Путин: Словашкият премиер Фицо предложи да бъде домакин на мирни преговори между Москва и Киев
Словашкият премиер Роберт Фицо е казал на руския президент Владимир Путин по време на неотдавнашно посещение в Москва, че страната му е готова да посредничи в мирните преговори между Русия и Украйна, съобщи агенция ТАСС, цитирана от „Политико“.
„Ако се стигне дотам, защо не? Това каза Путин пред репортери на пресконференция след заседание на Висшия евразийски икономически съвет. „Защото Словакия заема неутрална позиция от наша гледна точка. За нас това е приемлива алтернатива.”
Фицо, заедно с унгарския премиер Виктор Орбан, е считана за защитник на Путин и на Русия в Европейския съюз, обещавайки да блокира присъединяването на Украйна към НАТО и отказвайки да изпрати държавна военна помощ на Киев.
Необявената предколедна среща между Фицо и Путин беше съобщена като опит на словашкия лидер да намери начин да заобиколи отказа на Киев да удължи доставките на руски газ за Братислава след изтичането на съществуващ договор в края на 2024 г.
Тогава не се споменава за посредничество в мирни преговори, въпреки че Фицо по-късно заяви в публикация в социалните мрежи, че „по време на дълъг разговор с В. Путин ние разменихме мнения относно военната ситуация в Украйна [и] относно възможностите за пренасяне на войната към мирен край.”
Словашкият опозиционен лидер Михал Шимечка каза пред местните медии, че ако Фицо иска мир между Русия и Украйна, той трябва да накара Путин да прекрати войната: „Ако руските военни прекратят атаките си, те [Фицо и Путин] са добре дошли да говорят за мир на верандата на Фицо“.
Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски написа в X след срещата между Фицо и Путин, че двамата „не са издали съвместни изявления, нито са отговорили на въпроси на медиите“, твърдейки, че това е така, защото „се страхуват от реакцията на обществото“.
„Защо този лидер [Фицо] е толкова зависим от Москва?“ – попита Зеленски. „Какво му се плаща и с какво плаща?“
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Свят |Без скъпите бижута: Галерия „Аполон“ в Лувъра отново отвори врати след обира през есента
Свят |Отпускат 77 000 евро за пострадалите при наводненията през май и юни
Общество |Китайската Geely ще произвежда електромобили в завода на Ford в Испания
Автомобили |Експертни комисии ще обследват пораженията по земеделските насаждения в 5 области
Общество |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Времето: Слънчево утро, но следобед ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |ЕС одобри сливането на Paramount и Warner Bros за 110 милиарда долара
Компании |Без да участва в шоуто: Дейвид Бекъм е спечелил повече от реклама от Шакира и Джъстин Бийбър на Световното в САЩ
Бизнес |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |САЩ и Саудитска Арабия подписаха знаково ядрено споразумение
Свят |Цените на петрола се повишиха до шестседмичен връх на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток
Енергетика |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.