ГЕРБ-СДС поиска и получи оставката на Вежди Рашидов от два ключови поста
Депутатът от ГЕРБ -СДС Вежди Рашидов подаде оставка като председател на Комисията по култура и медии в Народното събрание и като член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, съобщиха от пресцентъра на партията.
Оставките му бяха поискани от Парламентарната група на ГЕРБ -СДС заради негови думи за жените -жертви на насилие, казани по време на почивката на извънредното заседание на парламента, на което бяха обсъдени и приети промени в Закона за защита от домашно насилие. Думите на Рашидов станаха обществено достояние, тъй като микрофоните в пленарната зала пред местата на председателя и зам.-председателите не бяха изключени, предава БТА.
Последва реакция, както в социалните мрежи, така и сред колегите на Рашидов в парламента.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ – СДС Десислава Атанасова написа в профила си във Фейсбук: „Думите, изречени от Вежди Рашидов, са неуместни и недопустими, особено в настоящия дебат и момент. ПГ на ГЕРБ - СДС категорично се разграничава от изказа и съдържанието и настоява Вежди Рашидов да се извини публично“.
Вежди Рашидов се извини за изречените от него думи. „Давам си сметка, че използваният от мен език е недопустим, особено в настоящия дебат и момент. Още веднъж моля за извинение пред цялото българско общество и всички жертви на насилие“, написа Рашидов.
Зам.-председателят на Народното събрание от „Продължаваме промяната – демократична България“ Никола Минчев коментира в кулоарите на парламента, че със законодателните промени, които днес народните представители гласуват, те се борят именно с подобни прояви. Добре е, че Рашидов се е извинил, както и че има реакция от страна на парламентарната му група, допълни Никола Минчев.
Парламентарната група на ГЕРБ -СДС проведе заседание, на което поиска Рашидов да подаде оставка от двата поста. Народните представители от ГЕРБ-СДС се разграничават от изказването на Вежди Рашидов. Подобен език и разсъждения са недопустими за народен представител особено в момент като настоящия, посочват от партията.
Парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ също призова Вежди Рашидов да подаде незабавно оставка като председател на Комисията по културата и медии.
Изказванията на г-н Рашидов по време на дебата във връзка с осигуряване на защита срещу домашно насилие са абсолютно неприемливи и бездушни спрямо всички жертви и техните близки. Народните представители са длъжни да проявяват и съобразителност, и чувствителност към обществено значими теми. Особено, когато това се отнася до човешки живот и достойнство, посочват от ПП-ДБ.
Вежди Рашидов подаде оставка и от двата поста, като заяви: „Подавам оставка като председател на Комисията по култура и медии в Народното събрание и като член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ. Още веднъж поднасям своите извинения за изказването ми днес”.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
Маркетинг |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
Маркетинг |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Швейцария, Австрия и Великобритания губят туристи заради конфликта в Иран
Туризъм |Над 10 арестувани при акция на ГДБОП във Фонда за лечение на деца в чужбина
Общество | Advertorial |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.