Politico: Шолц и Макрон в спор заради оръжията за Украйна

Politico:  Шолц и Макрон в спор заради оръжията за Украйна

От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна германската политика се диктува от един водещ принцип: на всяка цена да се избегне пряка конфронтация с Русия. Но след срещата на върха на европейските лидери в Париж в понеделник френският президент Еманюел Макрон хвърли на вятъра германската предпазливост, пише в свой анализ Politico.

"Ще направим всичко необходимо, за да гарантираме, че Русия няма да може да спечели тази война", заяви Макрон пред репортери. "Всичко е възможно", каза той, допускайки включително изпращане на западни войски в Украйна.

Тези коментари бяха в рязък контраст с позицията на канцлера Олаф Шолц, който малко преди да отпътува за срещата на върха в Париж, изказа противоположна теза, предупреждавайки за опасността от реакцията на Русия, ако правителството му изпрати произведени в Германия ракети с далечен обсег "Таурус" в Украйна.

"Ние не можем да бъдем обвързани в нито една точка или място с целите, които тази система може да достигне", заяви Шолц пред репортери в Берлин. "Тази яснота също е необходима. Изненадан съм, че някои хора дори не се трогват от това, дори не се замислят дали това, което правим, може да доведе до един вид въвличане във война."

Германия не е единствена в нежеланието си да бъде прекалено провокативна спрямо Москва. От самото начало на войната администрацията на американския президент Джо Байдън също се опитва да върви по тънката линия, предоставяйки на Украйна оръжията, от които тя се нуждае, за да се защитава, без да осигурява толкова много, че да въвлече САЩ във война с Русия.

Във вторник лидерите на няколко държави от НАТО се разграничиха от коментарите на Макрон, като подчертаха, че не планират да изпращат войски в Украйна. Но германските страхове от конфликт с Русия са особено дълбоко вкоренени. Това до голяма степен има исторически контекст. Руската заплаха отдавна витае в германското въображение. Има и елемент на историческа вина.

В началото на войната Шолц отложи вземането на решение за изпращане на произведени в Германия танкове "Леопард" в Украйна, отчасти поради силната пацифистка нагласа в страната.

Французите имат по-малко подобни резерви и вероятно затова Макрон се чувства по-комфортно, когато говори за възможността за разполагане на западни войски на терен - дори ако подобна стъпка изглежда далечна.

Във вторник Шолц отхвърли всякакво обмисляне на възможността западни държави да изпратят войски в защита на Украйна. "Няма да има сухопътни войски от европейски държави или НАТО", написа той в Туитър.

Германският Килски институт, който обобщава националния принос към военните усилия на Украйна, поставя Франция на първо място по изоставане с 640 милиона евро военна помощ в сравнение с Германия, която е предоставила или обещала 17,7 милиарда евро.

Ето защо Шолц използва всеки удобен случай, за да притиска страните от ЕС - и особено Франция - да изпратят повече оръжия и боеприпаси на Украйна.

Френската страна съответно контрира, че предоставя оръжия, които наистина са важни - и, че го прави с по-малко колебание от германците.

Пример за това, казват те, е нежеланието на Шолц да изпрати ракети "Таурус". Франция се ангажира да изпрати своите крилати ракети SCALP през юли, след като през май британците се ангажираха да изпратят Storm Shadows. Тези ракети са сравними с Taurus, въпреки че се предполага, че германските крилати ракети имат по-голям обсег и разполагат с бойна глава, която ги прави полезни срещу цели като Керченския мост, свързващ Русия и окупирания Крим.

Украинските лидери молят за тези ракети, особено в момент, когато армията им изпитва все по-голям недостиг на боеприпаси, а републиканците в Конгреса на САЩ блокират пакет от военна помощ за страната в размер на 60 млрд. долара. По-рано този месец украинските войски бяха принудени да се изтеглят от град Авдеевка, отчасти поради липса на артилерийски снаряди, което даде на Москва най-големия успех на бойното поле от няколко месеца насам.

Украинците искат ракети като "Таурус", за да поразяват руски позиции и линии за снабдяване дълбоко зад фронтовата линия. Но германски официални представители твърдят, че доставките на "Таурус" ще изискват прякото участие на германски войници на място, които да програмират ракетите.

Густав К. Гресел, старши сътрудник в Европейския съвет за външна политика, обаче заяви, че украинците могат да бъдат обучени да използват "Таурус", без да е необходимо да се изпращат германски войници в Украйна.

След срещата на върха в Париж в понеделник Макрон изглежда се закани на Шолц за историческото колебание на Германия по отношение на изпращането на оръжия за Украйна.

"Много от хората, които днес казват "никога, никога", бяха същите, които преди две години казваха "никога, никога танкове, никога, никога самолети, никога, никога ракети с далечен обсег, никога, никога това", каза френският президент. В ясна препратка към широко обсъжданото предложение на Германия, направено непосредствено преди началото на руската инвазия в Украйна, да изпрати 5000 каски, Макрон добави: "Припомням ви, че преди две години мнозина около тази маса казаха: "Ще предложим спални чували и каски".

Но по отношение на ракетите "Таурус" Шолц е категоричен, че ще бъде трудно да се отстъпи. Един възможен вариант би бил, ако САЩ изпратят повече балистични ракети ATACMS на Киев, тъй като Берлин е склонен да върви  крачка зад Вашингтон, когато става въпрос за въоръжаване на Украйна.

Берлин също така отказа да отстъпи по въпроса за изпращането на танкове "Леопард" на Украйна, докато не получи информация, че САЩ ще изпратят своите танкове M1 Abrams.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ