Радев пита ГЕРБ-СДС колко дълго ще преговарят с втората политическа сила и имат ли план Б

Радев пита ГЕРБ-СДС колко дълго ще преговарят с втората политическа сила и имат ли план Б

Приоритетно разглеждане на законите, внесени от Министерския съвет, които касаят Плана за възстановяване, еврозоната, Шенген, както и двата закона, които са част от ПВУ, но и касаят реформа в правосъдната система обещаха от ГЕРБ-СДС на консултациите при президента Радев. От коалицията добавиха, че до 2-3 седмици, ако се постигне договореност между политическите партии в 49-ия парламент, се очаква да бъдат разгледани Закона за енергетиката, както и закони, касаещи БНБ. 

В началото на срещата Румен Радев поздрави ГЕРБ-СДС с постигнатия изборен резултат. "Явно с тази изборна победа българските избиратели възложиха на вас една огромна отговорност, защото знаем, че първата политическа сила ва парламента носи най-голяма отговорност за съставяне на правителство. И то правителство, съставено възможно най-бързо с възможно най-голяма парламентарна подкрепа в условията на война и на криза. Като водеща политическа формация имате и водеща роля за решаването на неотложни задачи пред 49-ото Народно събрание, които стават още по-сложни, защото бяха отлагани от няколко парламента - това са внесените от служебното правителство важни закони по Плана за възстановяване и устойчивост, Шенген и еврозоната, и приемането на Закона за държавния бюджет", каза държавния глава. 

По повод амбициозната заявка на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за Закон за държавния бюджет, в който няма да се пипат разходите, няма да се вдигат данъците и ще има 3% дефицит, Радев им пожела въображение и успех. 

"Всичко това е важно, но тези многопластови задачи стават още по-сложни поради фактора време. Защото, ако бързо се състави правителство, както всички очакваме и аз се надявам това така да стане, има време наистина всички тези закони да се разгледат. Ако не се състави правителство, големият въпрос е какво правим с бюджета и със законите. И тук става водещ факторът време", добави Радев. 

Държавният глава попита ГЕРБ-СДС колко дълго възнамеряват да водят преговори с ПП-ДБ и дали имат резервен вариант, ако не се споразумеят за правителство с тях. 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подчерта, че народът е решил, че кабинет без неговата партия не може да има. "За мен най-стабилното, най-силното, веднага отговарящо на абсолютно всички ваши въпроси, свързани с еврозоната, Шенген, Плана за възстановяване, можем да отговорим и то в много кратки срокове. Въпросът е дали колегите ще преодолеят това, и само чуваме в момента какво щели да кажат на една партия избирателите. Вие сте по-млад, но Илияна (бел. ред вицепрезидентът Илиана Йотова) помни когато най-голямата добродетел на една партия беше да постави държавата пред партийното и пред избирателите. Сега е точно обратното - или това, което аз ви казвам, или нищо", каза Бойко Борисов. 

Според него, винаги може да се намери друг план, но той нито ще бъде стабилен, нито дългосрочен, нито ще даде перспективи на обществото. "Ние сме отговорни, за бюджета ще търсим начин да се приеме, няма да оставим юни месец държавата пред финансов колапс, затова се опитваме да сме отговорни. Ако България е над всичко, има шанс да направим нещо стабилно. С ваша помощ това може да се случи", заяви още лидерът на ГЕРБ. 

"С избора на председателя и ръководството на парламента започна истинската му работа. Правилник на Народното събрание трябва да бъде изработен до следващия вторник. До края на следващата седмица имаме намерение да изберем и състав на комисиите. При най-бързи темпове на работа те могат да започнат или до края на следващата седмица, или след 1 май. Приоритетно ще разгледаме законите, внесени от Министерския съвет, които касаят Плана за възстановяване, еврозоната, Шенген, както и двата закона, които са част от ПВУ, но и касаят реформа в правосъдната система. От Министерския съвет се очаква да бъдат внесени закони за енергетиката, както и касаещи БНБ. Те може да бъдат разгледани в рамките на най-малко 2-3 седмици, ако се постигне договореност между политическите партии в 49-ия парламент. Има закони, които са с изключително голяма правна сложност. Затова ще се ползват и експертите на министерствата, отговорни за подготовката на тези закони", каза председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. 

Президентът отвърна, че всички оставащи закони ще бъдат внесени. "Надявам се да не последват съдбата на Кодекса за застраховането, който беше внесен, но някак спонтанно бе отхвърлен от предишния парламент. Закона за енергетиката - сложен, но там имаме обвързаност с Европейската комисия. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ