„Газпром“ отново спря доставките по „Северен поток-1“

„Газпром“ отново спря доставките по „Северен поток-1“

„Газпром“ отново спря доставките по „Северен поток-1“

Русия спря днес доставките на газ за Европа през газопровода „Северен поток-1", засилвайки икономическата битка между Москва и Брюксел и повишавайки перспективите за рецесия в някои от най-богатите страни в региона, пише Ройтерс.

Прекъсването на работата на „Северен поток-1“ за поддръжка означава, че газ няма да тече към Германия от 01:00 ч. по Гринуич на 31 август до 01:00 ч. по Гринуич на 3 септември, казват от руския енергиен гигант.

Данните от уебсайта на оператора на газопровода показват, че потоците на газ са стигнали до нулата рано днес.

Европейските правителства се страхуват, че Москва може да удължи прекъсването в отговор на западните санкции, наложени й след началото на инвазията в Украйна. Те обвиняват руския президент Владимир Путин, че използва енергийните доставки като „оръжие за водене война“. Москва отрича да прави това.

По-нататъшните ограничения на европейските газови доставки биха засилили енергийната криза, която вече доведе до скок на цените на едро на газа с над 400% спрямо миналия август, създавайки болезнена криза на разходите за живот за потребителите и бизнеса и принуждавайки правителствата да харчат милиарди, за да облекчат бремето.

За разлика от 10-дневната профилактика на „Северен поток-1“ от миналия месец, предстоящата поддръжка беше обявена по-малко от две седмици предварително и се извършва от „Газпром“, а не от Nord Stream .

Москва, която намали доставките чрез „Северен поток-1“ до 40% от капацитета на газопровода през юни и до 20% през юли, обвинява проблемите с поддръжката и санкциите за създалата се ситуация, тъй като те възпрепятстват връщането и инсталирането на оборудване.

„Газпром: каза, че новото спиране на доставките е необходимо за извършване на поддръжка на единствения останал компресор на тръбопровода.

По-рано тази година обаче Русия прекъсна напълно доставките за България, Дания, Финландия, Холандия и Полша и намали потоците през други тръбопроводи, след като започна това, което Москва нарича „специална военна операция“ в Украйна.

„Газпром“ просто използва извинение, за да спре доставките на природен газ на своя френски контрагент, каза френският министър на енергетиката в Париж по отношение на отделен спор за плащанията, но добави, че страната е очаквала загуба на доставки.

Елемент на изненадата

Германският министър на икономиката Роберт Хабек, които има за цел да замени вноса на руски газ до средата на 2024 г., каза по-рано този месец, че „Северен поток-1“ е „напълно работещ“ и няма технически проблеми, както твърди Москва.

Клаус Мюлер, президент на мрежовия регулатор на Германия, заяви, че докато възобновяването на потоците би помогнало за сигурността на доставките в Германия, никой не е в състояние да каже какви биха били последствията, ако потоците останат на нулево ниво.

Най-голямата икономика в Европа отбелязва по-добър напредък от очакваното в запълването на своите газови хранилища, но това не е достатъчно, за да може страната да си осигури спокойна зима, каза той.

Намалените потоци през „Северен поток-1“ усложниха усилията в цяла Европа за запълване на жизненоважни съоръжения за съхранение на газ.

„Чудо е, че нивата на запъване на газовите хранилища в Германия продължават да се покачват“, анализатори от Commerzbank, като добавят, че Германия досега е успявала да купува достатъчно количества на по-високи цени от другаде.

Междувременно обаче някои европейци доброволно намаляват потреблението си на енергия, включително чрез ограничаване на използването на електрически уреди и вземане на душ по време на работа, за да спестят пари.

С запълнен капацитет от 83,26% на хранилищата, Германия вече е в рамките на целта за достигане на 85% капацитет за съхранение до 1 октомври. Берлин обаче предупреди, че достигането на 95% до 1 ноември ще бъде трудно, освен ако компаниите и домакинствата не намалят драстично потреблението.

За Европейския съюз като цяло текущото ниво на съхранение е 79,94%, което е малко под целта от 80% до 1 октомври, когато започва отоплителният сезон на континента.

Анализаторите от Goldman Sachs казаха, че според тях това прекъсване няма да бъде удължено.

„Ако беше беше целта, нямаше да има елемент на изненада и намалени приходи, докато ниските потоци по „Северен поток-1“ и временните понижения до нула имат потенциала да поддържат пазарната нестабилност и политическия натиск върху Европа по-високи“, казаха от банката.

По-рано стана ясно, че „Газпром" е регистрирала кордна чиста печалба от 2,5 трилиона рубли (около 41,75 млрд. долара) през първото полугодие на тази година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ