Администрацията на Байдън ще разследва рисковете за националната сигурност от китайските „умни автомобили“

 Администрацията на Байдън ще разследва рисковете за националната сигурност от китайските „умни автомобили“

Позовавайки се на потенциални рискове за националната сигурност, администрацията на американския президент Джо Байдън обяви, че ще разследва произведените в Китай „умни автомобили“, които могат да събират чувствителна информация за американците, които ги управляват, съобщи Асошиейтед прес.

Проучването може да доведе до нови регулации, целящи да попречат на Китай да използва сложна технология в електрически автомобили и други така наречени свързани превозни средства за проследяване на водачите и тяхната лична информация. Длъжностни лица са загрижени, че функции като технология за подпомагане на водача могат да се използват за ефективно шпиониране на американците, съобщи Асошиейтед прес.

„Китай е решен да доминира в бъдещето на автомобилния пазар, включително чрез използване на нечестни практики“, каза Байдън в изявление днес. „Политиките на Китай могат да наводнят нашия пазар с неговите превозни средства, създавайки рискове за нашата национална сигурност. Няма да позволя това да се случи“, зарече се той.

Байдън и други висши членове на администрацията отбелязаха, че Китай е наложил широкообхватни ограничения върху американски автомобили и други чуждестранни превозни средства.

Министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо каза, че свързаните автомобили „са като смарт телефони на колела“ и представляват сериозен риск за националната сигурност.

„Тези превозни средства са свързани с интернет. Те събират огромни количества чувствителни данни за шофьорите – лична информация, биометрична информация, къде отива колата“, каза тя пред репортери късно в сряда. „Така че не е нужно много въображение, за да разберем как чуждестранен противник като Китай, с достъп до този вид информация в мащаб, може да представлява сериозен риск за националната ни сигурност и неприкосновеността на личния живот на гражданите на САЩ,“ добави Джина Раймондо.

„Представете си, ако имаше хиляди или стотици хиляди свързани с Китай превозни средства по американските пътища, които биха могли да бъдат незабавно и едновременно деактивирани от някой в ​​Пекин“, каза Раймондо. „Така че е страшно да се мисли за киберрисковете, рисковете от шпионаж, които те представляват.“

В момента се внасят малко китайски автомобили отчасти поради високите мита, които САЩ налагат. Все пак администрацията е загрижена, че тарифите не са достатъчни за справяне с проблема. Някои китайски компании се стремят да избегнат митата на САЩ, като създават заводи за сглобяване в близки страни като Мексико.

Според план, обявен днес, Министерството на търговията издава предварително известие за предложено създаване на правила, което ще започне разследване на рисковете за националната сигурност, породени от „свързани превозни средства“ от Китай и други страни, считани за враждебни на САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ