Гюров за поискания от ГЕРБ списък на министри: Няма да се поддадем на натиск и ултиматуми
Няма да се поддадем на натиск и ултиматуми. За ПП-ДБ е много важно пред бъдещото правителство да бъдат поставени ясни цели и отговорности, които ще са в интерес на държавата. Едва тогава може да се говори за състав на кабинет. Управленската програма на коалицията ще бъде обсъдена с всички парламентарно представени партии, за да се търси широка подкрепа.
Това заяви в ефира на Нова телевизия Андрей Гюров от "Продължаваме промяната - Демократична България" в отговор на въпрос ще успее ли и дали коалицията му ще изпълни искането на ГЕРБ-СДС да представи списък с имена на кандидати за министри и премиер, които биха предложили.
"Намираме се в първия мандат. Отговорността е изцяло на мандатоносителя да предприеме стъпките, които смята за правилни. При ситуация, в която партията победител не може да даде работещо решение, ние да предложим такова", допълни Гюров.
Той увери, че коалицията му подхожда абсолютно отговорно в процеса на преговори за сформиране на кабинет. "Всички виждаме, че България има нужда от редовно правителство. Това, което зависи от ПП-ДБ - ще го направим. Процесът на формиране на кабинет при нас не е процес на написване на едни имена на един лист. Ние следваме процеси и ще включим в разговорите всички останали парламентарни партии, започвайки от най-голямата. Всички казват, че работещият вариант ще е с втория мандат. Ще очакваме подкрепа за кабинет с втория мандат", посочи той.
И беше категоричен, че коалицията му няма да следва линията на ГЕРБ по въпроса със списъка с имената на министри и премиер. "Имаме собствен подход към решаване на проблема с редовното правителство и по никакъв начин няма да играем с играта на ГЕРБ със сваляне на картите и ходове, които се опитват да притиснат втората парламентарна сила да направи някакви ходове, които не отговарят на нашите принципи и обещанията към избирателите ни".
Гюров отново повтори позицията на ПП-ДБ, че няма да подкрепят правителство с мандат на ГЕРБ и няма да участват в техен кабинет.
"Самото сядане с ГЕРБ на една маса за преговори - в момент, в който не са дали сигнали и индикации, че са готови да променят начина, по който виждат усвояването на властта - носи негативи за нас. Много български граждани са искрено притеснени от връщането на ГЕРБ и СДС във властта. Затова търсим вариант, за да дадем един по-малко лош резултат на избирателите", посочи той.
Ключови думи
|
|
ООН: 41,6 млн. души са избягали от насилие и конфликти в родните си страни през 2025 г.
Свят |Президентът на FIFA: Организацията не може да управлява правителствата и полицията за визите
Спорт |Рекордното IPO на SpaceX може да направи над 4000 души милионери
Финанси |Рекорд за Европа: Колекция от картини на Модилиани, Пикасо и Малевич отива на търг за 270 млн. долара
Свят |Конго отчете над 600 случая на заразени с вируса ебола, проследяват 5500 контакта
Свят |Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Компании |364 са заболелите от морбили у нас. От тях 300 са деца
ЕС |Средно с 30% годишно се увеличава реализираната българска селскостопанска продукция в Kaufland
Компании |Времето: Жълт код за интензивни валежи е обявен в 16 области
България |Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
Компании | Advertorial |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Парламентът прие мерките срещу необоснованото покачване на цените
България |САЩ и Иран отново си разменят удари в Близкия изток, петролът поскъпва
Енергетика |ADVERTORIAL
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
От законодателните промени до изкуствения интелект: защо знанието остава най-сигурната инвестиция за бизнеса
Коментари
Няма въведени кометари.