Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ

Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че китайският лидер Си Цзинпин се е съгласил да възобнови износа на редкоземни минерали и магнити за САЩ, като този ход може да намали напрежението между двете най-големи икономики в света.

"Да, направи го", каза Тръмп в отговор на журналистически въпрос, дали Си се е съгласил на подновяване на китайския износ на редки минерали за САЩ.

Американският лидер оповести тази информация на борда на правителствения самолет "Еър форс 1" ден след като разговаря по телефона с китайския си колега в опит да разреши изостреното от седмици търговско напрежение между Вашингтон и Пекин, припомня БТА. 

След консултациите Тръмп заяви, че двамата лидери са стигнали до "много положително заключение" и добави, че "вече не трябва да има каквито и да е въпроси" относно редкоземните елементи.

Високопоставени съветници на Тръмп в понеделник ще се срещнат със свои китайски колеги в Лондон, за да продължат преговорите. "Много сме напреднали по отношение на сделката с Китай", каза Тръмп в петък.

На 12 май двете страни се споразумяха да отложат с 90 дни влизането в сила на повечето от трицифрените търговски мита, които Тръмп наложи след завръщането си в Белия дом.

Решението на Китай от април да спре износа на редица важни минерали и магнити продължава да възпрепятства доставки, нужни на автомобилопроизводителите, производителите на компютърни чипове и производителите на военно оборудване по целия свят.

Тръмп неотдавна обвини Китай в нарушаване на сключеното в Женева временно митническо споразумение и нареди ограничаване на доставките на софтуер за проектиране на чипове и други продукти за Китай. Пекин отхвърли това твърдение и заплаши с контрамерки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

7 фрази, които превръщат добрите екипи в страхотни
"Търкиш еърлайнс" иска пълен контрол върху "СънЕкспрес"
Южна Корея намалява данъка върху дивидентите и планира по-строги цели за намаляване на емисиите до 2035 г.
На днешната дата, 10 ноември. Рождениците днес
Великобритания изпраща военни експерти и техника на Белгия за борба с дронове
Деница Сачева: Следващата седмица ще има нов Съвет за тристранно сътрудничество, на който вероятно ще бъдат обсъдени всички параметри на бюджета
Цитат на деня
Китайските потребителските цени се върнаха към растеж през октомври