Донев: Имаме готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на членството ни в Шенген

Донев: Имаме готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на членството ни в Шенген

Донев: Имаме готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на членството ни в Шенген

Правителството има готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на българското членство в Шенген. Силно се надяваме, че няма да бъдем изправени пред подобна необходимост. Вярваме, че разумът и позитивната воля на огромното мнозинство от държавите-членки ще надделеят и решението ще бъде взето единствено въз основа на техническите критерии за присъединяване към Шенгенското пространство, покрити от България още преди 11 години. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев на брифинг в Министерския съвет, където проведе среща с вътрешния министър Иван Демерджиев, министъра на външните работи Николай Милков и министъра на правосъдието Крум Зарков във връзка с приемането на България в Шенген и действията на служебното правителство. 

"Критериите за присъединяване към Шенген, които са изцяло технически, бяха покрити от България още през 2011 година. Това е добре известно на всички участници в Шенгенското пространство, включително на правителствата на Нидерландия и на Австрия. Независимо от това, в отговор на поставени от отделни наши партньори въпроси през последните месеци бяха извършени две проверки, организирани от Европейската комисия по инициатива на България и Румъния. Областите обект на проверките включиха издаването на визи, съдебното сътрудничество по линия на миграцията и опазването на личните данни. И двете проверки завършиха с положителни за България доклади", посочи Гълъб Донев. 

Служебният премиер посочи, че от Посолството на Австрия в София също са направили проверка като резултатът ѝ отново е бил положителен. "Резултатите от тези проверки категорично показаха, че България покрива всички критерии за членство в Шенген. За съжаление Нидерланската страна избра да не участва в тези проверки. В този смисъл, изразените впоследствие от премиера на Нидерландия резерви, които се аргументират с липсата на увереност именно по отношение на изпълнение на критериите а членство на България, не само звучат повече от неубедително, но се опровергават от заключенията на Европейската комисия и противоречат на становищата на всички държави-членки и на недвусмисленото становище на Европейския парламент", добави служебният премиер. 

По отношение върховенството на закона Донев припомни, че още през 2019 г. Европейската комисия е излязла с ясно становище, че България е покрила шестте основни приоритета по Механизма за сътрудничество и проверка и оттогава не се налагало изготвянето на нови доклади за страната ни.

"Въпреки нашите целенасочени усилия, ясната и последователна позиция на Европейската комисия, както и дадените за пореден път доказателства в резултат на проведените партньорски проверки, че България покрива всички критерии за членство в Шенген, на този етап отрицателните позиции на премиера на Нидерландия и на канцлера на Австрия остават непроменени. Повече от очевидно е, че позициите им са продиктувани по-скоро от вътрешно-политически съображения, отколкото от реално идентифицирани недостатъци по прилагането на шенгенските правила от страна на България. Това внася разделение в Съюза, поражда съмнение за прилагане на двойни стандарти, особено от страна на Нидерландия", смята служебният премиер.

Отбелязваме, че в позицията си канцлерът на Австрия се позовава на недостатъци на шенгенската система като цяло, които по никакъв начин не могат да бъдат отговорност на българската страна, докато премиерът на Нидерландия прибягва и до недостойни внушения, които в България едва ли ще бъдат забравени скоро. Дългът ни пред паметта на тримата български гранични полицаи, които загинаха, охранявайки външната граница на ЕС, няма да го позволи, добави Гълъб Донев. 

По думите му, каквито и да са мотивите им за вето, последиците от неприемането на България в Шенген могат да са окажат сериозни - не само за нашата страна, а и в по-малка степен за Нидерландия и Австрия, а и за ЕС като цяло. Донев подчерта, че мнозина в двете страни скептици признават, че приемането на България заедно с Румъния и Хърватия в Шенген не само ще осигури по-силно икономическото сътрудничество, но и по-добра защита на външните граници.

Окончателно решение относно приемането на България, Румъния и Хърватия в Шенген предстои да се вземе на предстоящото заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 8 и 9 декември. "Тук бих искал отново да изразя благодарност към ЕК и Чешкото председателство на Съвета на ЕС за последователната им подкрепа и на всички наши партньори за активната им позиция в полза на приемането на България в Шенген, и да ги уверя, че България ще изпълнява неотклонно всички изисквания, свързани с безпрепятственото функциониране на Шенгенското пространство", увери премиерът.

Донев добави, че в оставащите дни правителството ще продължи активната и последователна работа с партньорите с цел да постигне положително решение за присъединяването на България в Шенген. Същевременно в зависимост от изхода на предстоящото заседание на Съвета по правосъдие и външни работи, правителството ще има готовност да вземе съответните решения, включително да разгледа и ответни мерки.

"Силно се надяваме да не бъдем изправени пред подобна необходимост. Напротив - вярваме, че все пак разумът и позитивната воля на държавите-членки ще надделеят и решението ще бъде взето въз основа единствено на техническите критерии за присъединяване, които са били покрити от България още преди 11 години. Въпреки заявените намерения от две държави за налагане на вето, България не се е отказала от Шенген. Разполагаме с още 3 дни до заседанието и ще продължим да търсим преосмисляне на позицията от страна на Нидерландия и Австрия. Благодарение на действията на правителството, Шенген се е превърнал в приоритет. Нека не забравяме, че срещу решението на тези две държави, стоят 25 държави членки, Европейската комисия и Европейския парламент, които са убедени в мястото на България в Шенген, защото страната ни е изпълнила всички критерии", каза Донев. Той подчерта, че след като депутатите са приели декларация с настояване страната ни да бъде приета в Шенген, сега е време да се захванат и със законите по плана за възстановяване. 

По отношение на основното обвинение на нидерландския премиер Марк Рюте, че бежанците минават границата ни срещу 50 евро, вътрешният министър Иван Демерджиев отговори, че Рюте "не отправя обвинения, а изказва предположения". "На тези предположения противостоят положителните доклади от двете проверки в България на мисиите на Европейския съюз и проверката от посланика на Австрия, която ни дава надежди, че Австрия може да промени позицията си. Основните възражения на Нидерландия всъщност не са свързани с границите, а с прилагането на механизма за сътрудничество и проверка, който отпадна в България през 2019 г. Нидерландия очаква доклад, какъвто няма как да получи. Спорно е дали една такава позиция на практика не обезсмисля нормите, върху които се гради ЕС и органите и институциите на ЕС", каза Демерджиев.

Вътрешният министър беше категоричен, че няма случаи на насилие на мигранти. "Последните много интересно месец, месец и половина, няколко чужди медии се опитват да създадат определен тип репортажи. Съвсем наскоро се завъртя в публичното пространство един инцидент, който разследвахме отдавна с турската страна. Има ясни заключения на двете страни, че няма данни в този инцидент нито да е произведен изстрел от страна на български граничен полицай, нито да са предприети активни действия, нарушаващи човешките права на някого. Нещо повече, в турската страна във всичките двустранни срещи, в началото на моя мандат ме помоли да обезпеча хуманно отношение към мигрантите, които се опитват да преминат границата", каза още Демерджиев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ