Politico: Политиката заплашва да провали Олимпийските игри в Париж
След по-малко от 200 дни, точно един век след последното провеждане на Олимпийските игри във Франция, Париж ще приеме милиони посетители за 33-тото издание на Летните олимпийски игри. Пред организаторите на Олимпиадата се очертават само няколко (е, повече от няколко) политически проблема: войната между Русия и Украйна, конфликтът между Израел и "Хамас", спорът за обществения транспорт, тероризмът, бездомниците, разярените продавачи на книги по Сена. Дори сърф вълната в Таити вече заплашва да засенчи голямото парти на Града на светлината, пише Politico.
С кипящата вътрешна и международна политика шансовете на френския президент Еманюел Макрон да се наслади на нирвана без политика това лято изглеждат малки. Или дори не съществуват.
"Всички олимпийски издания от създаването на Игрите през 1896 г. насам са били политически и геополитически", казва Лукас Обен, специалист по спортна геополитика и директор на изследванията в Института за международни и стратегически отношения. "Нивото на внимание днес е много високо ... това е вероятно най-напрегнатият момент, който сме виждали след края на Студената война. Така че ще станем свидетели на едно силно политизирано издание".
Тони Естангет, президент на организационния комитет на игрите и бивш олимпийски шампион по кану-слалом, наскоро заяви, че не иска политиката да се превърне в доминираща тема на събитието - но дори и той знае, че това няма да е лесно.
"Вярно е, че международната обстановка днес е особено напрегната", каза той и добави: "Но от нас зависи да говорим за спорта и да не политизираме темата твърде много."
Войната между Израел и "Хамас" измести проблема с руските спортисти
В продължение на месеци изглеждаше, че решението дали да се разреши на руските атлети да се състезават ще бъде най-голямото политическо главоболие пред Франция и Международния олимпийски комитет (МОК). Но тогава "Хамас" нападна Израел.
Мащабните ответни действия на Израелските сили за отбрана в ивицата Газа, при които са загинали повече от 25 000 души по данни на контролираното от Хамас министерство на здравеопазването на анклава, предизвикаха глобално възмущение от страна на политически активни спортисти, произхождащи от арабски страни - но и от по-далечни страни.
В знак на протест, който може да разтърси Париж 2024, френската баскетболистка Емили Гомис трябваше да се оттегли от ролята си на един от посланиците на Париж 2024, след като публикува антиизраелски коментари в Instagram след нападението на Хамас на 7 октомври.
Постът на Гомис "нарушаваше изискваната неутралност", пише организационният комитет на игрите, което доведе до нейната оставка.
След като руските спортисти са принудени да се състезават като неутрални заради продължаващата пълномащабна инвазия на президента Владимир Путин в Украйна, обвиненията в непоследователност ще преследват олимпийските шефове по отношение на израелските спортисти.
"С наближаването на събитието противоречията вероятно ще се задълбочават", казва специалистът по спортна политика Обен и добавя, че "мнозина вероятно ще посочат двойните стандарти" по отношение на руските спортисти.
В изявление, изпратено по електронната поща до Politico, говорител на МОК заяви, че МОК следи ситуацията "и въздействието ѝ върху израелските и палестинските спортисти", като отбеляза, че "дискриминацията няма място на Олимпийските игри" и че националните олимпийски комитети на Израел и Палестина "работят в мирно съвместно съществуване от няколко десетилетия".
Участието на руските и беларуските спортисти е обект на разгорещени дебати, откакто Путин започна тоталната си война срещу Украйна през февруари 2022 г., което доведе до блокада на Русия от страна на множество спортни управителни органи. Макрон заяви, че по време на състезанието няма да се развява руското знаме, но не се изказа за забрана на атлетите.
Въпреки окончателната препоръка на МОК да позволи на руските и беларуските спортисти да участват в Париж като неутрални - т.е. без национален флаг или химн - Международната федерация по гимнастика наскоро реши да не включва руски гимнастици в списъка на спортистите, на които е разрешено да участват в квалификационните състезания за Олимпийските игри през 2024 г.
Президентът на Световната атлетика Себастиан Коу също заяви през декември, че руските и беларуските атлети няма да бъдат допуснати до Игрите, дори и под неутрално знаме. В пристъп на ярост заради частичното отхвърляне Путин предложи да създаде своя собствена версия на Олимпийските игри, чийто домакин да бъде Русия.
Вътрешна драма
Глобалните конфликти обаче не са единствените проблеми, които държат организаторите нащрек. Вътрешната политика също е в основата на подготовката за запалването на олимпийския огън на 26 юли.
Подготовката е белязана от полицейски обиск по подозрения в измама, наемане на работници без документи за изграждане на инфраструктурата на състезанието и многобройни национални противоречия, които често противопоставят либералното централно правителство на Макрон на социалистическия кмет на Париж Ан Идалго.
Идалго и бившият министър на транспорта Клеман Боне влязоха в сблъсък, след като кметът заяви, че инфраструктурата на обществения транспорт "няма да бъде готова" навреме за Игрите. (Самият Боне, без да се притеснява от думите си, по-рано призна, че Олимпийските игри ще са гадни за парижани.)
Сега профсъюзите на транспортните работници и на полицаите заплашват да стачкуват, ако не получат повишение на заплатите и по-добри условия на труд, което почти сигурно ще доведе до хаос в града.
Според Ройтерс Министерството на вътрешните работи е разчиствало скуотове и е изтласквало бездомни хора извън града в очевиден опит да подобри имиджа на френската столица преди Игрите - нещо, което предизвика гнева на неправителствените организации.
Подобни критики избухнаха, когато местните власти решиха да реквизират студентски общежития през лятото на 2024 г., за да приемат олимпийския персонал. Студентите, засегнати от мярката, ще получат 100 евро и два билета за игрите като компенсация.
Вълни предизвика и пътуването на Идалго (както професионално, така и частно) до френската територия Таити в южната част на Тихия океан, която ще бъде домакин на състезанието по сърф и в която местните жители протестират срещу изграждането на нова инфраструктура заради потенциалното ѝ отрицателно въздействие върху околната среда и коралите. Тя беше атакувана от политическите си опоненти, които твърдяха, че е възможно да е извършена злоупотреба с публични средства.
Сякаш това не е достатъчно, но церемонията по откриването на Сена, на която ще присъстват 400 000 души, представлява сериозен риск за сигурността и тероризма. "Определени групировки биха могли да я използват, за да изпратят послание", казва Обен, тъй като церемонията ще бъде наблюдавана от милиони хора по целия свят. "Това ще бъде много напрегнат момент."
Социалната политика се проваля
Париж също се бори да продаде игрите на местните жители. Имаше скандал заради скъпата цена на билетите; след това жителите на Сена Сен Дени, един от най-бедните квартали, разположен в северната част на Париж и на мястото на олимпийския стадион, предупредиха срещу еднократната инвестиция, свързана с игрите, която няма да се справи с корените на бедността и безработицата в региона.
Олимпийското село, в което ще бъдат настанени 14 000 спортисти, е построено в Сена Сен Дени именно с цел да се възстанови районът и да се осигурят на традиционно работническата класа по-модерни и енергийно ефективни жилища.
Местната медия Le Parisien обаче съобщава, че досега не е имало голям апетит за закупуване на апартаменти в олимпийското село, поставяйки под въпрос социалното наследство на игрите и дали те ефективно ще подобрят поминъка на общностите с ниски доходи, както първоначално обещаха организаторите.
Емблематичните книжарници на брега на река Сена също протестират остро срещу решението на Министерството на вътрешните работи да ги измести временно, за да освободи място (и да подобри сигурността) по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри.
Въпреки лошата преса, местните организатори все още се надяват, че ще успеят да организират грандиозна спортна феерия това лято.
Естанже отбеляза, че "Франция ще бъде наблюдавана от цял свят... и е важно тя да блесне.
"Имаме колективна отговорност да говорим за спорта, да говорим за положителното, а не само да предаваме негативните изявления, нещата, които ни дразнят и разстройват."
Да видим дали политиката ще се отдръпне навреме, добавя Politico.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.