Анализатори: Срещата на върха за мир в Украйна няма достатъчно влияние заради неучастието на Русия и Китай
Ръководството на Украйна от месеци говори за мирната среща на върха в Швейцария този уикенд в опит да привлече международен ентусиазъм и инвестиции в мирния план на Киев. Опитът да се привлекат възможно най-много държави за участие в събитието до известна степен се увенча с успех - около 90 държави и организации ще присъстват на срещата на върха за мира в Украйна (или Глобалната среща на върха за мира, както я нарича Украйна) на 15-16 юни в швейцарския курорт Бюргенсток. На срещата на върха са поканени общо 160 държави, пише CNBC.
От решаващо значение обаче е, че Русия няма да присъства (тя не беше поканена, след като много публично сигнализира, че няма да участва), нито влиятелни държави като Китай и Саудитска Арабия, което поставя под въпрос доколко ефективна може да бъде срещата на върха за създаване на основите на мирен процес.
Други държави решиха да не изпращат свои представители или изпращат само младши служители на срещата на върха. Бразилия, Индия, Южна Африка и Турция - държави, които се радват на топли отношения с Русия - все още не са потвърдили каква делегация ще изпратят на срещата на върха, ако има такава.
Окончателният списък на участниците може да се промени в последните минути на фона на съобщението, че броят на участниците е намалял през последните дни.
Във всеки случай швейцарските организатори на срещата на върха заявиха по-рано тази седмица, че около половината от потвърдените участници са от Европа, а останалите са от Азия, Африка, Латинска Америка и Близкия изток.
Русия многократно е критикувала срещата, заявявайки, че мирна среща на върха без нейно участие е безсмислена. Междувременно Китай заяви, че не желае да участва в конференция, в която няма равностойно участие на двете враждуващи страни. Други отсъстващи страни изказаха подобни мнения.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини Русия и Китай, че работят заедно, за да саботират срещата на върха, и че оказват натиск върху други държави да не участват. Китай отхвърли обвинението.
Руските прокремълски медии често очерняха срещата на върха в навечерието на събитието, като проявяваха повече от удоволствие, когато държавите заявяваха, че няма да участват. Швейцарското правителство също така заяви, че е било свидетел на засилени кибератаки и дезинформация преди срещата на върха, въпреки че не обвини Русия, че е отговорна за това.
Конференцията няма влияние
Отсъствието на Русия и нейните геополитически съюзници от срещата очевидно отслабва потенциалния обхват и въздействие на срещата на върха.
"Администрацията на Зеленски работи усилено от месеци, за да привлече възможно най-широко участие на най-високо равнище в събитието. В това отношение отсъствието на страни като Китай или Саудитска Арабия - които притежават лостове за влияние върху Русия - ще бъде значителен провал", заяви Андрюс Турса, съветник за Централна и Източна Европа в консултантската компания Teneo, пред CNBC.
Това, което може би е по-лошо за Киев, е, че дори най-верният му съюзник - САЩ - не изпраща своя държавен глава, като вместо това президентът Джо Байдън предпочете да присъства на събирането на средства за предизборната кампания в Калифорния в Холивуд.
Белият дом съобщи, че вицепрезидентът Камала Харис и съветникът по националната сигурност Джейк Съливан ще представляват САЩ на събитието. Зеленски явно не беше впечатлен, като заяви, че отсъствието на Байдън ще бъде посрещнато с "лични, бурни аплодисменти от страна на Путин" в Москва.
CNBC се свърза с външното министерство на Украйна за допълнителен коментар относно срещата на върха.
Шелби Магид, заместник-директор на Центъра за Евразия към Атлантическия съвет, заяви, че разочарованието на Киев е разбираемо, като се имат предвид дипломатическите му усилия да привлече подкрепа и да запази Украйна на челно място в световния дневен ред.
"Въпреки огромните усилия на Украйна, включително обширните и пламенни международни пътувания на Зеленски, обажданията и изявленията, насърчаващи присъствието на всички поканени страни и организации, тази цел не беше напълно постигната", каза тя в анализ от тази седмица.
Швейцарските организатори на срещата на върха останаха оптимисти по отношение на срещата, въпреки че омаловажиха това, което тя може да постигне, описвайки я като "конференция за мир, а не мирна конференция", която има за цел "да вдъхнови бъдещ мирен процес".
Въпреки това президентът на Швейцария Виола Амхерд призова възможно най-много държави да участват, като заяви пред репортери в швейцарската столица Берн в понеделник, че "възможно най-широкото участие е важно, за да може да се инициира процес, който да получи широка подкрепа".
Правителството също така защити решението да не покани Русия, като външният министър Игнацио Касис заяви в понеделник, че "винаги сме били отворени за покана на Русия на конференцията - но Москва няколко пъти даде ясно да се разбере, че няма интерес да участва".
Пречки пред мира
Срещата на върха не е първата по рода си. През последната година бяха проведени няколко други срещи на по-ниско равнище, на които Украйна популяризира своя мирен план от 10 точки, призоваващ за пълно изтегляне на руските войски и възстановяване на териториалната ѝ цялост, наред с други условия.
Събитията обаче не оказаха голямо влияние на бойното поле, освен че подчертаха нуждата на Украйна от повече оръжия от съюзниците ѝ. Сраженията продължават да бъдат интензивни както винаги в южната, източната и североизточната част на страната, където Русия започна нова офанзива преди няколко месеца.
Владимир Дубовик от Програмата за демократична устойчивост към Центъра за анализ на европейската политика (CEPA) заяви пред CNBC, че срещата на върха "няма да има голямо значение, ако някой действително мисли за приближаване към мира".
"Всъщност тя не се различава съществено от предишните подобни срещи. Единствената разлика е може би в броя на страните, които ще бъдат представени", каза той пред CNBC в коментар по електронната поща .
"Страните, които ще бъдат представени на срещата на върха, най-вероятно ще подкрепят мнението на Украйна. Така че, да, това е важен форум, който да покаже, че Украйна все още е в дневния ред и че все още се радва на определена висока степен на подкрепа. Ако това е основната цел, то вероятно ще отговори на очакванията."
Дубовик отхвърли отсъствието на страни като Китай и Саудитска Арабия, като заяви, че присъствието им на предишни, подобни срещи не е помогнало за сближаването на мира.
Срещата на върха се провежда в момент, когато напрежението между Русия и Украйна остава изключително високо.
През септември 2022 г. Москва обяви, че четири частично окупирани украински региона вече са част от Руската федерация, което значително затруднява провеждането на мирни преговори или политическо уреждане на конфликта.
Изглежда също така изключително малко вероятно Русия да се "откаже" - или да бъде видяна, че се отказва - от територия, въпреки незаконното си заграбване на земя.
"Не мисля, че събитието ще окаже някакво влияние върху воденето на войната, особено в близко бъдеще", обобщи Турса от Teneo
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.