Председателят на Федералния резерв обяви, че е обект на наказателно разследване
Федерални прокурори провеждат наказателно разследване срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, фокусирано върху ремонта на централата на Фед във Вашингтон, окръг Колумбия, на стойност 2,5 милиарда долара и свързаните с него показания пред Конгреса, съобщи самият той.
Пауъл заяви, че разследването е резултат от дългогодишното негодувания на президента Доналд Тръмп от отказа на Федералния резерв да намали лихвените проценти толкова бързо и толкова много, колкото той е искал, предаде CNBC.
„Заплахата от наказателни обвинения е следствие от това, че Федералният резерв определя лихвените проценти въз основа на най-добрата ни оценка за това какво ще служи на обществото, вместо да следва предпочитанията на президента“, каза Пауъл във видео изявление, публикувано X от акаунта на Федералния резерв.
Председателят предупреди, че резултатът от разследването ще определи бъдещето на решенията на централната банка.
„Става въпрос за това дали Федералният резерв ще може да продължи да определя лихвените проценти въз основа на доказателства и икономически условия - или вместо това паричната политика ще бъде ръководена от политически натиск или сплашване“, коментира Пауъл.
Фючърсите върху акциите паднаха след изявлението на Пауъл.
Пауъл заяви, че Министерството на правосъдието е връчило в петък на Федералния резерв „призовки от голямо жури, заплашващи с наказателно обвинение, свързано с моите показания пред Банковата комисия на Сената миналия юни“.
„Тези показания се отнасяха отчасти до многогодишен проект за обновяване на исторически офис сгради на Федералния резерв“, каза той.
Заплахата от обвинение, каза Пауъл, „не е свързана с моите показания миналия юни или с обновяването на сградите на Федералния резерв“.
„Не става въпрос за надзорната роля на Конгреса; чрез показания и други публични разкрития Федералният резерв положи всички усилия да информира Конгреса за проекта за обновяване“, коментира той. „Това са претексти.“
„Изпитвам дълбоко уважение към върховенството на закона и отчетността в нашата демокрация“, добави Пауъл в изявлението си.
„Никой, със сигурност не и председателят на Федералния резерв, не е над закона, но това безпрецедентно действие трябва да се разглежда в по-широкия контекст на заплахите и продължаващия натиск от страна на администрацията.“
Пауъл посочи, че е служил във Федералния резерв при четири администрации, както на републиканци, така и на демократи.
„Във всеки случай изпълнявах задълженията си без политически страх или фаворизиране, фокусирайки се единствено върху нашия мандат за ценова стабилност и максимална заетост“, каза той. „Обществената служба понякога изисква твърда позиция на фона на заплахите. Ще продължа да върша работата, която Сенатът ми е одобрил, с почтеност и ангажимент да служа на американския народ.“
Говорител на Министерството на правосъдието, без да казва, че коментарът е за Пауъл, посочи в изявление пред CNBC: „Главният прокурор е инструктирал своите прокурори в САЩ да дадат приоритет на разследването на всяка злоупотреба с пари на данъкоплатците.“
От „Ню Йорк Таймс“ първи съобщиха за разследването, позовавайки се на служители, информирани по въпроса.
Според изданието разследването се наблюдава от прокуратурата на САЩ за окръг Колумбия. Тази служба се ръководи от прокурора за окръг Колумбия Жанин Пиро, бивш прокурор на щата Ню Йорк и водеща на Fox News, която беше назначена на поста си от Тръмп.
В интервю за NBC News в неделя вечерта Тръмп каза: „Не знам нищо за това“, визирайки разследването на Пауъл.
„Но той със сигурност не е много добър във Федералния резерв и не е много добър в строежа на сгради“, каза Тръмп пред новинарската агенция.
Тръмп многократно е критикувал Пауъл за това, че Федералният резерв не е намалил лихвените проценти толкова много и толкова бързо, колкото президентът е поискал, откакто е встъпил в длъжност в Белия дом през януари 2025 г.
Но президентът заяви пред NBC в неделя, че призовките на Министерството на правосъдието нямат нищо общо с лихвените проценти.
„Не. Дори не бих си помислил да го направя по този начин“, каза Тръмп. „Това, което би трябвало да го притисне, е фактът, че лихвите са твърде високи. Това е единственият натиск, който има.“
На 29 декември Тръмп заяви: „Обмисляме да заведем дело срещу Пауъл за некомпетентност“ във връзка с обновяването на сградите на Федералния резерв.
„В крайна сметка това ще струва повече от 4 милиарда долара“, каза Тръмп. „Най-високата цена на строителство на квадратен фут в историята на света.“ Тръмп също каза в същия ден, че „с удоволствие би го уволнил“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.