ЕС и Меркосур сключиха търговско споразумение, което ще срещне отпор в Европа

ЕС и Меркосур сключиха търговско споразумение, което ще срещне отпор в Европа

Европейският съюз и южноамериканският блок Меркосур постигнаха споразумение за дълго отлагана сделка за свободна търговия в петък, която сега обаче е изправена пред мъчителна битка за одобрение в Европа, където има твърда опозиция от Франция, предаде Ройтерс.

След преговори, продължили повече от 20 години и пет години след първоначалната сделка, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и нейните колеги от Меркосур обявиха, че е постигнато споразумение в уругвайската столица Монтевидео.

Това е печелившо споразумение“, каза фон дер Лайен на пресконференция заедно с президентите на основните държави от Меркосур, включително Аржентина и Бразилия.

„Това споразумение не е просто икономическа възможност, то е политическа необходимост. Знам, че силните ветрове идват в обратна посока, към изолация и фрагментация, но това споразумение е нашият близък отговор“, добави тя.

Изправена пред силна реакция срещу сделката от Франция и фермерите от ЕС, фон дер Лайен пристигна в четвъртък преди срещата на върха на блока, който включва селскостопански центрове Бразилия и Аржентина, както и Уругвай и Парагвай.

Франция, най-шумният критик на сделката в ЕС, я определи като "неприемлива". Подчертавайки препятствията, пред които е изправена сега, френският министър на търговията Софи Примас обеща да се противопостави на следващите етапи, цитирайки опасения за околната среда и земеделието.

"Фермери в опозиция"

Европейските фермери многократно протестираха срещу сделка между ЕС и Меркосур, която според тях би довела до евтин внос на южноамерикански стоки, особено говеждо, които не отговарят на екологичните стандарти и стандартите за безопасност на храните на ЕС. Италия заяви в четвъртък, че няма условия за подписване на сделка. Миналата седмица Полша заяви, че се противопоставя на споразумението за свободна търговия в сегашния му вид. Европейските зелени групи също се противопоставят като цяло на споразумението. Приятели на Земята го наричат ​​„разрушаваща климата“ сделка.

Обратно, група членове на ЕС, включително Германия и Испания, казват, че сделката е жизненоважна за блока, тъй като той се стреми да разнообрази търговията си след почти затварянето на руския пазар и дискомфорта от зависимостта от Китай.

Те виждат Меркосур като пазар за автомобили, машини и химикали в ЕС и потенциално надежден източник на критични минерали, като метален литий за батерии, необходим за зеления преход на Европа.

Те също така посочват ползите за селското стопанство, тъй като сделката предлага по-голям достъп и по-ниски тарифи за сирена, шунка и вино в ЕС.

Търговското споразумение ще изисква одобрение от 15 от 27-те членки на ЕС, представляващи 65% от населението на ЕС, заедно с обикновено мнозинство в Европейския парламент.

Южноамериканските преговарящи остават оптимисти, че ЕС в крайна сметка ще даде своето одобрение и че Франция няма да може да обедини блокиращо малцинство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ