Денков за "Лукойл": Предложението да се отмени дерогацията в рамките на 7 дни е невъзможно

Денков за Лукойл: Предложението да се отмени дерогацията в рамките на 7 дни е невъзможно

Не става дума за сделка, а за това какво е най-полезно за България. Предложението да се отмени дерогацията в рамките на 7 дни е невъзможно. Това означава рафинерията да няма петрол след 10 - 15 дни, когато се изчерпат запасите и резервите. Това заяви пред журналисти премиерът Николай Денков относно днешния развой по заявените от ГЕРБ намерения да внесат предложение за отмяна на дерогацията на вноса на руски петрол до 7 дни и задълженията на "Лукойл" към хазната.

Междувременно, синдикатите в рафинерията "Лукойл-Нефтохим" се събраха извънредно, за да обсъдят дали и какви действия да предприемат, в случай че дерогацията за руски петрол бъде отменена. Заседанието се провежда при закрити врата. В Координационния съвет на Синдиката на българските нефтохимици членуват над 5000 души, като само на територията на бургаската рафинерия са 1300. 

По думите на премиера, е реалистично и смислено да се събират свръхпечалбите на "Лукойл" от разликата в цените на двата вида нефт. Според него има голяма разлика между това рафинерията да може да работи с различен петрол и да го има различния петрол.

"Различният петрол се осигурява с дългосрочни договори, те изискват месеци на преговори. Това беше основната причина дерогацията да се прави на етапи, както беше предишното решение", каза още Денков.

Той поясни, че се очаква "Лукойл" да спази законите. "В закона, който беше приет последния път, беше посочено, че свръхпечалбите трябва да се обложат с 60% данък, който да влезе в държавата. Това са 500 млн. лв., за които става дума. До края на годината би трябвало да са внесени всички пари от данъците, важно е тези пари да влязат в бюджета по правилния начин. От там има фонд, който казва как да бъдат използвани тези средства", добави Денков.

На въпрос дали ще има коледни добавки за пенсионерите, премиерът обясни, че разговорът за коледните добавки за пенсионерите не е приключил, защото трябва да се види изпълнението на бюджета. "Правителството си изпълнява управленската програма. Министърът на финансите го казва като принцип, защото е много по-важно да се повишат пенсиите, отколкото да им се дадат средства един или два пъти годишно", каза още той.

Премиерът изрази надежда България да влезе в еврозоната от 1 януари 2025 година. "Успяхме да уплътним защитата на външната граница на Европейския съюз. В момента българската граница е много добре защитена, имаме добро сътрудничество с турските власти. Част от държавите имат вътрешни проблеми с миграцията, за тях ще бъде по-добре ако България и Румъния са в Шенген", добави Денков.

Той заяви, че бушуващите военни конфликти вдигат рисковете за непредвидени събития в Европа и света. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ