Двоен сблъсък на идеи за необходимостта от приемане на бюджет за 2023 г.

Двоен сблъсък на идеи за необходимостта от приемане на бюджет за 2023 г.

Двоен сблъсък на идеи за необходимостта от приемане на бюджет за 2023 г.

Поредица от срещи за необходимостта от приемане на бюджет за 2023 г. белязаха днешния парламентарен ден. "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" обсъдиха необходимостта от приемане на бюджет за 2023 г. Според ПП, ако се стигне до нови избори, предложеното от служебния кабинет удължаване на бюджета няма да работи за три месеца, а най-вероятно до края на юни догодина. Ето защо от партията настояха служебното правителство да внесе истински бюджет за следващата година. От "Демократична България" пък обявиха, че са притеснени за бюджета, ако "продължаваме с политиката на раздаване на пари на калпак". Втората среща беше между представителите на "БСП за България" и ГЕРБ-СДС, които след дълга дискусия по темата се разбраха експертите им да продължат работа по бюджета за догодина. 

"Наистина да се обединим около призив да се внесе истински бюджет, за да има прогнозируемост и за бизнеса. Ние държим да останем в рамките на 3-процентния дефицит, защото е не само фискално отговорно, но това е пътят ни към еврозоната", каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев. По думите му, една бюджетна процедура отнема около месец и в най-добрия случай можем предколедно да имаме бюджет.

От ДБ заявиха, че споделят аргументите за социалните разходи, но бяха категорични, че парите трябва да стигат до хората, които наистина имат нужда, а не всички да получават помощи "на калпак". 

"Прогнозите на ПП за ръст на икономиката са твърде оптимистични, особено предвид факта, че и международните агенции правят прогнози за спад. Светът се насочва в глобална рецесия, особено това се отнася за нашите основни търговски партньори, по-ниско потребление. Онзи ден гласувахме енергийните компенсации, намаляваме данък дивидент, намаляваме и данък печалба – притеснението ми тук е, че при липсата на ясно парламентарно мнозинство, тежненията за предизборни разходи няма да бъдат удържани в зала", каза Владислав Панев от "Демократична България". 

Асен Василев припомни, че миналата година са събрани над 8 млрд. лв. повече данъци, тоест това е било отразено в актуализацията. "Приходната част беше вдигната, според нас има още около 1,5 млрд. лв., които ще бъдат събрани в последното тримесечие с високата инфлация. Притесненията относно събираемост при нас не съществуват толкова много, но е добре пак да се прегледат всички данни в детайли", посочи Василев.

"С разговорите двете формации показват отговорно отношение към това, че държавата трябва да функционира. Бихме предложили също така да продължим разговор по отношение на възможностите за реализиране на втори мандат, с пълното съзнание колко сложно би било това. Заявили сме, че не можем да подкрепим реализация на първия мандат, но това не означава, че отговорността на първия мандатоносител трябва да бъде заметена", коментира съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.

Той е на мнение, че трябва да се започнат разговори в контекста на местните избори. Според него, това е част от политическия цикъл, който може да тласне страната напред в развитието ѝ и да я изведе в "стабилна реформаторска орбита". "Носим споделена отговорност да дадем обща визия, обща формула за общи кандидати", добави Иванов. 

Темата за бюджета беше основен акцент и във втората среща - тази между БСП и ГЕРБ-СДС.  

"От ГЕРБ смятате, че е добре да се продължи Закона за бюджета от 2022 г. и за 2023 г. Ние сме против, защото за нас това означава замразени социални плащания и замразена минимална работна заплата. Ние бихме искали да внесем бюджет с нови социални предложения. Тези предложения ще са съобразени с макроикономическата обстановка и стабилността на страната. Както и г-н Борисов каза, "ще приемем и социалния пакет на БСП". Нека говорим отговорно какво е възможно и какво не", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова. 

Според нея, било добре служебният кабинет да внесе нов бюджет, но щом не го прави, от Левицата са готови да обсъдят заедно второ четене на този закон за удължаване на бюджета с нови точки, например в социалната сфера. "За 2023 г. са необходими нови 87 милиона допълнително за такива плащания. Тези пари не са предвидени в стария бюджет, въпреки че плащанията влизат от юли. Не дай Боже ако има нови избори, оставяме държавата в доста несигурно положение", допълни тя. Нинова каза още, че въпреки различията между двете партии "бюджетът трябва да е подобрен от този на служебния кабинет". 

"Знам последствията от срещата ви с ПП вчера и факта, че и двете партии искате нов бюджет. По време на управлението на кабинета „Петков” обаче БСП поиска удължаване на бюджета. От нито една политическа партия няма заявка кой от мандатоносителите ще подкрепи. Затова сега считаме, лишени от популизма, да можем да постигнем успех по общи политики", заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.

"Миналата година внесохме законопроект за удължаване на бюджета, но тогава нямаше още последствия от войната в Украйна, както и резултатите от цените на електроенергията", отговори Нинова относно поискания удължен бюджет по времето на кабинета "Петков".

"България отделя едва 13,1% от БВП-то си за социална закрила, като средната стойност за ЕС е 21,9%. Трябва да вземем мерки, за да не изключваме социалните политики като част от нашите приоритети", призова Георги Гьоков също от БСП.

Деница Сачева от ГЕРБ обясни, че двете партии имат различни гледни точки за пенсионната реформа, както и, че трябва да има дефиниция за енергийно беден през 2024 г.

"Ние се притесняваме за това, че според БСП икономиката ще расте с 2,2% ръст следващата година, като БНБ дава растеж от под 1%. Вие от години сте привърженици, че трябва да се увеличи държавният дълг като процент от БВП, но трябва средствата да се изразходват за инвестиции, а не за текущи разходи. Според нас трябва той да бъде до 40% от БВП", каза Делян Добрев от ГЕРБ. 

Кирил Ананиев от ГЕРБ предложи на експертно равнище да седнат и да подредят приоритети и мерките, които трябва да предложат за следващата година, така че да не натоварват много едно бъдещо редовно правителство и то да може да приложи собствена управленска програма. 

"БСП за България" и ГЕРБ-СДС се разбраха експертите им да продължат работа по бюджета за догодина. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ