След оспорван балотаж Колумбия избра първия си ляв президент

След оспорван балотаж Колумбия избра първия си ляв президент

Колумбия ще се управлява от президент с леви убеждения за пръв път, след като бившият бунтовник Густаво Петро победи на косъм милионер на недвижими имоти на втори тур в неделя. Вотът подчертава отвращението на хората от традиционните политици в страната, отбелязва Асошиейтед прес.

Третият опит на Петро да спечели президентския пост му донесе 50,48 % от гласовете вчера, докато основният му съперник Родолфо Ернандес получи 47,26 % според резултатите, публикувани от изборните власти. И двамата бяха смятани от анализаторите за политически аутсайдери.

Около 21,6 млн. от общо 39 млн. имащи право на глас участваха във вота в неделя. Над 40 % от електората се въздържа да отиде до урните на всички президентски избори след 1990 г.

Изборите се проведоха в условията на нарастващо неравенство, инфлация и насилие в Колумбия – фактори, които накараха гласоподавателите да „накажат“ дълго управляващите центристки и десни политици по време на първия тур миналия месец и да изберат двама аутсайдери за балотажа.

Победата на Петро в третата по население нация в Латинска Америка е повече от загуба за Ернандес. Тя слага края на дългата стигма над лявото в Колумбия, която е следствие от предполагаемата връзка на социалистите с половинвековен военен конфликт в страната. Новоизбраният президент някога е бил бунтовник във вече несъществуващото движение „М-19“ и е получил амнистия, след като в бил в затвора за участието си в групата.

По време а победната си реч в неделя вечерта Петро отправи призив за единство и подаде маслинова клонка към някои от най-сериозните си критици, като заяви, че всички членове на опозицията са добре дошли в президентския дворец „за да обсъдят проблемите на Колумбия“.

„От това правителство, което започва да работи сега, никога няма да има политическо преследване или юридическо преследване, ще има само уважение и диалог“, каза той, като добави, че ще изслуша както тези, които са вдигнали оръжие, така и „това мълчаливо мнозинство от селяни, коренно население, жени, младежи“.

Изборните резултати разтревожиха някои избиратели, които свързват лявото правителство с проблемната съседна държава Венецуела, и се притесняват, че в страната може да се установи комунизъм, социализъм или отново да започне война.

Друго следствие от вота е, че Колумбия за пръв път има чернокожа жена за вицепрезидент. 40-годишната Франсия Маркес е адвокат и екологичен лидер, чието противопоставяне срещу незаконния минен добив доведе до заплахи и атака с граната срещу нея през 2019 г.

Ернандес, чиято кампания се основаваше на обeщения за борба с корупцията, призна загубата си скоро, след като резултатите бяха обявени.

„Приемам резултата, както и би трябвало, ако искаме нашите институции да бъдат стабилни“, каза той във видео в социалните мрежи. „Искрено се надявам, че това решение е от полезно за всички.“

В кампанията си Петро предложи амбициозни пенсионни, данъчни, здравни и селскостопански реформи и промени в начина, по който Колумбия се бори с наркокартелите и други въоръжени групировки. Все пак ще му е трудно да изпълни своите обещания, защото няма мнозинство в конгреса, което е ключово за провеждането на реформи.

Неговата победа е в унисон със случващото се и в другите страни от Латинска Америка – Чили, Перу и Хондурас избраха президенти с леви убеждения през 2021 г., а в Бразилия бившият държавен глава Луис Инасио Лула да Силва води в проучванията за тазгодишните президентски избори. Неговата „Партия на работниците“ е сред най –големите леви движения в Южна Америка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ