Борисов поиска разследване за газовите доставки. БСП - подновяване на преговорите с "Газпром"

Борисов поиска разследване за газовите доставки. БСП - подновяване на преговорите с Газпром

ГЕРБ и БСП излязоха с диаметрално противоположни позиции относно заявеното вчера намерение от служебното правителство за възобновяване на преговорите с "Газпром за доставски по все още действащия договор с руския доставчик. 

Първи против подновяването на разговорите с "Газпром" по-рано днес се обявиха от "Демократична България". От там настояха за ясна позиция по действията на служебното правителство от всички политически сили, които се определят за изповядващи евроатлантически ценности. 

"Ура, другари, браво!", възкликна иронично малко по-късно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг по повод декларацията на ДБ. И призова за съгласие за приемане на закон в следващия парламент за 100% диверсификация от "Газпром".

"На 31 юли аз казах, че ГЕРБ ще управляваме само с партии, които са за 100% диверсификация от "Газпром". Декларативно се обръщам към колегите от другите партии - да приемем проектозакон за 100% диверсификация от "Газпром", настоя Борисов.

Пак в ироничен стил той приветства "Демократична България" за декларацията, в която се обявяват категорично против връщането на руската енергетична компания "Газпром". Но попита защо в нея не е включен и "Лукойл". "Защо "Да, България" изведнъж спря да говори за “Лукойл”? Защо руският петрол ни е готин, а руският газ - не? Защо руският петрол и "Лукойл", които по същия начин ощетяват държавата, е добър за "Да, България"? И защо не го включват в тази декларация, както е в нашата?”, попита бившият премиер и отново повтори, че “от страната изтичат по 40 млн. лв. всеки ден.", заради необосновано високите цени на горивата по бензиностанциите. 

"Радвам се, че на ДБ им трябваха няколко месеца, да видят за какво става въпрос", каза Борисов. Той направи сравнение между цената на синьото гориво по време на управлението на ГЕРБ и по време на кабинета "Петков". Цената на газа, която ние оставихме през май 2021 г. беше 37.71 лв. на базата на дългосрочни договори. А през август 2020 г. беше 18,67 лв. След "Промяната" цената на газа за август 2022 г. е 298,20 лв. Това ни донесе ПП - хаос и разруха", заяви Борисов и припомни, че договорът на България с "Газпром" е в сила до 31 декември тази година. 

Борисов обвини Кирил Петков и Асен Василев в умишлени действия и саботиране на доставките на американски втечнен газ в страната. По думите му, кабинетът на Петков не е подписал договора и не е резервирал доставна точка за разтоварване на танкерите. "И те си признават, че умишлено, когато е могло, не са подписали договори. И сега тези се гърчат и се чудят какво да направят – правят щабове, излизат, говорят, не можем да разберем какво, оказа се, че гръцката връзка не е готова… А ние нашите работи, които сме свършили са конкретни и ясни – резервирали сме капацитет половин милиард 2018 г. Затова ние говорехме за газов хъб "Балкан", затова охладняхме с Гърция, защото през тези две години те ни изтеглиха всичко. Колегата Мицотакис заговори за газов хъб "Гърция". Ние сега сме едни прости клиенти, които всеки ни товари, както намери за добре, защото Кирил и Асен ни поставиха в това положение – да нямаме слотове, да нямаме танкери и да нямаме договор с "Газпром", посочи лидерът на ГЕРБ.  Той призова МВР да разследват бившите управляващи по текстове от Наказателния кодекс заради "умисъла, с който държавата беше въведена в този капан", визирайки доставките на газ 

Обърна се и към служебното правителство с призив незабавно да резервира слотове за доставката на газ поне за милиард и половина от Гърция и Турция. "Освен това, по "Балкански поток" има милиард и половина свободен капацитет. Да направят веднага един търг на вход "Балкански поток" и ще докарат компании, различни от "Газпром", каза той.

От БСП пък се обявиха за подновяване на разговорите с "Газпром". В позиция до медиите от Левицата посочват, че още през април са предвидили задаващата се криза с доставките на газ и последиците от нея. "Тогава заявихме ясна позиция, която последователно поддържаме и днес: трябва да се възстановят преговорите с "Газпром", се казва в позицията на партията. 

"Трябва да гарантираме стабилност, сигурност и предвидимост на икономиката и хората. Ние сме за диверсификация на доставките на природен газ, но на този етап те не осигуряват нужните количества и са прекалено скъпи за българската икономика и домакинствата. Загрижени сме за 28 000 български фирми, които използват газ, за 250 000 работници в тях, които могат да загубят работа и за топлофикациите, които трябва да осигурят топлина за семействата през зимата“, заявяват от БСП. 

„Водени от българския интерес считаме, че трябва да се търсят всички възможности, включително доставки от "Газпром", така както направиха редица европейски държави“, се посочва още в позицията на Левицата. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ