Хасан Адемов: Няма да позволим социални услуги да се използват за предизборен натиск

Общество

Една от важните теми, поставени пред всички министерства, включително и пред нашето, е честността, прозрачността и професионалният начин на провеждане на изборния процес. За първи път Министерството на труда и социалната политика се ангажира с тази тема. Това не е правено никога досега, но сме задължени да се справим с този проблем. Това заяви в ефира на Нова телевизия служебният министър на труда и социалната политика Хасан Адемов, коментирайки въпроса има ли връзка между начина на гласуване и получаването на социални услуги.

По думите му, в примерите за хора, които са притискани да гласуват за една или друга партия през ежедневните им битови необходимости "въобще не са преекспонирани".

"Тъкмо обратното - това е реалност на всички избори. Например има списъци за „Топъл обяд”, които зависят от Дирекция „Социално подпомагане” и се изготвят на базата на критерии, които може или не може да бъдат спазени. Когато „авторитети” - политически лица или местната власт натиснат директора, той вика хора в дирекцията и им казва: „Ако не гласуваш по определен начин, ще те извадим от списъка”. Звучи зловещо. Има такъв случай в област Благоевград и само след няколко часа ще бъда там, за да изясним ситуацията”, обясни Адемов.

Той каза още, че местните „политически активисти са наясно с тази процедура и по изборните резултати могат да преценят кой и как е гласувал”. „Уязвимите групи лесно се поддават на натиск, ако ги извикат и им кажат, че личната помощ или асистентска подкрепа за 6 до 8 часа може да бъде намалена или прекратена. Това важи и за услугата „Домашен помощник”, която зависи от общините”, подчерта министърът. Адемов беше категоричен, че това не е атака срещу социалните работници или местната власт, а срещу „грозни модели”. 

На въпрос, ако покачването на цените на горивата продължи, има ли пари да се помогне на най-уязвимите групи, той подчерта: „Няма как да има средства на този етап. Все още липсва Закон за държавния бюджет. Ако в удължителния бъдат предвидени допълнителни средства, тогава може да се говори за подобни мерки. Но възможностите на държавата в момента са силно ограничени”. Адемов подчерта, че министърът на енергетиката и министърът на финансите следят темата отблизо. „Ако се прецени, че трябва да се въведе подобна мярка, ще се използват инструментите, договорени на ниво Европейски съюз и възможни към момента в България”, допълни той.

Адемов изтъкна, че следващата седмица започва раздаването на хранителни пакети по европейска програма за най-нуждаещите се граждани.

Предишното ръководство на министерството беше решило тези помощи да се раздадат след изборите. Но гладът и нуждите на хората не зависят от датата на вота. Затова решихме пакетите да започнат да се раздават още сега. Те съдържат 11 основни хранителни продукта – брашно, захар, олио и други - по 11 килограма продукти за едночленно домакинство. Около 531 хиляди домакинства имат право на тази подкрепа”, обясни той.

И допълни, че тези хранителни пакети ще се раздават от Българския червен кръст, защото има национална мрежа и доброволци. Адемов призова помощите да не бъдат „брандирани за политически цели” на фона на предстоящата предизборна кампания.

По отношение на добавките, които ще бъдат раздадени на пенсионерите, Адемов заяви, че е подготвен законопроект за промени в Закона за социалното подпомагане.

„Идеята е помощите да не бъдат само за пенсионерите, а да обхванат и други уязвими групи - трайно безработни, хора с увреждания и други нуждаещи се. Така подкрепата ще бъде регламентирана със закон и няма да изглежда като политическо решение преди избори”, категоричен е той.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка