBay Asset Management. Ето как се справят френските активи и какво предстои:

1. Слабата фискална позиция на Франция изглежда ще задържи държавните облигации на заден план.

Рисковата премия или спред, изисквана от притежателите на френски дълг спрямо по-сигурните германски облигации, е около 71 базисни пункта. Това е по-високо от 50 базисни пункта, наблюдавани преди изборите, но спад от 85 базисни пункта, достигнати в края на юни - най-високото ниво от дълговата криза в еврозоната преди повече от десетилетие. Понижаването на суверенния рейтинг на S&P през май и предупреждението от Moody's през юли предполагат, че разходите по заеми на Франция ще останат относително високи засега.

Дългът на Франция като дял от нейния брутен вътрешен продукт е над 100%, а в Германия е малко над 60%. „Смятаме, че това ще бъде постепенно разрастване с течение на времето, доколкото смятаме, че всяко движение на спредовете ще бъде ограничено под 100 базисни пункта, освен провеждането на президентски избори“, каза Даудинг от BlueBay.

2. Стабилност, къде си?

Френските акции се представиха по-слабо от европейските, след като Макрон обяви изборите на 9 юни и първоначалното следизборно облекчение се провали.

3. Пари в банките
 

Френските банки бяха засегнати особено силно, но за някои това също е възможност за закупуване. Societe Generale, BNP Paribas и Credit Agricole - трите големи френски банки - са надолу между 5% и 16% след изборното решение през юни. Индексът на европейските банки се понижи само с 0,6% за същия период.

Morningstar's Field отбеляза, че международната експозиция на големите френски банки е възможност за закупуване. Тя също така предупреди, че продължителната политическа несигурност може да навреди, докато рисковете от разширяващ се дефицит при ляво правителство може да предизвикат нарастващи разходи за финансиране. „Със сигурност могат да се видят негативите около банките, но там, където има разминаване, е около това колко са изложени на риск някои банки. BNP и SocGen са нашите любими залози и те са достатъчно диверсифицирани далеч от този вътрешен пазар, като финансирането им е по-международно, за да могат да преминат през това.“

4. Каква криза?

Еврото, което претърпя кратък спад през юни, се възстанови и не е обезпокоено от политическите проблеми на Франция. То достигна 13-месечен връх срещу като цяло слаб долар по-рано тази седмица, като валутните търговци се фокусираха върху перспективите за лихвените проценти. Очаква се Федералният резерв на САЩ да предприеме поредица от намаления на лихвените проценти, като Европейската централна банка ще действа по-бавно в облекчаването на паричната политика - положителен резултат за еврото. „Политическата несигурност може да натежи, дори в случай на неляво правителство, но по-скоро, за да ограничи повече силата на еврото, вместо да предизвика разпродажба“, каза валутният стратег на UniCredit Роберто Миалич.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ