Тръмп е изправен пред нови обвинения за намеса в избори през 2020 г.

Тръмп е изправен пред нови обвинения за намеса в избори през 2020 г.

Американските прокурори повдигнаха нови обвинения срещу бившия президент Доналд Тръмп за предполагаемите му опити да се намеси в президентските избори през 2020 г., които загуби от Джо Байдън, пише Би Би Си.

Обвиненията са в отговор на решение на Върховния съд на САЩ миналия месец, според което президентите се ползват с широк имунитет от наказателно преследване за официални действия, докато са на длъжност.

Ревизираният обвинителен акт излага същите четири обвинения срещу Тръмп, но те вече се отнасят до статута му на политически кандидат, а не на действащ президент.

Тръмп отхвърли обвиненията за намеса в изборите, въпреки че поддържа твърдението си, без да предоставя доказателства, че е имало широко разпространени измами относно изборните резултати през 2020 г.

Новото обвинение, повдигнато от специалния прокурор на Министерството на правосъдието Джак Смит, включва четирите престъпления, в които е обвинен Тръмп: заговор за измама на САЩ, заговор за възпрепятстване на официално производство, опит за възпрепятстване на официално производство и заговор срещу права.

По-рано Тръмп заяви, че е невинен по всички обвинения.

Тръмп написа в публикация в Truth Social, че новото обвинение е „опит за възкресяване на „мъртъв“ лов на вещици“ и „отвличане на вниманието на американския народ“ от изборите. Той призова то да бъде "отхвърлено НЕЗАБАВНО".

Източник, близък до правния екип на Тръмп, е споделил пред Си Би Ес нюз че новото обвинение „не е изненада“.

Новият обвинителен документ - който беше намален от 45 на 36 страници - преработва езика на обвиненията и прецизира начините, по които се твърди, че бившият президент е извършил тези престъпления, за да се съобрази с решението на Върховния съд относно президентския имунитет.

Новото обвинение отхвърля твърдението, че Тръмп се е опитал да окаже натиск върху служители на министерството на правосъдието да работят за отмяна на неговото изборно поражение. Върховният съд постанови, че указанията на Тръмп към правосъдните служители не са незаконни.

Специалната прокуратура обясни причината за новото обвинение в изявление във вторник.

„Заместващият обвинителен акт, представен на ново голямо жури, което преди това не е изслушвало доказателства по това дело, отразява усилията на правителството да зачита и прилага решенията на Върховния съд и инструкциите за задържане под стража в делото Тръмп срещу Съединените щати“, посочиха от службата.

Министерството на правосъдието е отказало да коментира допълнително.

Новият обвинителен документ твърди, че Тръмп е действал като гражданин, а не като президент, когато е се е захванал предполагаемата схема за повлияване на изборите.

„Подсъдимият не е имал официални отговорности, свързани с процедурата по удостоверяване, но е имал личен интерес като кандидат да бъде обявен за победител в изборите“, гласи един нов ред в обвинителния акт.

Друг нов ред се отнася до дело, заведено от кампанията му в щата Джорджия. Старият текст казваше, че делото е „заведено от негово име“, но новото обвинение казва, че е „заведено в качеството му на кандидат за президент“.

Новото обвинение запазва няколко ключови обвинения срещу Тръмп, включително, че той се е опитал да убеди вицепрезидента Майк Пенс да попречи на сертификацията на победата на Байдън.

В решението на Върховния съд от миналия месец главният съдия Джон Робъртс написа, че всякакви разговори между Тръмп и Пенс вероятно ще попаднат в категорията на официални действия.

„Тръмп поне по презумпция има имунитет срещу съдебно преследване“, написа той, добавяйки, че остава да се види дали правителството може да опровергае „тази презумпция за имунитет“.

Новото обвинение показва, че Смит е тълкувал решението на Върховния съд на САЩ по такъв начин, че да означава, че делото му все още може да продължи напред, каза Даниел Чарлз Ричман, експерт по конституционно право в Юридическия факултет на Колумбийския университет.

Но дали ще удовлетвори рамката за имунитет на президента на Върховния съд, остава неясно, каза професорът по право, тъй като „Съдът беше болезнено неясен по отношение на това какво лично поведение, извършено от президент, може да доведе до обвинение в престъпление“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ