Светът на парите: Вероятността за „меко приземяване“ в САЩ ще е решаваща за представянето на акциите

Светът на парите: Вероятността за „меко приземяване“ в САЩ ще е решаваща за представянето на акциите

Тъй като намаляването на лихвените проценти от Федералния резерв е на практика гарантирано, инвеститорите засилват фокуса си върху икономическите данни през следващите няколко месеца, докато обмислят дали наративът за „меко приземяване“ на икономиката, който помогна за възходящото движения на акциите в САЩ през 2024 г., може да продължи.

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл в петък каза, че е „дошло времето“ да се даде начало на цикъла на намаляване на лихвените проценти – сравнително по-меко послание, отколкото инвеститорите очакваха да чуят на годишната конференция на централната банка в Джаксън Хоул, Уайоминг. Този процес вероятно ще започне следващия месец с намаление от 25 базисни пункта на заседанието на Фед за паричната политика на 17-18 септември.

Този привидно позитивен сигнал обаче не бе приет еднозначно. Тъй като S&P 500 е напреднал с 18% за годината и акциите са високо оценени, пазарните участници ще трябва да видят непрекъснати доказателства, че икономиката върви към меко приземяване, при което растежът остава устойчив, а инфлацията се охлажда, пише Люис Краускопф за Ройтерс.

„Пазарът искаше да чуе, че цикълът на намаляване на лихвите започва. Остава обаче въпросът дали Фед ни казва, че сега всъщност е притеснен за икономиката? И ако случаят е такъв, може би вълнението около цикъла на намаляване трябва да бъде под различна форма“, коментира, каза Алесио де Лонгис, старши портфолио мениджър и ръководител на инвестициите в Invesco Solutions.

Историята показва, че акциите са склонни да се представят много по-добре, когато намаленията на лихвите идват на фона на устойчив растеж, вместо по време на рязко забавяне на икономиката. От 1970 г. S&P 500 се е покачил средно с 18% една година след първото понижение на лихвите в периоди без рецесия, според данни, събрани от стратезите на Evercore ISI. В периоди на рецесия индексът се покачи средно само с 2% на година след първото намаление.

Американските акции се повишиха в петък след коментарите на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, който посочи, че предстои намаляване на лихвените проценти.

Други важни предстоящи данни включват два месечни отчета за инфлацията: ценовия индекс на разходите за лично потребление на 30 август и индексът на потребителските цени на 11 септември.

Повече признаци на икономическа слабост може отново да разтърсят акциите и да изместят очакванията към намаление с 50 базисни пункта следващия месец. Вероятността за подобно движение бе оценена на около 35% в петък следобед в сравнение с около 29% преди речта на Пауъл, което оставя вероятността за намаление с 25 базисни пункта като по-висока.

„Фед разхлабва в момент, когато икономиката не е особено слаба (и инфлацията все още е над целта). Има потенциала за по значително разхлабване в отговор на всяка остра слабост“, пише в бележка до клиенти Рик Ридър, главен инвестиционен директор на BlackRock за глобалния фиксиран доход.

Куинси Кросби, главен глобален стратег в LPL Financial, каза, че ключов фактор за акциите е дали идват намаления на лихвените проценти поради забавяне на инфлацията или поради отслабване на пазара на труда.

„Пазарът иска въвеждането на цикъл на намаляване на лихвените проценти, защото инфлацията намалява“, каза Кросби. „Остава въпросът дали виждаме повече влошаване на пазара на труда.“

Окуражаващите данни също биха могли да помогнат за укрепване на акциите в период, който някои очакват да доведе до бурна търговия. Септември в исторически план е най-слабият месец за представяне на акциите, като S&P 500 отбеляза среден спад от 0,78% от Втората световна война насам, според данни на CFRA.

Повишените оценки на акциите може също така да накарат инвеститорите да не са склонни да държат акции, ако се появят лоши новини. Форуърдното съотношение цена/печалба за S&P 500 е 21 спрямо 19,6 в началото на август, според LSEG Datastream. Дългосрочната средна стойност на индекса е 15,7.

Напрегната президентска надпревара между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп също може да предизвика несигурност от сега до изборите на 5 ноември.

„Дългосрочните тенденции при акциите са стабилни и всяка слабост е възможност за добавяне на експозиция“, каза Андре Бакхос, управляващ член на Ingenium Analytics LLC. В по-краткосрочен план, „ще получим... накъсани, непостоянни, променливи ходове, защото никой наистина не знае какво се случва сега, когато той (Пауъл) показа какво има в ръкава си.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа
Сигнали за бомби в десетки училища в страната вдигнаха на крак полицията
Банки използват "командни зали" заради очакваното търговско напрежение при Тръмп