Европа е лидер в иновациите във водните технологии

Европа е лидер в иновациите във водните технологии

Европа е водеща в световен мащаб в разработването на нови технологии във водния сектор, според проучване, публикувано от Европейското патентно ведомство (ЕПВ) на 18 юли, съобщиха от Патентото ведомство на България.

Докладът, който разглежда международните патентни фамилии (IPFs), установява, че на компании, изследователи и изобретатели от 39-те държави членки на ЕПВ се падат 40 на сто от всички IPFs в областта на технологиите, свързани с водата. За периода 1992-2021 г. европейските изобретатели са водещи във всички основни области на водните технологии - от събиране на питейна вода и ефективно използване на водата, до пречистване на отпадъчни води и защита от наводнения. 

По данни на ООН през 2022 г. 2,2 милиарда души нямат достъп до безопасно управлявана питейна вода, а 3,5 милиарда нямат безопасни санитарни услуги. Освен това сушите и наводненията причиняват голям брой смъртни случаи и икономически загуби за милиарди всяка година. 

"Водата е един от най-ценните ни ресурси", заяви по повод проучването председателят на Европейското патентно ведомство Антонио Кампиньош. "Предвид заплахите, породени от изменението на климата, през следващите десетилетия иновациите трябва да се развиват още по-бързо - както в областта на водоснабдяването, така и в областта на защитата от свързаните с водата опасности. Нашето ново проучване и инструменти предоставят на създателите на политики и на обществеността висококачествени данни и анализ на технологичната картина в областта на водата и подпомагат изобретателите в разработването на иновативни решения за посрещане на предизвикателствата, свързани с водата".

Пречистването на водата е най-големият фокус за изобретения, Европа е водеща

Според проучването, между 1992 г. и 2021 г., в света са подадени над 22 000 заявки за интелектуална собственост в областта на технологиите, свързани с водата. Най-голямата област за изобретения е пречистването на водата, което съставлява около 60 на сто от всички IPF. Европа има силно изразена водеща позиция по отношение на изобретенията в областта на водата, следвана от САЩ (с 23 на сто от всички IPF, свързани с водата), Япония (12 на сто), Китай (6 на сто) и Република Корея (5 на сто). Водещите европейски държави са Германия (12 на сто), Франция (5 на сто), Обединеното кралство (4 на сто), Нидерландия (3 на сто) и Италия (3 на сто).

Големите компании доминират, но иновациите в университетите нарастват

Най-големите заявители на патенти в областта на водните технологии са Veolia (Франция), Xylem (САЩ) и Kurita (Япония). Но приносът на университетите и публичните научноизследователски организации е нараснал значително - от под 5 на сто от всички IPF, свързани с водата, през 90-те години на миналия век до 14 на сто за периода: 2017-2021 г. Най-големите университети/изследователски институти са Китайската академия на науките, Университетът в Нанкин (Китай) и CNRS (Национален център за научни изследвания, Франция). 

Подобряване на достъпа до информация за технологиите в областта на водите

В сътрудничество с националните патентни ведомства в Европа,  ЕПВ разработи и нова технологична платформа за иновации в областта на водата. Безплатната платформа дава възможност на учените, правителствата и бизнеса да се ориентират по-лесно в неговата онлайн патентна база данни, съдържаща над 150 милиона документа, и по този начин да намират информация за най-новите постижения във водния сектор. Освен това ЕПВ актуализира безплатната си услуга Deep Tech Finder, за да помогне на инвеститори и потенциални партньори да се свържат с над 100 стартиращи предприятия с европейски патентни заявки за изобретения, свързани с водата, от цяла Европа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ