Превратът в Нигер: Защо някои хора развяват руски флагове и искат французите вън от страната

Превратът в Нигер: Защо някои хора развяват руски флагове и искат французите вън от страната

В знак на нарастваща враждебност към Запада след преврата в Нигер, бизнесмен в страната гордо показва тоалета си в цветовете на руското знаме, пише Би Би Си.

Сваления с военен преврат президент на Нигер Мохамед Базум беше верен съюзник на Запада в борбата срещу ислямистите, както и силен икономически партньор.

Нигер е домакин на френска военна база и е седмият по големина производител на уран в света. Горивото е жизненоважно за ядрената енергия, като една четвърт от него отива в Европа - особено в бившата колониална сила Франция.

Откакто генерал Абдурахаман Чиани свали президента с преврат на 26 юли, руски флагове изведнъж започнаха да се появяват по улиците.

Хиляди участваха в протест в столицата Ниамей в неделя, като някои развяваха руски знамена и дори атакуваха френското посолство. Сега изглежда това „движение“ се разпространява в цялата страна.

Интервюираният от Би Би Си бизнесмен, базиран на 800 км от централния град Зиндер, е поискал да запази анонимност от съображения за сигурност.

„Аз съм проруски настроен и не харесвам Франция. От дете съм против Франция“, казва той.

„Те експлоатираха всички богатства на моята страна като уран, петрол и злато. Най-бедните нигерийци не могат да ядат три пъти на ден заради Франция“, добавя бизнесменът.

Той споделя, че хиляди са участвали в протеста в Зиндер в понеделник в подкрепа на военния преврат.

Бизнесменът разказва, че е помолил местен шивач да вземе материал в руските цветове - бяло, синьо и червено, и да направи облекло за него, отричайки то да е платено от проруски групи.

Нигер е дом на 24,4 милиона души, като двама от всеки пет живеят в крайна бедност с по-малко от 2,15 долара на ден.

Президентът Базум встъпи в длъжност през 2021 г. при първия демократичен и мирен преход на властта в Нигер от обявяването на независимостта през 1960 г.

Но неговото правителство стана мишена за ислямистки бойци, свързани с „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“, които бродят из части от пустинята Сахара и Сахел на юг.

Под натиска на ислямистите, армиите в съседните Мали и Буркина Фасо (също бивши френски колонии със значителни френски интерес) завзеха властта през последните години, заявявайки, че това ще помогне в борбата срещу джихадистите.

Подобно на Нигер, и двете страни преди това имаха значителен контингент френски войници, които им помагаха, но тъй като ислямистките атаки продължиха, антифренските настроения се повишиха в целия регион, като хората и в трите страни започнаха да обвиняват французите, че не правят достатъчно, за да ги спрат.

След като дойде на власт, хунтата в Мали приветства руската наемническа група „Вагнер“, след като първо  изгони френските войски и след това настоя умиротворителни мисии на ООН да напуснат страната.

Въпреки че ислямистките атаки продължиха в Мали, хунтата на Буркина Фасо също се сближи с Русия и изгони стотици френски войници.

В Нигер антифренските протести често бяха забранявани от администрацията на  Базум.

Няколко групи на гражданското общество започнаха да ескалират антифренските протести в средата на 2022 г., когато администрацията на Базум одобри предислоцирането на френските сили Barkhane в Нигер, след като им беше наредено да напуснат Мали.

Ключово сред тях е движението M62, създадено през август 2022 г. от коалиция от активисти, движения на гражданското общество и профсъюзи. Те водеха призиви срещу нарастващите разходи за живот, лошото управление и присъствието на френските сили.

Различни планирани протести от групата бяха забранени или насилствено потушени от властите в Нигер, като нейният лидер Абдулай Сейду бе осъден на девет месеца затвор през април 2023 г. за „нарушаване на обществения ред“.

На движението M62 изглежда са вдъхнати нови сили след отстраняването на президента Базум.

В необичаен ход нейните членове бяха цитирани от държавната телевизия, мобилизирайки масови протести в подкрепа на хунтата. Те също така осъдиха санкциите на западноафриканските лидери заради преврата.

Не е ясно дали групата е свързана с хунтата, известна като Националния съвет за защита на отечеството (CNSP), или с Русия.

Но тя се превърна в групата-чадър, организирала неделния протест, на който присъстваха и по-малки групи на гражданското общество.

Обратно в Зиндер, проруският бизнесмен е оптимист за това как Москва може да помогне на родината му.

„Искам Русия да помогне със сигурност и храна“, казва той. „Русия може да достави технологии за подобряване на нашето селско стопанство“, добавя бизнесменът.

В същото време фермер на име Мутака, който също живее в Зиндер, отхвърля този аргумент и казва, че превратът е лоша новина за всички.

„Не подкрепям пристигането на руснаци в тази страна, защото всички те са европейци и никой няма да ни помогне. Обичам страната си и се надявам да живеем в мир“, добавя той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лавров: Русия е готова за мирни преговори за Украйна, но трябва да се обърне внимание на първопричините
Годишен хороскоп: Звездите за бизнеса през 2025 г. (Част 2)
Откриха гигантски запаси от водород, достатъчни за цялото човечество векове наред
Почина 39-ият президент на САЩ и нобелов лауреат за мир Джими Картър
Десетки клиенти на германски супермаркет получиха дихателни проблеми заради неизвестно вещество
Тенденциите, които ще оформят кариерата ви през следващата година
Нов закон за приходите и разходите ще действа до приемането на Бюджет 2025
Цитат на деня