Йордан Цонев: Атакуват наши активисти с "Ние, турците, ще си дадем партията ли?"

Йордан Цонев: Атакуват наши активисти с Ние, турците, ще си дадем партията ли?

Има натиск на етнически принцип върху хората, които остават в лагера на Делян Пеевски, след като парламентарната група на ДПС намаля драстично. Това обясни пред журналисти зам.-председателят на парламентарната група на ДПС Йордан Цонев, който в телевизионен ефир по-рано днес заяви подкрепата си за Делян Пеевски. 

Припомняме, че вчера от ДПС обявиха, че изключват от състава си председателят на ДПС Джевдет Чакъров и още 16 народни представители: Ализан Яхова, Анджей Джандев, Валентин Тончев, Едис Даудов, Ердуан Мехмед, Ешереф Ешереф, Левент Мемиш, Марио Рангелов, Мехмед Салим, Павлин Кръстев, Севим Али, Тимур Халилов, Фатме Рамадан, Хабибе Расим, Хайри Садъков и Юсеин Вейселов. По-късно двама други народни представители - Ахмед Вранчев и Димитър Николов обявиха, че искат да напуснат ДПС по собствено желание. Днес това направиха и Мюмюн Мюмюн и Ибраим Зайденов. 

Откакто 50-ото Народно събрание започна работа от парламентарната група на Движението за права и свободи бяха изключени Рамадан Аталай, Джейхан Ибрямов и Айсел Руфад, а Филиз Хюсменова подаде оставка като народен представител от Варна. Така от 47 мандата, с които ДПС разполагаше в парламента, сега групата намаля до 23 народни представители, което я прави четвърта политическа сила. 

Сега обаче в парламента се оформят две основни групи - 23-ма депутати от ДПС остават в партията и подкрепят Делян Пеевски, а други 24 са вече независими народни представители и подкрепят почетния председател на Движението за права и свободи Ахмед Доган.

"От десет дни всички наши активисти са атакувани по телефона, когато се приберат по родните си места с подобни тези. Те не са атакувани с "Вижте, неправилно се управлява партията или допуснати са грешки", а с "Ние, турците, ще си дадем партията ли?", каза Йордан Цонев от ДПС.

Йордан Цонев допълни, че във форума "Аз подкрепям Ахмед Доган" има призиви на етническа основа, които той определи като "меко казано странни".

"Всеки пост, който не е в подкрепа на тези хора, а е в подкрепа на екипа на Пеевски, се изтрива моментално. А постовете, които имаха етнически характер, не се триха", каза Цонев. По думите му, това е дало основанието да каже, че имат усещане за извадената етническа риторика.

"Ако искат да го нямаме това усещане - да спрат да тормозят колегите ни с етнически мотиви - партията турска ли е, българска ли е. Наша ли е? Ваша ли е? И да почнат да трият тези постове. И тогава няма да имаме това усещане", добави Йордан Цонев. 

"Призоваваме за заедност. Не става въпрос за фейсбук войни - български граждани от мюсюлмански произход, етнически турци, са тормозени много агресивно от няколко бивши народни представители от ДПС, като се насажда етническа омраза към различните", каза пред журналисти в парламента Хамид Хамид от ДПС и посочи, че това не е философията на ДПС. 

Мисля, че Доган няма да позволи група деребеи, които се опитват да спасят собствените си кожи, за да останат народни представители, да използват първо него като параван, а после да използват етническия модел и етническата карта, за да оцелеят по някакъв начин за още няколко месеца, добави народният представител. Според него това е анти-ДПС. "Ние няма да го позволим, ние призоваваме за заедност, всички да сме заедно, да сме в ДПС и да приемем всички различни в ДПС, както сме го приемали през толкова години назад", заяви Хамид. По думите му българските мюсюлмани виждат какво прави за тях Пеевски. 

"Може ли да извадиш етническата карта днес, когато виждаш, че си в слаба позиция, когато виждаш, че на Балканите, в света, навсякъде признават българския етнически модел, който е създаден в България да преминем през преход от тоталитаризма в друго свободно общество. Няма как човекът, който е измислил и предложил българския етнически модел, както и последователите му, да създават етническо напрежение. Моята снаха е християнка, моето семейство ще продължи дълги години и във векове по-нататък да е в етнически мир. Нека г-н Данчо Цонев да не си слага дивиденти с това и да не си играят с етническата карта, защото който вади етническата карта, мисля, че си заминава от политиката", коментира нечленуващият в парламентарна група депутат Рамадан Аталай

"Тук сме, за да изразим нашето категорично несъгласие със създаденото етническо напрежение. Наши дългогодишни членове се опитват да внасят раздор в партията. ДПС е доказала, че е мост на мир и тук, и на Балканите. Всички разбраха, че като няма как да се справят с Ахмед Доган, търсят други решения. Доган е този, който донесе етническия мир в България. "Не" на дискриминацията, "не" на етническото напрежение в България", заяви Валентин Тончев на брифинг на независимите депутати, които доскоро бяха част от парламентарната група на ДПС. 

"Чухме анонс по отношение на етнически някакви компоненти. Искам да заявя категорично, познавайки много добре философията на Доган, за който едва ли е необходимо да кажем, че е в основата на етническия модел. Един от основните радетели на този процес, ДПС, казвам най-отговорно, е за единение и заедност на всички в България. Приближаването до такива представи и въобще - тълкуване, е много опасно. Никой да не си позволява да се допира до тази карта. Няма такъв момент, ние сме заедно с колегите", каза Джевдет Чакъров.

"ДПС е голяма партия с много колективни органи - те ще разрешат кризата. Това е начинът. Изгубихме втория мандат, зарадвахме много наши политически противници. Може би е било част от причините и механизмите", коментира Искра Михайлова от ДПС.

Темата беше коментирана и от други парламентарно представени партии.

"Езикът на омразата ни притеснява във всички форми, защото многократно сме казвали, че не подкрепяме политически субекти да изграждат своята идентичност на базата на омразата и на базата на това, че не подкрепят дадена политическа партия. Така че, отивайки на избори, трябва да преосмислим поведението си, ако искаме да излезем от тази парламентарна криза", каза Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.

"Не вярвах, че ДПС ще стигне дотам, да използва етническия въпрос за вътрешно партийни разчиствания на някакви техни отношения, които не познавам. Ако мога да ги призова да не допускат това да стане - българи срещу мюсюлмани. Не, изключително опасно е не само за България, но за балканите", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова.

"ДПС преди 30 години беше създадена в името на това да осигури етническия мир в България. Може би в годините го е правела умело до момента, но отдавна процесите не са такива, за каквито се създаде. Доста сериозни корпоративни интереси защитаваха определени фактори в годините", коментира Станислав Балабанов от ИТН. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ