185 природозащитници са убити по света през 2015

185 природозащитници са убити по света през 2015

Най-малко 185 души са били убити през 2015 г. в 16 държави, докато защитават земята си или природата. Увеличението на случаите е с близо 60% спрямо миналата година, съобщава британската неправителствена организация Global Witness, цитирана от Франс прес. Броят на убитите е рекорден от 2002 г. насам, когато организацията започва да публикува годишни доклади за насилието над защитници на природата.

Най-опасните страни през 2015 г. са били Бразилия – 50 убити, и Филипините - 33. Следват Колумбия (26), Перу (12), Никарагуа (12), Демократична република Конго (11).

В търсенето на полезни изкопаеми, при добива на дървесина или палмово масло, властите, компаниите и въоръжени банди завземат земи и прогонват хората, които живеят там, коментира представител на организацията. Той отбелязва, че броят на жервите е занижен – на всеки докладван случай се падат по няколко, за които не е съобщено.

¼ от убийствата са свързани с минни проекти според Global Witness. 20 от жертвите са воювали срещу проекти, свързани с агробизнеса. 15 са убитите защитници на горите, още толкова са противниците на водноелектрическите централи, загубили живота си. Докладът подчертава силната уязвимост на местното население, често в изолирани райони – около 40% от жертвите идват от тези общности.

Регионът Минданао във Филипините например е богат на въглища, никел и злато. В един от случаите бащата и дядото на противничка на добивните компании са били екзекутирани публично.

В Бразилия битката за запазването на Амазонка става все повече борба срещу престъпни банди, които тероризират местните общности по поръчка на дърводобивни компании или корумпирани чиновници.

Организацията, която от 20 г. наблюдава връзката между експлоатирането на природните ресурси и човешките права, призовава правителствата за спешни мерки, включително формалното признаване на правата на общностите върху земите им, ограничаването на корупцията и насилието, при добива на природни ресурси.

Най-големите консуматори на ценна дървесина са САЩ, Китай и Европейския съюз. В басейна на Амазонка хиляди групи изсичат горите от акажу, тик и абанос, за да ги изнесат в чужбина, съобщава Global Witness. Според доклад на тинк-танк групата Чатъм Хаус от 2014 г. около 80% от дървесината, внесена от Бразилия, е добита нелегално. Това представлява ¼ от дървесината на световния пазар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ