Белият дом обяви помощта за Украйна за „спряна“. Според Зеленски „глобалната свобода“ е заложена на карта

Белият дом обяви помощта  за Украйна за „спряна“. Според Зеленски „глобалната свобода“ е заложена на карта

Военната помощ на САЩ за Украйна е „спряна“, тъй като Конгресът все още не е одобрил спешните разходи, поискани от администрацията на президента Джо Байдън в края на октомври, предаде Си Ен Би Си.

На брифинг в Белия дом говорителят по въпросите на националната сигурност Джон Кърби заяви, че Вашингтон е „издал последния пакет за (помощ за Украйна) от нашите съществуващи резерви, за който имахме финансиране“.

„И затова е изключително важно Конгресът да се придвижи по това допълнително искане за националната сигурност и да получим повече финансиране. Помощта, която предоставихме, вече е спряна“, каза той.

Вчера украинският президент Володимир Зеленски благодари на Естония и Латвия след среща с лидерите на двете балтийски нации, на която обсъдиха по-нататъшната военна помощ и пътя на Украйна към членство в ЕС и НАТО.

„Трябва да спечелим тази битка, не само защото е заложена съдбата на нашата страна и на всички нации, които граничат с Русия. Залогът е как ще се третира глобалната свобода сега и в бъдеще за нашите деца и внуци“, написа Зеленски в публикация на X.

Украинският лидер също така отхвърли идеята за прекратяване на огъня с Русия, като заяви, че това би било от полза единствено Москва, тъй като ще даде време на Русия да се прегрупира и да попълни запасите си от боеприпаси.

Украинските въоръжени сили съобщиха в Telegram в петък, че предишния ден са се състояли 64 бойни сблъсъка, като руските сили са нанесли три въздушни удара и 16 атаки от ракетни системи срещу украински позиции.

„В резултат на руските терористични атаки, за съжаление, има загинали и ранени сред цивилното население“, добавиха от въоръжените сили на Украйна.

Премиерът на Обединеното кралство Риши Сунак ще пътува до Киев днес, след като неговото правителство обяви, че ще увеличи военното финансиране за Украйна до 2,5 млрд. паунда (3,19 млрд. щатски долара) през финансовата 2024/25 година.

Министърът на въоръжените сили на Обединеното кралство Джеймс Хийпи каза пред Би Би Си днес, че ключов фокус на този засилен ангажимент към Украйна е „предоставянето на всякакви видове дронове“.

„И ние сме уверени, че този огромен ангажимент от страна на обществеността на Обединеното кралство към Украйна ще ни позволи да предоставим способности, които ще дадат предимство на Украйна през следващите години“, добави той.

Украйна се нуждае от значително финансиране през 2024 г., включително 32 млрд. долара донорска подкрепа, заяви междувременно говорителят на Международния валутен фонд (МВФ) Джули Козак. Инфлацията в страната е спаднала от почти 27% през 2022 г. до 6% през 2023 г., но е важно донорите на Украйна да гарантират, че тя изпълнява финансовите си ангажименти, за да поддържа макроикономическата си стабилност.

"Що се отнася до въпросите за финансирането, финансовите нужди на Украйна остават значителни за 2024 г. Според нашите оценки страната ще се нуждае от финансиране в размер на около 42 млрд. долара, включително официална донорска подкрепа в размер на около 32 млрд. долара", посочи на брифинг представителката на МВФ.

През 2023 г. МВФ одобри четиригодишен кредитен механизъм за Украйна с финансиране в размер на 15,6 млрд. долара. Киев получи първия транш от 2,7 млрд. долара през април, втория транш от 890 млн. долара през юни и транш от 900 млн. долара през декември. Ръководителят на украинското министерство на финансите Сергей Марченко заяви, че без помощ от съюзниците страната е изправена пред бюджетна дупка от 29 млрд. долара. Украинските власти очакват да получат повече от 30 млрд. долара от ЕС, САЩ и МВФ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ