Анализатори: Украйна и Русия искат войната да приключи, но не са близо до мирни преговори
Украйна ще представи мирния си план за прекратяване на войната с Русия на съюзническите съветници по национална сигурност в Швейцария в неделя, когато официални лица се събират в ски курорта Давос преди началото на Световния икономически форум, съобщи CNBC.
Украйна не за първи път представя своята "мирна формула" от 10 точки, но надеждата на Киев е, че като спечели международни партньори в подкрепа на плана си, ще окаже натиск върху Русия да отстъпи пред условията на украинската страна за прекратяване на военните действия.
Русия отсъстваше от срещи, посветени на мирните предложения, и разкритикува неотдавнашните преговори в Малта през октомври, като ги определи като антируски и контрапродуктивни. Съюзникът на Русия Китай, смятан за една от малкото страни, които могат да повлияят на позицията на Москва по отношение на Украйна, също пропусна разговорите.
Не е сигурно дали последната среща на върха, насочена към мира, може да даде някакви плодове. Политически и военни експерти твърдят, че при положение, че войната е в много активна фаза и нито една от страните няма предимство в конфликта, мирните планове и бъдещите разговори засега са "пожелателни".
"Някои хора предполагат, че може би сме стигнали до момента, в който на бойното поле не може да се постигне повече и затова единствената възможност е да седнем и да преговаряме. Смятам, че това е пожелателно мислене", заяви пред CNBC Сам Грийн, професор по руска политика в Кралския колеж в Лондон.
Вярно е, че бойното поле не се движи много в едната или другата посока, но в действителност на него се случват много неща, които го задържат точно там, където е... Има много битки, които се водят. Това показва, че и двете страни смятат, че има още какво да постигнат и трябва да постигнат на бойното поле."
Без признаци за политическо решение
Приоритетите в мирната формула на Украйна са изтеглянето на всички руски войски от територията ѝ и пълното възстановяване на териториалната ѝ цялост преди нахлуването на Русия преди почти две години - и преди анексирането на Крим през 2014 г. Освобождаването на всички украински затворници, ядрената безопасност и продоволствената и енергийната сигурност също са елементи на плана.
Украинският президент Володимир Зеленски смята да използва фона на ежегодния икономически форум в Давос, за да привлече подкрепа за своята мирна формула, докато войната се приближава към втората си годишнина.
Ако говорим за прекратяване на огъня в Украйна, това не би означавало мир. То не означава, че войната ще спре. То също така не дава възможност за политически диалог", заяви Зеленски по време на посещение в Естония.
От своя страна през декември Кремъл заяви, че не вижда настояща основа за мирни преговори, и нарече мирния план на Киев "абсурден процес", тъй като изключва Русия.
Дори и да се стигне до преговори, пречките пред мира са значителни, тъй като нито една от страните не желае да се откаже от така наречените "червени линии", които бяха изяснени в началото на войната по време на злополучните мирни преговори с посредничеството на Беларус и Турция.
Две години на брутални военни действия и псевдополитическо териториално укрепване от страна на Русия след тези ранни преговори втвърдиха позициите и на двете страни, като възможностите за компромис са малко.
Една от големите спънки в потенциалните мирни преговори сега са позициите на двете страни по отношение на териториалната цялост. Самопровъзгласеното от Русия "анексиране" на четири украински региона - Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон - през септември 2022 г. и последвалата "русификация" на тези територии прави трудно да си представим, че Москва ще се откаже при каквито и да било мирни преговори от това, което е обявила за "руска територия".
За Украйна приемането на загубата на тези региони би било равносилно на руска победа и на приемане на възможността Русия да завладее по-голяма част от Украйна в бъдеще.
Анализаторът на геополитическия риск и експерт по Европа, Русия и ОНД Марио Бикарски заяви, че "искането Украйна официално да отстъпи територия ще бъде много непопулярно от политическа гледна точка, на първо място сред Украйна по очевидни причини, но също така и сред западните държави, защото това ще подкопае основите на международното право".
"Ще бъде много трудно да се поиска от Украйна да го направи, защото тогава вие по същество казвате, че собственият ви суверенитет може да подлежи на промяна под натиск. А това е, не мисля, че е нещо, което много държави ще искат да направят. Това е трудна ситуация", каза той. "При сегашните обстоятелства не се вижда работещо решение, което да се хареса и на двете страни."
Натиск върху Киев за дипломатическо решение
Докато международните партньори на Украйна обещават да продължат да я подкрепят военно, върху постепенно започва да се оказва натиск, че трябва да се намери дипломатическо решение на войната, въпреки че Зеленски настояваше тази седмица, че няма международен натиск върху Украйна да спре да воюва.
Отстъпването на територия би било немислимо за украинското ръководство, заяви бивш дипломат пред CNBC.
"Знам, че много хора вярват, че ... Украйна ще трябва да преговаря и ще трябва да се откаже от някаква територия. Но честно казано, не виждам как Зеленски може да направи това и да остане президент, той ще бъде свален, ако се съгласи да отстъпи територия", каза Кърт Волкър, бивш посланик на САЩ в НАТО. Самият Зеленски заяви междувременно в пост в социалната мрежа X, че прекратяване на огъня би било от полза само на Москва, тъй като ще даде време на Русия да се прегрупира и да попълни запасите си от боеприпаси.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.