Екоминистърът забрани вноса и развъждането на норки у нас

Екоминистърът забрани вноса и развъждането на норки у нас

Вицепремиерът по климатичните политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов е издал заповед за забрана за развъждане и внос на норки у нас. Новината съобщи лично той в профила си във Фейсбук. 

"Забраната за развъждане и внос на норки в България вече е факт. След проведеното обществено обсъждане и изготвените становища по всички постъпили коментари подписах окончателната заповед за тази забрана. Тези животни са инвазивен вид за България, който нанася сериозни щети върху местните екосистеми. Условията в единствената ферма у нас са неблагоприятни и са причина в последните години норки да навлизат в територии от дивата природа и да нанасят щети", посочва екоминистърът. 

В началото на април беше наредено да се преустанови отглеждането на вида американска норка (визон) (Neovison vison) у нас. Тогава министерството на околната среда и водите се позова на текстове от Закона за биологичното разнообразие, според които със заповед министърът може да забрани "вноса, развъждането и отглеждането на неместни животински, растителни и гъбни видове, включително подвидове и вариетети, ако случайното им освобождаване в дивата природа ще застраши съществуването на местни видове от дивата флора, фауна и микота".

Поради силното си отрицателно въздействие върху биоразнообразието и екосистемите, както и върху икономиката в Европа, видът е включен от учените под номер 19 в списъка на 100-те най-опасни инвазивни чужди видове в Европа, както и на приоритетните инвазивни чужди видове за България.

През последните 20 години в ЕС са въведени забрани за добив на ценни кожи от животни, вкл. и от вида американска норка, в редица страни – Великобритания, Австрия, Нидерландия, Словения, Хърватия, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Унгария, Люксембург и Белгия. Забрана за отглеждане на норки и животни за ценни кожи има на практика и в Германия, Швеция и Швейцария, където изискванията за условията за отглеждане, настаняване, хуманно отношение и др. са толкова завишени, че няма икономическа ефективност от тези ферми. Извън ЕС забрана за отглеждане на животни за ценните им кожи е въведена в Сърбия, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Израел, Нова Зеландия, някои части от САЩ и Канада и др., припомнят от МОСВ.

Заповедта ще влезе в сила след обнародване в Държавен вестник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ