Бюджетната комисия разглежда двата законопроекта на „Прогресивна България“

Общество

Очаква се днес временната бюджетна комисия в НС да разгледа двата законопроекта за овладяване на цените, внесени вчера от „Прогресивна България“. Мерките предвиждат промени в Закона за защита на конкуренцията и в Закона за защита на потребителите.

Въвеждане на регистър за проследимост на храните, увеличаване на списъка с нелоялни практики, като вместо 13 властта предлага те да станат 33 – това включват част от измененията в Закона за защита на конкуренцията. Промените в Закона за защита на потребителите включват: удължаване действието на Закона за еврото, който изтича в началото на август, продължаване на изискването към търговците за обосновка при повишаване на цените, както и двойно увеличение на глобите, налагани от КЗП върху търговците.

Конкретни продукти в малката потребителска кошница имат надценка от 70–80%, коментира в ефира на БНТ Тодор Джиков, депутат от "Прогресивна България". Джиков подчертава нуждата от комплекс от мерки за проследимост и контрол на търговията с храни.

„Комплекс от мерки, които констатирахме, че липсват, за да можем на първо място да изсветлим търговията на храни по цялата верига – от първото появяване на продукта до поставянето му на маса при крайния потребител“, посочи той. 

Депутатът от ПБ заяви, че целта е защита на потребителя при запазване на свободния пазар и конкуренцията.

„Ние не пречим по никакъв начин на принципа на свободната конкуренция и пазар. Ние се мъчим да защитим потребителя и в същото време да не се върне буферът към производителите. Не се водим от принципа да въведем планова държавна икономика, искаме да въведем една разумна надценка – една реална и необходима, до 20–30%“, каза той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 12 май. Световен ден на медицинските сестри
Звездите за бизнеса от 11 до 17 май: Умерен риск, разумни инвестиции и по-малко импулсивни решения
Времето: Жълт код за обилни валежи е обявен в 19 области
5 начина да отключите най-добрите качества в себе си и в хората, които ръководите
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Цитат на деня
Тръмп замразява плана си за временно освобождаване от мита на вноса на говеждо месо
Увеличава се рискът от сблъсъци между кораби и китове край бреговете на Южна Африка