Отхвърлиха ветото върху Изборния кодекс. ДБ ще сезира Конституционния съд

Отхвърлиха ветото върху Изборния кодекс. ДБ ще сезира Конституционния съд

Отхвърлиха ветото върху Изборния кодекс. ДБ ще сезира Конституционния съд

Със 125 гласа "за", 101 "против и без "въздържал се" депутатите отхвърлиха ветото на президента Румен Радев върху промените в Изборния кодекс. Подкрепата си "за" Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс дадоха народните преставители от ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП. "Против" гласуваха от "Продължаваме промяната", "Демократична България", "Възраждане", "Български възход" и независимият Явор Божанков. 

Отхвърляйки президентското вето върху Изборния кодекс остава възможността на гласоподавателите да избират как да гласуват - дали с хартиена бюлетина или с машина. Гласуването ще се провежда зад паравани, а не в "тъмни стаички". Бюлетините от машинното гласуване ще се броят от секционните избирателни комисии, заедно с хартиените бюлетините, а протоколът от машината няма да се прилага към този на комисията. Всяка от партиите и коалициите ще могат да посочат не повече от три лица, които да имат достъп до изходния код и документация, предоставяна от ЦИК. 

Ветото на президента предизвика остри спорове в пленарната зала, а от "Демократична България" дори заплашиха, че ако ветото бъде отхвърлено, ще атакуват промените в Изборния кодекс в Конституционния съд. 

"Демократична България" ще атакува промените в Изборния кодекс в Конституционния съд, ако президентското вето върху тях бъде отхвърлено от парламента", обяви от парламентарната трибуна Атанас Славов от "Демократична България". За внасянето на конституционна жалба са необходими подписите на поне 48 народни представители. Славов обяви, че ДБ ще търси подкрепа от всички парламентарни групи.

"Машинното гласуване е фикция, такова няма, то е отменено", заяви още той. Гласуването с машина и с хартия е неравнопоставено дори и заради това, че отрязъкът от машинния вот е 10 пъти по-малък от хартиената бюлетина. Има и противоречие между форма и съдържание - вотът с машина формално е машинен, но съдържателно не е. Нарушени са принципите на предвидимост и прозрачност на законодателството, нарушен е и принципът на обществено обсъждане, мотивира твърдението си Славов. 

На упрека на Борислав Гуцанов от БСП, че промените отговарят на европейските ценности, Славов отговори: "Не е част от европейските ценности да имаме стотици хиляди недействителни бюлетини, организирани престъпни групи за печелене на гласове, частни охранители да влизат в изборните секции, а стотици хиляди гласове да бъдат контролиран вот". И призова депутатите за разумно съчетание на хартиеното и машинното гласуване, което да не унищожава машинното.

"Изправени сме пред поправителен изпит за хартиената коалиция. Това, което виждаме в момента е просто един хладнокръвен диктат на мнозинството, с което се прави радикална промяна в Изборния кодекс, така че тези промени да обслужат това мнозинство при предстоящи избори", каза Милен Матеев от "Продължаваме промяната".

"Колеги, вие взривихте доверието в изборния процес и аз няколко пъти говорих за това от тази трибуна. Взривихте доверието в изборния процес, защото приехте изменения, които влошават условията за упражняване на прозрачен и честен изборен процес. Същевременно го направихте с аргументи, които или липсваха или бяха фактически неверни", заяви Надежда Йорданова от "Демократична България". Тя добави, че ще подкрепи ветото на президента върху промените в Изборния кодекс, защото то е в интерес на цялото общество. И призова партиите от "Хартиената коалиция" да преразгледат поведението си и да подкрепят ветото. 

"Законодател е Народното събрание. Волята на законодателя е хората да имат право на избор как да гласуват. Фактът, че при повреждане на машината може да се гласува с хартия, е доказателство, че хартията е базов начин на гласуване. Правото да се избира не може да бъде оспорено. Грешка, допускана от хората, е проверима, докато от софтуера - не. Волята на законодателя е всички бюлетини да бъдат броени като съдържание. Премахването на машинния протокол е мярка срещу човешки контрол върху изборния процес", каза Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС. 

"Как да поправим 86 527 човешки грешки на избори през 2021 година? Защото недействителната бюлетина също е човешка грешка. Очакваме много недействителни бюлетини на предстоящите избори - това са около 12 народни представители", изчисли Петър Петров от "Възраждане". 

"Предлагахме преброителни центрове. Те дори не бяха обсъдени по същество. Теория на конспирацията водеше към премахване на машинния протокол. Тази конспиративна теория, че изборите са манипулирани с машини, може да доведе България да изостане по отношение на технологиите. Трябва да има доверие в технологиите", призова Божидар Божанов от "Демократична България". 

"Ако искаш да манипулираш Изборния процес винаги ще намираш вратичка. Въпросът е да направим така, че да не ги търсим тези вратички", коментира Кристиан Вигенин от "БСП за България".

В хода на дебата Калина Константинова от "Продължаваме промяната" припомни, че печатницата на БНБ е дала становище, според което няма време да се напечатат машинни бюлетини през следващите 8 месеца, а от ЦИК са отказали обяснение дали има достатъчно време да се напечатат тези нови бюлетини. Най-важният проблем, по думите на съпредседятелят на ПП Асен Василев, е ,че в България има феодални мрежи и зависимости, които определят вота и именно хартиената бюлетина опорочава избора. 

Александър Николов от "Български възход" декларира подкрепа на парламентарната група за ветото на президента, определяйки го като мотивирано и основателно по същество. "Ветото на президента изцяло разбива основната теза, че с промените в Изборния кодекс се дава право на избор - промените са единствено по отношение начина и технологията на гласуването, посочи той.

"На нас от ГЕРБ-СДС ни трябва по-широка подкрепа за евентуално управление, а тя идва, когато гласуват поне над 50 процента, за да говорим, че имаме легитимност", обясни Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС. Според, него машинният вот не е дал възможност на много хора да отидат до урните по различни причини, особено в големите секции. Считаме, че нямаме право да поставяме други ограничения, освен поставените в Конституцията за пълнолетие, добави депутатът. ГЕРБ-СДС имат дълбоки съмнения в софтуера на машините, с които се гласува в момента. Нормите, които сме въвели, са ясни и точни, категоричен е Балачев. 

Кажете си истината че с "Месито от Банкя" искате да манипулирате местните избори и да вкарате парламента в този цирк, поиска от Балачев съпредседателят на ПП Асен Василев.

"Не разбрах защо машинният протокол да не бъде част от документацията в края на деня, защо ви е страх от контролата, която машината може да произведе", коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков. Стана ясно още, че от "Продължаваме промяната" възнамеряват да внесат отново промени в Изборния кодекс. 

"Очевидно екипът на държавния глава този път се е затруднил да мотивира ветото по политически причини. БСП няма да се съобрази с тези аргументи и ще потвърди закона такъв, какъвто е приет", обяви Кристиан Вигенин от "БСП за България". В бъдеще, според него, целта трябва да е усъвършенстване на изборното законодателство. И даде пример, че е останал нерешен проблемът с избирателните списъци.

"Не съм вярвал, че БСП ще реанимират ГЕРБ и ДПС с гласувани промени в изборното законодателство", възкликна независимият депутат Явор Божанков.   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ