Хаос и протести в Израел заради спорна съдебна реформа
Коалицията на израелския премиер Бенямин Нетаняху изпадна в хаос в понеделник, следвайки масови протести през нощта заради уволнението на неговия министър на отбраната, които засилиха натиска върху правителството да спре със своите спорни планове за реформа на съдебната система, предаде Ройтерс.
Протестите прераснаха в стачни действия и доведоха до блокиране на важни обект. Нетаняху призова днес протестиращите и контрапротестиращите в страната да се въздържат от насилие.
Очакваше се Нетаняху да направи телевизионно изявление в понеделник сутринта, в което да обяви, че прокарването на плановете, които по думите са необходими за възстановяване на баланса в системата на управление, а според критиците представляват заплаха за демокрацията, е прекратено.
На фона на съобщенията, че неговата националистическо-религиозна коалиция е пред риск от разпад, изявлението беше отложено, докато Нетаняху се срещна с ръководители на партиите.
Министърът на правосъдието Ярив Левин, който ръководи процеса, каза, че като член на управляващата партия „Ликуд“ ще уважи каквото и решение да вземе Нетаняху.
„Ситуация, в която всеки прави каквото иска, може да доведе до моментално падане на правителството и крах на „Ликуд“, каза той в изявление. „Всички трябва да се стремим да стабилизираме правителството и коалицията.
Десетки хиляди протестиращи се върнаха по улиците в Тел Авив и Ерусалим, като междувременно много от тях развяваха синьо-белите израелски знамена, превърнали се в емблема на протестите.
Нощ на протести
По-рано служител в управляващата партия „Ликуд“ и друг източник, тясно свързан със законодателните органи, са казали пред Ройтерс, че Нетаняху ще спре реофрмата, който разпали някои от най-големите улични демонстрации в историята на Израел и предизвика рядка намеса от страна на държавния глава.
„В името на единството на народа на Израел, в името на отговорността ви призовавам незабавно да спрете законодателния процес“, написа президентът Ицхак Херцог в Twitter.
Острото предупреждение на Херцог, чиято роля е до голяма степен церемониална и надполитическа, подчерта тревогата, причинена от предложенията, които ще затегнат политическия контрол върху съдебните назначения и ще позволят на парламента да изземе част от правомощията Върховния съд.
Това последва драматична нощ на протести в градове в Израел след съобщението на Нетаняху, че е уволнил министъра на отбраната Йоав Галант заради неговата позиция срещу плановете.
Ден по-рано Галант отправи по телевизията призив към правителството да спре плановете за реформа, предупреждавайки, че дълбокото разделение, което те са създали в израелското общество, засяга армията и заплашва националната сигурност.
На фона на засилването на армейското присъствие в окупирания Западен бряг след година на безмилостно насилие, при което загинаха 250 палестински въоръжени и цивилни и повече от 40 израелци, отстраняването на министъра на отбраната дава нов тласък на обвиненията, че правителството жертва националния интерес за своя собствен.
Преодолян вот на недоверие
По време на гневни сцени в Кнесета (парламентът на Израел) рано в понеделник, опозиционните членове на парламента нападнаха председател на Конституционната комисия Симча Ротман, който ръководеше законопроекта, с викове „Срам! Срам!“ и обвинения, сравняващи законопроекта с войнствени ислямистки групи, които искат унищожаването на Израел.
„Това е враждебно превземане на държавата Израел. Няма нужда от Хамас, няма нужда от Хизбула“, беше чут да вика един, докато Конституционната комисия одобряваше ключов законопроект, който отива за ратификация.
„Законът е балансиран и добър за Израел“, каза Ротман.
Междувременно министърът на финансите Бецалел Смотрич представи бюджета за 2023-24 г. пред парламента за предварително гласуване по-късно през деня.
Предложението за вот на недоверие на опозицията беше отхвърлено, но като знак за напрежение в управляващата коалиция министърът на националната сигурност Итамар Бен-Гвир, който оглавява една от твърдолинейните прозаселнически партии, призова да се продължи с реформата.
„Не трябва да спираме съдебната реформа и не трябва да се предаваме на анархията“, написа той в Twitter.
Контрадемонстрации на десни поддръжници на реформите се очакваше да се проведат пред Кнесета в Йерусалим вечерта.
Призив за общонационална стачка
С разрастването на опозицията ръководителят на профсъюза Histadrut призова за общонационална стачка, ако предложената реформа не бъде спряна.
Излитанията от летище „Бен Гурион“ бяха преустановени, докато главните морски пристанища, банки и болници и медицински служби на Израел изразиха готовност за стачка. Ресторантите на McDonald‘s също бяха затворени, тъй като протестите се разпространиха в цялата икономика.
„Върнете здравия разум на страната. Ако днес не обявите на пресконференция, че сте променили решението си, ние ще стачкуваме“, каза председателят на Histadrut Арнон Бан-Давид
Докато правителството твърди, че преразглеждането е необходимо, за да се овладеят съдиите активисти и да се установи правилен баланс между правителството и съдебната система, опонентите смятат реформата за опит за подкопаване на законовите проверки и баланси и заплаха за демокрацията в Израел.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.