Денков: Нашата цел за влизане в еврозоната е 1 януари 2025 г.

Денков: Нашата цел за влизане в еврозоната е 1 януари 2025 г.

Нашата цел за влизане в еврозоната е 1 януари 2025 година. Това заяви по време на парламентарния блицконтрол министър-председателят Николай Денков, предава БТА.

Той заяви, че няма никакъв начин да се заобиколят Маастрихтските критерии така, както са приети, защото те са част от договорите в ЕС.

"Тези критерии имат процедура, която позволява в определени случаи да се намерят страни, които поради специфични причини, може да бъдат извадени от съответното изчисляване на средната инфлация. Това нещо беше направено по отношение на Хърватия, когато тя прие еврото", допълни Денков и подчерта, че това не е против правилата, а съгласно правилата.

Не може да стане по желание на един премиер или някой финансов министър, а е в съгласие с правилата, както са записани в договорите, отбеляза Денков. Ние ще спазим всички правила такива, каквито са в момента, за да влезем в еврозоната, потвърди той. 

Денков специално подчерта, че курсът на лева е фиксиран със закон на това Народно събрание и никой, никога и по никакъв повод от застъпването на това правителство не е обсъждал промяна на този курс, точно обратното, навсякъде казваме, че той трябва да бъде запазен, защото е показал, че е подходящ след закачането към дойче марката и след това към еврото.

Относно конституционните съдии премиерът обясни, че промяната на двама конституционни съдии се налага, защото мандата на тези, които са в момента в Конституционния съд, е изтекъл преди две години. "Така че е крайно време да бъде попълнен съставът на Конституционния съд. Всякакви други внушения за причините да се избират нови конституционни съдии са само опит за внушение и манипулация", каза Денков.

По отношение на преговорите, които бяха проведени за влизането в Шенген, българското правителство не е приемало никакво друго задължение освен да реагира достатъчно бързо, както се изисква от Дъблинското споразумение по отношение на скоростта, с която се обработват молбите, заяви премиерът Николай Денков в парламента на въпрос от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов за приема на мигранти.

"Не са обсъждани никакви бройки и така както досега е работило Дъблинското споразумение, така ще продължи да работи, докато не бъде приета неговата следваща промяна. Престанете да си измисляте някакви числа, които нямат нищо общо с истината, защото единственото, което правите, е да плашите хора, но те вече виждат, че това, с което ги плашите, не се случва и няма и да се случи, каза министър-председателят. 

Както обикновено, по тази тема бяха смесени истини с лъжи. Бяха казани две лъжи, първата е, че има промяна в политиката. Дъблинското споразумение е подписано от България през 2007 г. от правителство с мандат на БСП, след това е променено през 2013 г. и отново е подкрепено от българското правителство и отново с мандат на БСП, добави Денков.   

Както винаги, лъжецът вика дръжте крадеца, отговори му Костадин Костадинов. Той го коригира, че през 2007 г. правителството е било с мандата на ДПС. Костадинов посочи, че в разговорите с австрийците има една дума - стриктно прилагане на Дъблинския регламент.

"До момента България не прилагаше Дъблинския регламент, защото, ако го прилагахме, държавата ни отдавна щеше да се е напълнила с мигранти", отбеляза Костадинов. По думите му, само през България минават 300 хиляди мигранти на година. Според Костадинов влизането на България в Шенген е опасно за националната сигурност, защото когато ни задължат да приемем всеки един от тези мигранти, "след не повече от 7-8 години с демографския срив ще се превърнем с повече чужденци на територията на страната, отколкото български граждани". 

"Дъблинското споразумение е такова, каквото беше през 2013 г. и нищо няма да се промени от това, което е подписано с Австрия и с Румъния по отношение на приемането на България в Шенген. Опозицията се опитва да представи едно облекчение за българските граждани и за българския бизнес като неуспех. Нищо особено не се е случило и няма да се случи, така, както е било досега, така и ще продължи поне докато не бъдат приети промените в Дъблинския регламент. Тези промени в Дъблинския регламент ще помогнат на българската държава да не бъде застрашена да бъде "наводнена" от бежанци, точно защото в новия регламент бежанците трябва да бъдат разпределяни справедливо с другите държави, а досега те би трябвало да бъдат задържани в граничните държави като България. Дори при сегашния по-неизгоден регламент миналата година, 2023 г., от Австрия са подадени само 193 молби за връщане на граждани, до момента за миналата година ние сме приели 113", заяви премиерът Николай Денков. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ