България готова да бъде домакин на COP29

България готова да бъде домакин на COP29

България вече е изразила готовност да бъде домакин на COP29. Това стана ясно от изявлението на президента Румен Раден по време на 27-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата. 

"COP 27 се провежда в драматично време, белязано от влошена среда за сигурност и засилени геополитически предизвикателства, предизвикани от войната в Украйна, тежки енергийни, икономически и социални кризи. Не бива обаче да позволяваме всички тези кризи да провалят общата ни решимост да се борим с изменението на климата, особено като се имат предвид многото скорошни безпрецедентни климатични бедствия. Най-надеждните научни източници ясно показват, че устойчивото на климатичните промени развитие е изложено на риск при сегашните нива на глобално затопляне", заяви българският президент. 

Радев изказа благодарност на президента Абдел Фатах ел-Сиси за отличната организация и гостоприемство, както и на президента Самех Шукри за конструктивния диалог на конференцията. 

"Трябва да обединим усилията си и да използваме времето, с което все още разполагаме, за да предотвратим най-лошите последствия от изменението на климата. Изменението на климата е глобална заплаха и може да бъде преодоляно само чрез глобален отговор. България е твърдо ангажирана с целите на Парижкото споразумение. Моята страна ще постигне съвместно с останалите държави - членки на ЕС, целта за климатична неутралност до 2050 г.", каза Радев. 

Той посочи, че емисиите на парникови газове в България през 2020 г. са намалели с 57% в сравнение с базовата година. "Преизпълнихме националната си цел за дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия със 7%, като през 2020 г. този дял ще бъде 23%. Диверсификацията на енергийните доставки е от решаващо значение и моята страна вече засили усилията си за осигуряване на по-добра междусистемна свързаност със съседните държави. Междусистемната газова връзка Гърция-България (ICGB), открита на 1 октомври тази година, значително засилва сигурността на доставките на газ не само за България, но и за целия регион на Югоизточна Европа и извън него. Осигуряването на справедлив преход включва усъвършенствани технологии и системни иновации във всички сектори", добави българският президент. 

Радев посочи още, че България ще продължи да развива и да разчита на възобновяемата енергия, зелените водородни решения и енергоспестяващите и съхраняващите енергия технологии. 

"Засилената глобална амбиция за смекчаване на последиците от изменението на климата не е достатъчна. Работната програма за смекчаване на последиците от изменението на климата е инструмент за преодоляване както на недостига на амбиции, така и на недостига на изпълнение чрез засилени действия от страна на всички заинтересовани страни, преразглеждане и преминаване към цели за цялата икономика. Необходимо е да разширим и укрепим програмата за адаптация, а работната програма от Глазгоу-Шарм-ел-Шейх по глобалната цел за адаптация ще ни позволи да направим това", каза още Радев. 

По думите му, преходът към ресурсно ефективна, екологична и нисковъглеродна икономика изисква значително взаимодействие между политиките, инвестициите, науката и публичния сектор. Общата трансформация е възможна само с участието на частния и финансовия сектор и се очаква да предостави важна възможност за устойчиво развитие. 

"И накрая, като се има предвид ангажиментът ни за напредък в дневния ред в областта на климата в нашия регион и извън него, България вече изрази готовност да бъде домакин на COP29. Ще се обърнем към нашите партньори, за да оформим мотивирано предложение във връзка с това", добави Румен Радев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ