Илияна Йотова: Петков и Василев получиха огромен шанс, но се обърнаха срещу президента

Илияна Йотова: Петков и Василев получиха огромен шанс, но се обърнаха срещу президента

За първи път в най-новата история на България, а и преди това, имаше толкова сложна коалиция от четири партии, които наистина са много различни. Тази сложност на коалицията в едно кризисно време очевидно предизвикваше и тези съмнения и за съжаление те се оправдаха. Това заяви в ефира на БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова. 

Според нея правителството на Кирил Петков е паднало, защото бързо е забравило голяма част от обещанията си. "Петков и Василев получиха огромен шанс. Те имаха не само 100 дни, те имаха огромен шанс да спечелят доверието на българските граждани. Помните как тръгнаха - млади хора с претенции за много сериозно образование, със свежи идеи, с нов поглед, неупотребени в политиката. И всичко това е една предпоставка за много сериозен успех. Президентът има една вина в кавички - че им даде този шанс. Но много бързо, съветвани от доброжелатели, те се обърнаха срещу президента и срещу президентската институция вместо да потърсят съюз. Разочароваха нас българите и за това, за младите хора, за добре образованите, които знаят как да управляват страната и да търсят добри решения", каза още Илияна Йотова. 

Разочарованието от правителството, от коалицията, която беше създадена, стигна една точка на търпение както сред обществото, така и в мнозинството в Народното събрание и се получи така, че падна първото правителство от власт с вот на недоверие, след като една от партиите в коалицията отказа да бъде част от мнозинството и нормално се стигна до предсрочни избори, коментира вицепрезидентът.

Йотова изтъкна, че лично тя е смятала, че тази коалиция ще се задържи, защото били подписани споразуменията с "Продължаваме промяната". 

"Имаше категорично подписани условия, решения, които трябваше да бъдат взети, реформи, които трябваше да бъдат направени. Сякаш в самото начало имаше много сериозно съгласие за това какво трябва да извърши тази коалиция. Идването на ПП на власт беше с много сериозни очаквания от хората. След 12 години управление на ГЕРБ мнозина от нас повярвахме, че е възможна тази промяна. И натоварени с много очаквания разочарованието беше много бързо и от голямата любов се получиха големите резерви в хората, включително и в мен", добави тя.

Вицепрезидентът подчерта бързината, свързана с опита за правене на реформи - в Конституцията, в съдебната власт, за справяне с кризите, които следваха една след друга в България.

"Като че ли за тези 7 месеца този темп не се оправда. Още в първите месеци правителството сякаш тръгна в една друга посока да предрешава нещата, да няма достатъчно обществена дискусия, да няма съобразяване с желанията на хората. Получи се и много бързо конфликт между институциите и всичко това естествено доведе до тези резерви", каза още Илияна Йотова.

Във връзка с конфликта в институциите, по думите на Йотова, в тази предизборна ситуация бившият премиер Кирил Петков си търси аргументи защо е паднало неговото правителство. Тя поясни, че първата му публична проява като нов министър-председател е била по отношение на македонския въпрос и присъединяването на Република Северна Македония към Европейския съюз. И припомни за продължилия повече от 5 часа Консултативен съвет при президента Румен Радев, където е била препотвърдена българската позиция за присъединяването на РСМ към ЕС.

"Една позиция, която ни беше изключително важна, защото ние нямахме на своя страна европейските си партньори. Имахме една голяма доза неразбиране, имахме много пропуснати месеци, за да обясним българската позиция и в този първи момент не само, че не ги е критикувал, президентът подаде ръка на новото правителство, за да може при първото си посещение Кирил Петков да отиде със силната българска позиция в РСМ - това не е ли помощ?! Още тогава той беше обещал на нашите европейски партньори бърза и безпрепятствена позиция на България за приемането на нашата западна съседка, въпреки националния интерес на страната и съвсем отговорно мога да го заявя", посочи Илияна Йотова.

Тя благодари на френските ни партньори за това, че са разбрали българската позиция и са направили така в преговорната рамка - вписването на българите в Конституцията на страната да предхожда реалното започване на преговорите, което е безспорен успех.

"Нашите съседи от РСМ трябва да бъдат част от европейското семейство", каза още Илияна Йотова.

По думите на Йотова, политическата и правителствената криза в НС е една най-нормална политическа криза и когато се загуби мнозинството, пада и правителството. А служебният кабинет трябва да върне стабилността и сигурността на страната и да работи в интерес на гражданите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ