10 държави се надяват да се присъединят към ЕС, преговорите може да отнемат десетилетие
Европейската комисия публикува в сряда своя доклад за напредъка, постигнат от кандидатите за членство в Европейския съюз по пътя към изпълнение на всички необходими критерии. Преговорите за присъединяване обаче могат да отнемат десетилетие или повече, предаде "Ройтерс".
Ето страните, които се надяват един ден да станат членки на ЕС и техният официален статут:
Украйна (кандидат от 2022 г.)
Украйна кандидатства за членство в ЕС няколко дни след като беше нападната от Русия през февруари 2022 г. и получи статут на кандидат през юни същата година. През декември 2023 г. лидерите на ЕС решиха да започнат преговори за присъединяване с Украйна и поставиха началото им през юни 2024 г., припомня Ройтерс.
Отношенията между ЕС и Украйна датират от почти 30 години – ЕС подписа Споразумение за партньорство и сътрудничество с Украйна през 1994 г. и то влезе в сила през 1998 г.
През 2004 г. Украйна стана приоритетен партньор на ЕС, след като „Оранжевата революция“ срещу изборните измами и корупцията показа, че е на път към интеграция с ЕС.
През 2014 г. проруският президент Виктор Янукович отказа да подпише споразумение за асоцииране и търговия с ЕС, което предизвика популярната революция на Майдана, последвана от анексирането на Крим от Русия. Споразумението за асоцииране и търговия с ЕС влезе в сила през 2017 г
Украйна засили стремежа си към членство в ЕС след пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г., припомня Ройтерс.
Молдова (кандидат от юни 2022 г.)
ЕС има споразумение за асоцииране с Молдова, включително дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия, от 2016 г. Страната кандидатства за членство в ЕС през март 2022 г. За да напредне към началото на преговорите за присъединяване, Европейската комисия поиска от Молдова да реформира съдебната си система, ограничаване на подкупите и организираната престъпност, да се отърве от олигарсите, да реформирапубличната администрация и финансите, включване на гражданското общество и засилена защита на правата на човека. Лидерите на ЕС решиха да започнат преговори за присъединяване с Молдова през декември 2023 г., а преговорите за членство започнаха през юни 2024 г.
Турция (кандидат от 1999 г.)
Въпреки че все още е официално страна кандидатка, преговорите за присъединяване на Турция бяха замразени преди много години, до голяма степен поради проблеми с правата на човека и управлението. Присъединяването на Турция към ЕС, страна с население от 85 милиона души, в момента не е част от политическия дебат. Тя подаде молба за членство в ЕС през април 1987 г. и стана страна кандидат през декември 1999 г. Преговорите за членство започнаха през октомври 2005 г.
Северна Македония (кандидат от 2005 г.)
Тя е на път към ЕС от 2003 г. и има Споразумение за стабилизиране и асоцииране - индивидуална рамка за отношения - от 2004 г. Тя подаде молба за членство в ЕС през март 2004 г. Стана страна кандидат през декември 2005 г. и отвори преговорите за членство през март 2022 г., след като промени името си от Македония на Северна Македония заради продължителен спор с Гърция. Но разговорите все още не са започнали сериозно поради възраженията на съседна България относно историята и езика, отбелязва "Ройтерс".
Черна гора (кандидат от 2010 г.)
Малката адриатическа страна кандидатства за членство в ЕС през декември 2008 г. Преговорите за присъединяване започнаха през юни 2012 г. и оттогава 33 от общо 35 преговорни глави - области, в които кандидатът трябва да следва законите на ЕС - бяха отворени, а три от тях са временно завършени.
Сърбия (кандидат от 2010 г.)
Най-голямата нация от Западните Балкани беше определена като потенциален кандидат през 2003 г. и има Споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС от 2013 г. Тя подаде молба за членство в ЕС през декември 2008 г. и стана страна кандидат през декември 2010 г. Преговорите за присъединяване започнаха през 2012 г. и 22 от общо 35 преговорни глави бяха отворени и две завършени.
Албания (кандидат от юни 2014 г.)
Друга страна от Западните Балкани, тя беше определена като потенциален кандидат през 2003 г. и подаде молба през април 2009 г. да стане член на ЕС. Албания получи статут на кандидат през 2014 г. Преговорите за присъединяване започнаха официално през юли 2022 г., след като Албания изпълни условията за промени в съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност, разузнавателните служби и публичната администрация. Но преговорите все още не са започнали сериозно, тъй като ЕС обедини кандидатурата на Албания за членство с тази на Северна Македония, което на практика означава, че и двете са задържани от България, твърди "Ройтерс". Всъщност Албания бе отделена от Северна Македония и на 15 октомври официално започнаха преговорите по същество с ЕС.
Босна и Херцеговина (кандидат от декември 2022 г.):
Босна беше определена като потенциален кандидат през 2003 г. и има споразумение за стабилизиране и асоцииране с ЕС от 2015 г. Тя подаде молба за членство в ЕС през февруари 2016 г. За да започне преговори за присъединяване, Босна трябва да изпълни 14 приоритета, определени от Комисията през 2019 г., които се фокусират върху демокрацията и функционалността на държавата, върховенството на закона, основните права и реформата на публичната администрация. През декември 2023 г. лидерите на ЕС решиха, че ще започнат преговори за присъединяване с Босна и Херцеговина, след като бъде постигната необходимата степен на съответствие с критериите за членство и ще проверят това през март 2024 г.
Грузия (кандидат от декември 2023 г.)
Грузия подаде молба за членство в ЕС през март 2022 г. Правителствата на ЕС предоставиха на Грузия статут на кандидат през декември 2023 г. От 2016 г. ЕС и Грузия имат споразумение за асоцииране, което обхваща търговията.
Косово очаква статут на страна -кандидат (подаде молба за членство в ЕС през декември 2022 г.):
Брюксел поддържа перспективата за европейска перспектива за Косово от 2005 г., дори преди декларацията на страната за независимост от Сърбия през 2008 г. Но не всички страни от ЕС признават Косово за независима държава. От 2016 г. ЕС има Споразумение за стабилизиране и асоцииране с Косово, което служи като основа за неговия път на присъединяване, припомня Ройтерс.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.