Блинкен: Преговорите за прекратяване на огъня може да са последният шанс за освобождаване на заложниците
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че сега е „вероятно най-добрата, а може би и последната Блинкен направи коментарите си по време на среща с израелския президент Исаак Херцог в понеделник по време на деветото си пътуване в региона от началото на войната през октомври, съобщи BBC.
САЩ изразиха оптимизъм относно постигането на споразумение след подновяването на преговорите в Доха миналата седмица, но "Хамас" твърди, че предположенията за напредък са „илюзия“, като се твърди, че различията включват въпроса дали израелските войски ще трябва да се изтеглят напълно от Газа, както настоява "Хамас".
Очаква се Блинкен да продължи да оказва натиск върху израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, когато двамата се срещнат по-късно в понеделник.
„Работим, за да сме сигурни, че няма да има ескалация, че няма да има провокации, че няма да има действия, които по някакъв начин биха могли да ни отдалечат от постигането на това споразумение или, в този смисъл, да доведат до ескалация на конфликта на други места и до по-голяма интензивност“, заяви г-н Блинкен по време на срещата си с г-н Херцог.
„Това е деветото ми посещение от 7 октомври насам в Израел, в Близкия изток, и това е решаващ момент, вероятно най-добрата, може би последната възможност да върнем заложниците у дома, да постигнем прекратяване на огъня и да поставим всички на по-добър път към траен мир и сигурност.“
Настоящите преговори се основават на променено предложение, представено от САЩ, целящо да преодолее дългогодишните различия между Израел и "Хамас".
Американците се надяват, че ще успеят да приключат сделката може би още през следващата седмица.
Но този оптимизъм не се споделя от израелското ръководство или от "Хамас". Всеки от тях обвинява другия в упорит цинизъм и блокиране на сделката.
В изявление от неделя "Хамас" обвини израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, че поставя „пречки“ по пътя на споразумението и „поставя нови условия и искания“ с цел „удължаване на войната“. То добави, че го държи „напълно отговорен“ за осуетяването на усилията на посредниците и за „възпрепятстването на споразумението“.
По-рано източник от "Хамас" заяви пред саудитски медии, че предложенията включват намаляване на присъствието на ЦАХАЛ по коридора „Филаделфия“ - тясна ивица земя по южната граница на Газа с Египет.
Но израелски източници са заявили пред в. Times of Israel, че други процедури по границата биха могли да компенсират израелското изтегляне от района в първата фаза на споразумението. Израелските военни започнаха кампания в Газа за унищожаване на Хамас в отговор на безпрецедентната атака в южната част на Израел на 7 октомври, по време на която бяха убити около 1200 души, а 251 бяха взети за заложници.
Според управляваното от Хамас министерство на здравеопазването на територията на Ивицата Газа оттогава досега са убити над 40 000 души.
Споразумението за прекратяване на огъня, договорено през ноември, предвижда "Хамас" да освободи 105 от заложниците в замяна на едноседмично прекратяване на огъня и освобождаването на около 240 палестински затворници в израелски затвори. Израел твърди, че 111 заложници все още са задържани, като 39 от тях се смятат за мъртви.
По-рано тази седмица президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че „сме по-близо от всякога“ до споразумение. Но предишният оптимизъм, изразяван през месеците на преговорите, се оказа неоснователен. Нетаняху заяви на заседание на кабинета в неделя, че се водят сложни преговори, за да се осигури връщането на заложниците, но някои принципи трябва да бъдат спазени за сигурността на Израел.
„Има неща, по които можем да бъдем гъвкави, и има неща, по които не можем да бъдем гъвкави, и ние настояваме за тях. Знаем много добре как да правим разлика между двете“, каза той.
Той също така обвини Хамас, че е „упорит“ в преговорите, и призова за оказване на допълнителен натиск върху войнстващата групировка. Високопоставен служител на "Хамас" заяви пред Би Би Си в събота: „Това, което получихме от посредниците, е много разочароващо. Няма никакъв напредък.“
Възможно е публичните изявления на непокорство да са предимно тактика за водене на преговори - но тук има толкова значителна враждебност и недоверие, че една седмица се чувствам много оптимистично за пробив.
Натискът от страна на САЩ е свързан и с времето на изборната политика на Вашингтон. Изглежда, че часовникът за отброяване на времето за постигане на споразумение тиктака малко по-бързо за американците, отколкото за двете страни в това споразумение.
Първоначалната сделка, очертана от президента Байдън въз основа на предложението на Израел от 27 май, трябваше да протече на три етапа: Първата включваше „пълно и цялостно прекратяване на огъня“ с продължителност шест седмици, изтегляне на израелските сили от всички населени места в Газа и размяна на част от заложниците - включително жени, възрастни хора, болни или ранени - за палестински затворници, държани в Израел.
Вторият етап ще включва освобождаването на всички останали живи заложници и „окончателно прекратяване на военните действия“. Третият етап ще доведе до започване на мащабен план за възстановяване на Газа и връщане на останките на загиналите заложници. Междувременно здравният орган на "Хамас" в Газа съобщи, че в неделя израелските въздушни удари са убили най-малко 21 души, включително шест деца. В неделя ЦАХАЛ съобщи, че е унищожил ракетни установки, използвани за удари по Израел от южния град Хан Юнис в Газа, който е сцена на интензивни боеве през последните седмици, и е убил 20 палестинци.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.