Парламент "на пропуснатите възможности" - диагнози от пленарната зала в последния ден на 48-ото НС
Критика, самокритика и равносметка за продължаващите линии на разделението белязаха оценките на депутатите и парламентарните групи за работата на 48-то Народно събрание. Като най-сериозен минус, във финалните декларации бе отчетен несправянето с политическата криза.
Политическата криза няма да намери решение без участието на ГЕРБ-СДС, заяви председателят на парламентарната група на първата политическа сила в този парламент Десислава Атанасова.
Това беше парламентът на пропуснатите възможности, обобщи председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров и изброи позитивите и негативите от работата на Народното събрание.
Не се справихме с политическата криза, отчете лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ и изрази надежда, че депутатите отиват на избори с научени уроци. Той призова да се прояви готовност за диалог след изборите.
По-добре, че парламентът се разпада, иначе щеше да е неустойчив", каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Според него, няма нищо лошо в изборите, защото по думите му, политическа криза се преодолявала чрез избори.
Лидерът на "БСП за България" Корнелия Нинова пък посочи, че този парламент е бил белязан от скандали и че през това време е зациклила съдебната реформа. "В следващото НС най-голямо предизвикателство ще е да гарантираме парламентарната република, да излъчим редовно правителство и да дадем хоризонт за развитие на България", каза още тя.
Намираме се в момент, в който парламентарната република е поставена на трупчета. Управлява президентството. Това положение не е просто моментен куриоз, това говори за сериозно заболяване на нашата политическа система, заяви председателят на парламентарната група на "Демократична България" Христо Иванов, обръщайки се към председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. Според него, българската парламентарна република е започнала да мутира в "един дремещ, резервен модел, наследен от епохата преди 1991 г. "
За пети пореден път отиваме на избори, на предсрочни парламентарни избори. Това е показател за тоталния срив на политическата система у нас. Красноречиво доказателство за пълна липса на отговорност и разум у политическия елит", заяви лидерът на "Български възход" Стефан Янев.
А председателят на парламента Вежди Рашидов изрази надежда следващите избори да донесат на България повече сигурност, повече надежда и повече единение.
Ето какво още казаха представителите на седемте парламентарно представени партии преди официалното закриване на 48-ото Народно събрание.
Политическата криза не може да бъде решена без участието на ГЕРБ-СДС, посочи в декларация по повод края на 48-ото Народно събрание председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова. В нея тя посочи, че ГЕРБ-СДС вече не е в изолация, а в центъра на политическия процес.
По думите й, от коалицията ГЕРБ-СДС са разчитали на подкрепа най-много на групата на "Демократична България" в настоящия парламент. "Въпреки че в настоящия парламент се очертаха убедителни мнозинства по важни стратегически теми липсваше достатъчно политическа смелост, за да се поеме отговорността за управлението на страната. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС със своите 67 народни представители беше готова да поеме тази политическа отговорност, която многократно надхвърляше мандата, даден ни от българските избиратели", посочи Атанасова и припомни, че ГЕРБ-СДС поканиха на срещи останалите партии, както и че предложиха проектокабинета "Габровски" с хора без ясни партиийни обвързаности.
"Предложихме различни формули, около които можеше да се обединят максимално широк кръг формации. От правителство на националното съгласие с политически фигури, през програмно правителство до експертно правителство с ограничен мандат на действие. Бяхме готови да направим всичко това, за да може България да има редовно, антикризисно и проевропейско правителство", каза Атанасова. Според нея политическата криза не може да бъде решена без ГЕРБ-СДС.
Атанасова изтъкна някои от важните закони, които парламентът все пак прие - по Плана за възстановяване и устойчивост, стъпки към еврозоната и Шенген.
"Това Народно събрание остана в опозиция на бъдещето. В един все по-дигитален свят то ще остане като парламент на хартията", заяви председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров.
Според него 48-ото НС ще се помни с промените в Изборния кодекс, под чието знаме се "обедини хартиената коалиция". И припомни, че работата му е започнала с промените в Изборния кодекс и определи промените като неговото "родилно петно".
"Днес имаме една лоша и една добра новина. Лошата е, че това беше парламентът на пропуснатите възможности. Добра е, защото най-сетне групите са ясни. Едно стабилно мнозинство в тази зала казва: "Тук е така. Това е най-доброто, което можем да имаме". Но малцинството вътре и мнозинството вън вече знае, че можем да живеем по-добър живот, че вашето нормално не е европейското нормално, че имаш бъдеще, в което успехът не зависи от това на кого си човек, училището възпитава таланти, а не послушници, и че справедливостта не е резултат от това на кого главният прокурор казва "шефе", посочи Гюров.
Той отчете, че все пак са се свършили и някои добри неща и ги изброи: по-добър достъп до здравни грижи в малките населени места, по-високи заплати на лекарите, три ключови закона по Плана за възстановяване - за медиацията, за правната помощ и кадастъра и имотния регистър. Отбеляза още и промените в ГПК и образователната система.
Като негативи отчете, че парламентът е увеличил неравенствата в обществото, като не е накарал Министерския съвет да изготви бюджет за 2023 г. и не е въвел механизъм за разследване на главния прокурор. Той отчете и изоставането във връзка с присъединяването на страната към еврозоната и Шенген.
Не се справихме с политическата криза, вярно е, че отново отиваме на избори, но се надяваме, че отиваме с научени уроци, и най-важното е да сме готови още в предизборната кампания да проявим готовност за диалог след изборите", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. И добави: "48-ото Народно събрание не успя, защото нямаше диалог".
"Такава криза най-новата ни история не помни. В същото време можем да погледнем на тази криза с надеждата, че в този исторически момент получаваме най-мъдрите уроци. Важно е да извлечем правилните поуки от тези уроци", добави той.
От думите му обаче стана ясно, че ДПС оценява като положително решението на президента Радев да даде достатъчно време на партиите да намерят път едни към други. "Струваше си усилията", посочи Карадайъ.
"Нека основната характеристика на тази предизборна кампания е честният, откровеният диалог с гражданите, уважението към опонентите и визията за просперираща България с достойно място на европейската и международна политическа сцена", призова лидерът на ДПС.
"Днес Народното събрание приключва краткият си живот и в това няма лошо. По-добре, че парламентът се разпада, иначе щеше да е неустойчив", каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Няма нищо лошо в изборите, каза той, защото по думите му политическа криза се преодолява чрез избори.
"Съдбата на България сега зависи само от народа. Имаме възможност за 5-ти поправителен изпит, както за нас, така и за народа. Ние от "Възраждане" ще работим за това хората да видят каква е истината", посочи Костадинов.
Лидерът на "Възраждане" изброи успехите и провалите на 48-ото Народно събрание. Костадинов отчете два исторически знакови успеха: първията - да се предоговори Плана за възстановяване в частта "Енергетика", а вторият - "отново всички се обединихме за защита на българите в Македония".
Стига с разделителните линии, има можещи, има знаещи, има хора, които искат да решават проблемите на народа, заяви лидерът на "БСП за България" Корнелия Нинова. Тя отчете, че този парламент е бил белязан от скандали и че през това време е зациклила съдебната реформа.
По думите й, военното е взело превес в 48-то Народно събрание. "Първото решение бе да се плати новата ескадрила Ф-16, последваха оръжия за Украйна, инвестиционни проекти за армията, Гладомора. Това военно предимство в работата и говоренето бе облечено в клишета и етикети - който е за оръжия, самолети, война, е евроатлантик, който е за мира, неутралитета, е ретрограден еварзиец. Поставянето на етикети и такива разделителни линии е една от пречките да има разговор. Етикетите бяха в черно и бяло", обобщи тя.
Нинова отчете, че парламентът не е изпълнил най-важната си задача - да излъчи редовно правителство и да сложи край на политическата криза. Ето защо тя призова депутатите да видят грешките си, за да не ги допускат пак.
"В следващото НС най-голямо предизвикателство ще е да гарантираме парламентарната република, да излъчим редовно правителство и да дадем хоризонт за развитие на България", каза още Корнелия Нинова.
Тя изброи и постигнатото: "282 хил. с безплатни учебници, половин милион работещи бедни с увеличена работна заплата, помощи за учениците от 1 до 4 клас с 300 лв. в началото на учебната година, спасихме детските ясли от закриване, помогнахме на общини, болници, читалища, библиотеки - държавата поема сметки от над 200 лв. ток".
Според нея, опитите за разговори по време на третия мандат, връчен на БСП, били използвани за спекулации за предизборни коалиции.
Намираме се в момент, в който парламентарната република е поставена на трупчета, защото се оказва, че българският парламент трайно не може да произведе не просто моментни мнозинства и не дори скрити мнозинства, защото в този парламент имаше мнозинство, което нямаше особено желание да се легитимира и затова ние се оказахме виновни, заяви председателят на парламентарната група на "Демократична България" Христо Иванов, обръщайки се към председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Според него, българската парламентарна република е започнала да мутира в "един дремещ, резервен модел, наследен от епохата преди 1991 г. "Управлява президентството. Това положение не е просто моментен куриоз, то говори за сериозно заболяване на нашата политическа система", посочи Иванов.
"Ние не направихме необходимата решителна стъпка по отношение на съдебната реформа и това ще бъде проблем и по пътя ни към Шенген, и по реализацията на плана за възстановяване. Оказа се, че ние сме готови да пожертваме и еврозоната като приоритет, в името на това състояние, в което върховенството на правото не важи за всички, може да бъде изключвано като лампа на нощна масичка", обясни Иванов.
По думите му, заявките за позитивна кампания няма да се изпълнят. А всички кандидати на следващите избори трябва да си отговорят на въпроса какво трябва да се направи относно нуждата на страната от редовно управление.
За пети пореден път отиваме на избори, на предсрочни парламентарни избори. Това е показател за тоталния срив на политическата система у нас. Красноречиво доказателство за пълна липса на отговорност и разум у политическия елит", заяви лидерът на "Български възход" Стефан Янев.
По думите му, 48-ото Народно събрание е изгубило безценно време в безсмислени караници за власт на всяка цена, вместо да има план как да преведе България през най-тежката криза на този век. "Това е непростимо", посочи Янев.
"Зная, че в политиката посрещат с цветя и изпращат с камъни, всеки от нас ще плати тази цена, но ние сме длъжни да запазим мечтите си, длъжни сме да подтиснем страстите си и да забравим за сметки, да забравим за рейтингите и да помислим какво остава след нас на тази земя", заяви председателят на парламента Вежди Рашидов преди да закрие 48-ото Народно събрание.
Той отправи апел към всички депутати: "Вижте хората, които са ви издигнали, замислете се и вложете разум в бъдещето, защото народът чака резултати от нас".
"Моля се следващите избори да донесат на България повече сигурност, повече надежда и повече единение. Дано утрото е по-мъдро от вечерта, народът ни заслужава това", заяви Вежди Рашидов и удари последния звънец на това Народно събрание.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.