ГЕРБ-СДС компромисно оттегля кандидатурата на Росен Желязков за председател на НС
ГЕРБ-СДС оттегля кандидатурата на Росен Желязков за председател на 48-ото Народно събрание. Това обяви на брифинг в кулоарите на парламента Десислава Атанасова от ГЕРБ.
"На председателски съвет все още не е взето решение по какви критерии да бъде избран председателят на 48-ото НС, след като критерият събиране на мнозинство в момента не важи. След като няма съгласие по темата най-голямата партия да излъчва председател на парламента, както видяхте втората по големина оттегли своята номинация, ние сме съгласни за разговори третата партия да номинира председател или друг подход - най-възрастният, най-опитният. Какъвто и да е подход, стига да има начин Народното събрание да започне своята законодателна дейност", каза Десислава Атанасова.
Относно поканата на ПП за публични консултации с всички парламентарно представени партии Атанасова отговори, че от ГЕРБ няма да ходят на тази среща, защото пленарната зала е достатъчно публична трибуна. "Не считаме, че следва да се води разговор някъде извън залата на НС", категорична беше тя.
Припомняме, че и при новата процедура днес депутатите не успяха да изберат председател на 48-ото Народно събрание. В процедурата участваха четирима кандидати за поста председател на парламента, след като "Продължаваме Промяната" оттеглиха кандидатурата на Никола Минчев. Така в надпреварата останаха кандидатите Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, Йордан Цонев от ДПС, Кристиан Вигенин от "БСП за България" и Петър Петров от "Възраждане". До балотаж стигнаха Йордан Цонев от ДПС и Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, но никой от двамата не получи повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
В отговор на журналистически въпрос Атанасова каза, че неслучайно в Българската конституция са предопределили председателят да се избира, преди дори формално да са формирани парламентарните групи, даже да са обявени. След избора на председател се обявяват парламентарните групи, защото съществуват възможности няколко партии да се обединят в обща парламентарна група и да разместят пасианса вътре в парламента, допълни депутатът.
Време е да покажем наистина мъдрост, разум, държавническо мислене, за да може българският парламент да проработи, коментира Десислава Атанасова. Тя посочи, че в противен случай влизаме в тежка конституционна криза.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.