Британското правителство се раздели по отношение на новото споразумение за Брекзит

 Британското правителство се раздели по отношение на новото споразумение за Брекзит

Киър Стармър се отправя към Брюксел в сряда с мисия, изпълнена с политически рискове: перспективата за нова схема за младежка мобилност.

За някои възобновеният план би бил радостен пробив след години на напрегнати отношения между Европейския съюз и Обединеното кралство под ръководството на вече отстраненото консервативно правителство. За други, подписването на подобно споразумение би представлявало нищо повече от предателство на Брекзит, пише POLITICO.

Ако се окаже отворен към предложения от Европа, Стармър е наясно, че ще бъде подложен на критика от опоненти в Консервативната партия, както и от Найджъл Фараж и неговата нова партия "Реформация на Обединеното кралство", наследник на първоначалната евроскептична Партия за Брекзит.

Той също така ще се сблъска със съпротива от съюзници — британският премиер ще трябва да се подготви за опозиция от собственото си правителство, като един от най-високопоставените му министри изпитва опасения, че подобна схема би увеличила миграционните данни.

В сряда в Брюксел Стармър ще се срещне с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за тяхната първа голяма двустранна среща след изборите му. Премиерът планира да обсъди своите амбиции за следващия месец, като част от по-широко преосмисляне на отношенията с блока.

Преди да отпътува за Белгия, Стармър заяви, че е „решен да остави зад гърба си годините на Брекзит и да установи по-прагматични и зрели отношения с Европейския съюз“, аргументирайки, че Великобритания е „безспорно по-силна, когато работи в синхрон“ със своите най-близки съюзници.

Но той остава сдържан относно това дали иска да се присъедини към схема за младежка мобилност, която да позволи на младите граждани да живеят и работят от двете страни на Ламанша за ограничен период от време.

На четири очи, някои министри от кабинета с ентусиазъм говорят за възможността млади европейци да могат да учат във Великобритания.

Но ръководството на партията е предпазливо спрямо всичко, което би могло да подкрепи антиимиграционната партия "Реформация", която е регистрирала нарастване на подкрепата в традиционните крепости на Лейбъристката партия. Някои поддръжници — и служители на ЕС — предполагат, че временното естество на схемата означава, че участниците не трябва да се броят към миграционните данни. Те също така посочват, че Великобритания вече има подобни схеми за младежка мобилност с 12 държави, включително Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея, Исландия и Япония. Миналата година само 23 000 души са използвали тези визи, което е сравнително малък компонент от общата цифра за нетна миграция.

Но Министерството на вътрешните работи не вижда нещата по този начин. „Те все пак ще бъдат част от британския трудов пазар“, каза лицето, цитирано по-рано. Купър едва ли ще приеме манипулиране на данните, като се изключат участниците в схема с ЕС от уравнението.

Основната вътрешна опозиция на пълноценното въвеждане на схема за младежка мобилност идва от водещия вътрешен министър на Стармър, Ивет Купър.

Министърът на вътрешните работи смята, че такъв план „не би бил съвместим“ с обещанията за намаляване на нетната миграция, според лице, запознато с мисленето в ръководството на Министерството на вътрешните работи. Както и другите цитирани в тази статия, те са получили анонимност от POLITICO, за да могат да говорят открито.

Условията на Брюксел

Брюксел, заедно с европейски столици като Берлин, иска да сключи споразумение за младежка мобилност като част от преговорите за облекчаване на някои от търговските бариери, които измъчват Великобритания след Брекзит.

Един дипломат от ЕС заяви, че Брюксел разглежда младежката мобилност като „услуга за услуга“ за „агресивните интереси“ на Обединеното кралство, включително взаимното признаване на професионални квалификации и ветеринарно споразумение.

Отговорът на Стармър на всякакви въпроси относно младежката мобилност е, че няма „планове“ за присъединяване към такава схема — но е ясно, че той не изключва тази възможност, за разлика от завръщането в митническия съюз или единния пазар.

Служител от Уайтхол обаче каза пред POLITICO, че изглежда новият премиер е нервен относно реакцията към подписването на такова споразумение, особено предвид традиционната враждебност на британската преса към ЕС. „Младежката мобилност беше доста лесно нещо, което можеше да се обмисли за това, което искаме да постигнем“, казаха той. „Това наистина не беше сред червените линии при предишното правителство, и не е ясно защо сегашното действа по този начин. Може би те го виждат като отваряне към свободното движение или се опасяват, че всички медии ще кажат: ‘Лейбъристите обръщат Брекзит’ ... когато това засяга много ограничена група хора“, допълни той.

Консерваторите, които управляваха Великобритания 14 години, може би сега са без посока, докато решават кой ще бъде следващият им лидер, но Найджъл Фараж и неговата партия „Реформация на Обединеното кралство“ са готови да атакуват, ако Стармър бъде възприет като търсещ отстъпление от Брекзит.

ЕС обмисля да модифицира по-ранен план за такава схема, за да го направи политически по-приемлив политически за Стармър. Това може да включва ограничения за броя на участниците, по-кратки престои в приемащата страна или по-строги критерии за допустимост. Натиск отвътре в партията

Ако Стармър откаже да приеме предложението, това няма да се приеме добре в неговата предимно проевропейска Лейбъристка партия. Има влиятелни регионални кметове с техните собствени властови бази, които искат да въведат младежката мобилност. И Садик Хан, кметът на Лондон, и Анди Бърнъм, кметът на Манчестър — две от най-големите фигури на Лейбъристката партия извън Уестминстър — подкрепят тази идея. Съществува и Лейбъристкото движение за Европа, група от проевропейски депутати от задните редици, готови да окажат натиск.

Стела Крийзи, лидер на групата, твърди, че Великобритания се изправя пред „операция по спасяване заради щетите, които Брекзит нанася“, и Стармър трябва да се заеме с поставянето на своите цели.

„Сделка за младежка мобилност, в някаква форма, е в интерес на британските работници, британския бизнес и британските млади хора. Колкото по-скоро започнем да говорим за това, което би ни свършило работа, толкова по-скоро можем да го постигнем“, заяви тя пред POLITICO.

Много бизнес и лидери в хотелиерството, които страдат от търговски бариери и недостиг на персонал, също настояват за сключване на споразумение. Но засега те остават в сянка, осъзнавайки политическите предизвикателства пред правителството за продажбата на схемата в определени среди. Приоритетите на Стармър

Съветникът на Стармър по въпросите на ЕС, министърът в кабинета Ник Томас-Симъндс, проведе проучвателна среща в Брюксел в понеделник, срещайки се със своя колега Марош Шефчович, вицепрезидент на Европейската комисия.

Срещата премина с усмивки и ръкостискания, без съществени дискусии, въпреки че служители признаха, че бъдещите преговори, включващи схема за младежка мобилност, ще бъдат по-трудни.

Все пак, сделка за визи може да бъде цената, която Стармър трябва да плати за своите собствени приоритети за подобряване на отношенията с ЕС.

Лейбъристите искат взаимно признаване на професионалните квалификации с ЕС — ключово изискване на доминиращия финансов сектор в Лондон, който се опасява, че пропуска таланти при настоящите пост-Брекзит условия.

Изборната програма на Стармър също обещава намаляване на бюрокрацията за британските артисти, които гастролират в ЕС, и ветеринарно споразумение за намаляване на бюрокрацията при вноса на храни. Брюксел е готов за преговори по всички тези въпроси: но младежката мобилност се счита за цената на влизане.

Формата на преговорите

Така или иначе, Лондон има няколко месеца, за да вземе решение. Докато срещата на Стармър с фон дер Лайен ще даде официалния старт на политическото преосмисляне на отношенията между Брюксел и Лондон, реалните преговори няма да започнат преди следващата година, когато новата Европейска комисия трябва да започне работа. Представители на ЕС казват, че новото ръководство на блока ще утвърди своите политики през последните месеци на 2024 г. Формата на преговорите все още не е определена. Берлин иска ЕС да мисли мащабно и да направи планове за ново споразумение за сигурност и сътрудничество, обхващащо всичко — от младежката мобилност до отбраната и стандартите за агро-храни.

След предварителните разговори с фон дер Лайен, Стармър ще се срещне и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателя на Европейския парламент Роберта Мецола.

„Мисля, че обществеността вижда как Брекзит затваря възможности за младите хора,“ каза той, като аргументира, че „по-разумна договореност“ би донесла ползи, включително облекчаване на ограниченията, които възпрепятстват турнетата на музикантите.

Други дипломати от ЕС и държави-членки, включително Франция, изразиха предпочитание да се използват разпоредби в рамките на съществуващото Споразумение за търговия и сътрудничество, доколкото е възможно, без да се отварят отново неговите основни търговски функции. Така могат да бъдат сключени по-малки странични сделки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ