Financial Times : САЩ са поискали от Китай да повлияе на Иран за атаките на хутите в Червено море

Financial Times : САЩ са поискали от Китай да повлияе на Иран за атаките на хутите в Червено море

Financial Times : САЩ са поискали от Китай да повлияе на Иран за атаките на хутите в Червено море

 САЩ неведнъж са искали от китайските власти да насърчат Иран да повлияе на йеменските бунтовници хути, които атакуват кораби в Червено море, съобщи в. Financial Times, позовавайки се на източници.

"САЩ са поискали от Китай да убеди Техеран да държи под контрол подкрепяните от него хути, които нападат търговски кораби в Червено море. Но американски служители заявиха, че са видели малко признаци за помощ от страна на Пекин", съобщи изданието.

Източниците отбелязват, че съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан и неговият заместник Джон Файнър са обсъдили въпроса във Вашингтон през януари с Лиу Дзианчао, ръководител на отдела за международни отношения на Китайската комунистическа партия. Лиу Цзянчао пътува до Иран през декември, след срещата в Сан Франциско между президента на САЩ Джо Байдън и китайския президент Си Дзинпин. Преди разговорите между двамата лидери американската администрация многократно призоваваше Китай да окаже влияние върху Иран: това се дължеше на факта, че групировки, съюзени с Техеран, на фона на боевете между Израел и групировката Хамас, започнаха все по-активно да атакуват американските сили в Ирак и Сирия.

Но американските служители отбелязаха, че не разполагат с много доказателства, че Китай е оказал някакво влияние върху Иран, за да обуздае хутите, освен умереното изявление на Пекин от миналата седмица, в което той призова всички страни да осигурят безопасно преминаване на кораби през Червено море - ключов маршрут за световната търговия", уточнява Financial Times.

Въпреки това един от американските служители заяви, че Вашингтон ще продължи да разговаря по въпроса с Пекин, въпреки че има малко основания за оптимизъм. Друг източник обясни, че има индикации, че Китай работи по въпроса за Иран и хутите, но не в значителен мащаб.

Хутите периодично обстрелват кораби и военни съдове в Червено море. По този начин те изразяват подкрепата си за палестинските групировки, които се борят срещу Израел в ивицата Газа. Йеменските бунтовници не признават израелската държава и смятат нейната територия за част от Палестина. Редица големи транспортни компании временно отказаха да изпращат кораби през Червено море и избраха други, по-дълги и по-скъпи маршрути.

През януари САЩ и Великобритания нанесоха няколко серии от удари по цели на хутите.

Въоръжената бунтовническа групировка Ансар Аллах, чиито членове се наричат още хути, понастоящем контролира значителна част от Йемен, включително столицата Сана, както и някои от северните и западните територии на страната в близост до Саудитска Арабия.

Движението на хутите възниква още през 90-те години на миналия век, но придобива по-голяма известност и влияние през 2014 г., когато се надига срещу йеменското правителство и го принуждава да подаде оставка. Оттогава страната е в състояние на гражданска война. Понастоящем официалното правителство на Йемен се намира в Аден и от 2022 г. се ръководи от президента Ришад ал-Алими.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ