Кабинетът одобри измененията в Закона за публичното предлагане на ценни книжа
![Кабинетът одобри измененията в Закона за публичното предлагане на ценни книжа](/media/271/ikonomika-shutterstock_382756177~11.l.webp)
Министерският съвет одобри измененията в Закона за публичното предлагане на ценни книжа, чиято цел е в българското законодателство да се въведат мерки за осигуряване на условия за прилагането на европейския Регламент 2023/2631.
Документът създава рамка за разкриването на информация от емитентите на европейски зелени облигации на инвеститорите, установява задължение за проверка от външни проверители на основните документи, свързани с тези облигации, и урежда регистрацията и надзора над проверителите от страна на Европейския орган за ценни книжа и пазари.
Актът урежда и възможността за доброволно оповестяване на информация чрез общи стандартизирани образци за разкриване на информация за облигации, които не отговарят на критериите за „европейски зелени облигации“, но се предлагат на пазара като екологично устойчиви или облигации, свързани с устойчивостта.
Емитентите имат възможност да използват различни стандарти за емитирането на екологосъобразни облигации, но в случай, че възнамеряват да предлагат облигациите си като използват наименованието „европейски зелени облигации“, следва да спазват изискванията на регламента.
Предвижда се Комисията за финансов надзор и Българската народна банка да бъдат определени за компетентни органи по прилагането на регламента.
Със законопроекта също така се цели постигане на съответствие на нормативната уредба с изискванията на Кодекса за либерализация на движението на капитали на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), с оглед успешното приключване на прегледа на България пред Инвестиционния комитет на ОИСР.
В изпълнение на това са предложени изменения в Кодекса за застраховането, с които се въвежда режим за извършване на дейност от оператори от трети страни. Предлагат се и изменения в Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и за дружествата за секюритизация, чрез които се създава възможност за инвестиране в недвижими имоти на територията на държави, които са се присъединили към Кодекса за либерализация на движението на капитали на ОИСР, допълват от Министерския съвет.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.