Имущество, придобито от престъпна дейност, ще се отнема и от трети недобросъвестни лица

Да се отнема в полза на държавата и имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица, предвиждат допълнения в Наказателния кодекс (НК), одобрени от Министерския съвет. Предлагат се също изменения в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и в Закона за НАП.
С тях се изпълняват препоръки от Доклада от Петия оценителен кръг на Комитета на експертите за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма към Съвета на Европа (MONEYVAL). Заключенията от Доклада доведоха до процедура на засилен мониторинг от страна на MONEYVAL, а неизпълнение на препоръките и до поставянето на България в „сивия списък“ на Групата за финансово действие за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма и на пролиферацията (FATF).
Една от критиките в доклада бе, че наказателното ни законодателство не допуска обезпечаване и отнемане на облаги от престъпления от трети недобросъвестни лица. Тази препоръка е съобразена в одобрения проект за НК, като едновременно с това е предвиден и процесуалноправен ред за защита на правата на третите лица при обезпечаване и отнемане (чрез НПК).
Става дума за лица, които не са извършители или съучастници в извършването на умишлени престъпления, но са се обогатили неправомерно. В НК изрично се уреждат случаите, в които се приема, че имуществото е придобито от трето недобросъвестно лице. Сред тях са: имущество, придобито безвъзмездно от трето лице, ако то е знаело или е могло да предполага, че е от престъпление; придобито възмездно от трето лице при същите условия, ако имуществото е на стойност, значително надвишаваща или значително по-ниска от пазарната стойност или е извършена замяна в тези параметри.
Ще се отнема в полза на държавата и имущество, придобито от съпруг, лице, с което виновният се намира във фактическо съжителство, бивш съпруг, роднини по права линия без ограничение в степените, роднини по съребрена линия - до четвърта степен включително, и по сватовство - до втора степен включително, ако са знаели или са могли да предполагат какъв е произходът му.
На отнемане ще подлежи и имущество, прехвърлено или внесено в капитала на юридическо лице, ако лицето, което управлява или контролира юридическото лице, е знаело или е могло да предполага произхода му, както и когато е придобито от юридическо лице, контролирано от виновния.
Нова глава в НПК регламентира участието в наказателното производство на третите лица, чието имущество подлежи на отнемане. Те могат да участват в наказателното производство и чрез повереник. От момента, в който е направено искане за отнемане на тяхното имущество, тези лица могат да участват в съдебното производство, да се запознават с делото, да представят доказателства, да обжалват актовете на съда, които накърняват законните им права и интереси. Тези права обаче ще са в пределите, необходими за защита срещу исканията за вземане на мерки за обезпечаване и за отнемане.
Предлагат се и изменения в НПК, свързани със сроковете за извършване на разследване и на мерките за процесуална принуда. В отговор на отправената критика за формални и бюрократични процедури за удължаване на срока, се предлага увеличаване на първоначалния срок за разследване на три месеца, както и възможност още в началото да се определи по- дълъг срок при фактическа и правна сложност на делото - до шест месеца.
Предвижда се при фактическа и правна сложност на делото прокурорът вече да може да удължи срока на разследването до дванадесет месеца, вместо както досега - до четири месеца. Запазва се възможността, ако и този срок се окаже недостатъчен, административният ръководител на съответната прокуратура или оправомощен от него прокурор да може да го удължава по искане на наблюдаващия прокурор.
Комитетът MONEYVAL остро критикува и заложения максимален срок от 18 месеца за наложени обезпечителни мерки заради риска от осуетяване на обезпечаването на облаги от престъпна дейност по мащабни наказателни дела, като тези срещу организираната престъпност, сложни схеми за изпиране на пари и др. Предлага се тези срокове да могат да се удължават, но с решение на съда. По искане на прокурора, съдът ще може да удължава срока на мерките за обезпечаване на глобата, на конфискацията, на отнемането на вещи в полза на държавата и на разноските по делото, като срокът на всяко удължаване не може да бъде повече от 18 месеца при обвинение за тежко престъпление и осем месеца - в останалите случаи.
При дела за компютърни престъпления отпада изискването компютърните информационни данни да се записват върху хартиен носител. Иззетите компютърни информационни данни ще бъдат приобщавани по делото като електронни доказателства и обработвани от компетентните органи с автоматизирани средства.
Създава се също процесуален ред за изземване на криптоактиви като обект или средство на престъпление, за да могат да бъдат съхранени за целите на производството.
Предлагат се и изменения в Закона за НАП, с които се преодоляват констатирани слабости в режима на управлението на конфискувани, отнети и изоставени в полза на държавата имущества.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.