Как един китайски магнат създаде машина за пари в подкрепа на Тръмп

Как един китайски магнат създаде машина за пари в подкрепа на Тръмп

Китайски милиардер в изгнание е признат за виновен по множество обвинения, включително за измама и пране на пари. Как Гуо Венгуи, който е създал империя за недвижими имоти в Китай, е направил измама за милиарди долари в САЩ, разкрива Би Би Си.

В началото на юни 2020 г., в края на първото блокиране на града от Ковид-19, флотилия от малки самолети озадачава жителите на Ню Йорк.

Те кръжаха над главите, носейки плакати с надпис: „Поздравления за новата федерална държава Китай“ и развяваха непознато на вид синьо знаме.

Дали това беше шега? Каскада? Странна пропаганда?

Мистерията беше разгадана няколко дни по-късно, когато Гуо и бившият главен стратег на Белия дом Стивън Банън се появиха на живо онлайн.

Заедно на лодка близо до Статуята на свободата, на фона на същото синьо знаме, те неловко се редуват да говорят пред камерата.

„Трябва да премахнем марксизма-ленинизма, парията и тоталитарния режим на Китайската комунистическа партия“, заяви Гуо. Това беше най-новото сътрудничество между двамата мъже, които изградиха големи мрежи от последователи в интернет въз основа на общите си мании: противопоставяне на китайските управници, вярност към крилото на Тръмп в Републиканската партия и конспиративни теории за Ковида и ваксините.

Четири години след този лайвстрийм Гуо беше признат за виновен по девет от общо 12-те обвинения, които му бяха повдигнати, включително за рекет, измама и пране на пари.

Пътят на парите

Според прокурорите Гуо е използвал връзките си и онлайн влиянието си, за да измами поддръжниците си.

Хиляди китайски дисиденти - повечето живеещи в чужбина - са изпращали пари, мислейки, че купуват дялове в неговите предприятия и криптовалута.

Но вместо да бъдат инвестирани, според властите, парите са били използвани от Гуо и базирания в Лондон бизнес партньор Кин Мин Дже за финансиране на екстравагантни покупки - включително скъпи имоти, яхта, спортни автомобили, рискови инвестиции в хедж фондове, килими на стойност 1 млн. долара и пиано за 140 000 долара.

Би Би Си разговаря с няколко последователи, които твърдят, че са дали хиляди долари на организациите на Гуо.

„Гледах живите му предавания всеки ден“, казва Коко, китайски имигрант, който живее в САЩ от десетилетие. Не използваме пълното ѝ име, защото тя се страхува от отмъщение от страна на последователите на Гуо.

„Видеоклиповете са много сензационни... и ние му се доверихме напълно“, казва тя.

Подобно на много от последователите му, Коко е привлечена от опозицията на Гуо срещу Китайската комунистическа партия и твърденията му, че има достъп до информация за висши китайски служители.

Тя става подозрителна, след като инвестира в GTV - медийна компания, основана от Гуо и Банън. Получава покана за участие в група в WhatsApp, обещаваща ексклузивен достъп до магната, и се присъединява към протестите пред дома на един от опонентите на Гуо. Тя казва, че протестиращите е трябвало да получат заплащане, но така и не са го получили. „Бавно открихме, че той никога не е изпълнил обещанията си“, казва тя.

Коко казва, че е инвестирала 6 000 долара. Един от нейните приятели очевидно е дал повече от 100 000 долара, за да стане „председател“ - член на вътрешния кръг на Гуо.

Прокурорите твърдят, че на жертвите е била обещана огромна възвръщаемост на инвестициите им.

Въпреки огромните суми, вкарани в компаниите и фондациите на Гуо, миналата година той обявява фалит, като твърди, че разполага с по-малко от 100 000 долара.

От парцали до богатство

По всичко личи, че Гуо знае какво е да си разорен. Роден през 1970 г., той израства в бедност като едно от осемте деца в североизточната китайска провинция Шандун, според профил, публикуван във в. New Yorker миналата година.

Прекарва известно време в затвора, след което започва кариера в областта на недвижимите имоти, която го превръща в един от най-богатите хора в Китай. По собственото му признание той е поддържал контакти с разузнавателните служби на страната.

По-късно Гуо казва, че богатството и връзките му са му дали вътрешна информация. Но същите тези връзки накараха недоброжелатели да го обвинят - включително в американски съд - че е двоен агент, работещ за китайското правителство.

През 2014 г., след бизнес спор и арест на един от контактите му в разузнаването, Гуо бяга от Китай в Лондон, а след това в Ню Йорк.

И в двата града той попада на важни хора. През 2015 г. той дарява 2,1 млн. паунда (2,5 млн. долара) на фондация, ръководена от Тони Блеър. По-късно бившият министър-председател му пише препоръчително писмо като част от кандидатурата на Гуо за закупуване на пентхаус в ексклузивна жилищна сграда в Манхатън - същият апартамент, в който агенти на ФБР нахлуха този месец.

За разлика от други дисиденти, живеещи в чужбина, Гуо не се задоволява с това да не се излага. Той се превърна в откровен критик на китайските управници, обвинявайки няколко висши служители в корупция.

Лошото чувство беше взаимно. Китайските власти го обвиниха в подкуп, отвличане, измама, пране на пари и изнасилване и изпратиха „червено известие“ за ареста му чрез Интерпол.

През 2017 г. Гуо открива акаунт в Twitter и постепенно натрупва последователи в редица социални медийни платформи. Той подава молба за политическо убежище в Съединените щати, като твърди, че е преследван от китайските власти.

По-късно същата година той се запознава с Банън, който току-що е бил отстранен от поста си в Белия дом. Двамата намират общ език и започват често да се появяват в подкастите и онлайн видеоклиповете си.

Според изтекли документи една от фирмите на Гуо е платила на Банън 1 млн. долара за консултации. По-късно двамата стават съоснователи на GTV.

Кайл Вайс, старши анализатор в Graphika, компания за анализ на социални медии, е автор на доклад за 2021 г. за това как онлайн присъствието на Гуо разцъфтява в движение, подкрепено от светкавично съдържание в социалните медии.

„Когато през 2017 г. той започна да говори открито и даваше интервюта за медии, бързо успя да си създаде последователи, като разля чая на Китайската комунистическа партия“, казва Вайс. „Това със сигурност е завладяващо и нещо, което не се среща често.“

Този анализ е подкрепен от интервюта на Би Би Си с бивши поддръжници на Гуо.

„Той спечели сърцата на мнозина, защото призоваваше за края на Китайската комунистическа партия“, казва Сара, китайска имигрантка, която не желае да използва пълното си име. Тя живее в САЩ и казва, че е дарила около 50 000 долара.

„Наказване на предателите"

Повечето от тези врагове сами са били дисиденти, които по някакъв начин са пречели на магната, което го е накарало да ги обвини, че са китайски шпиони.

Въпреки че отрича да е насърчавал насилието, Гуо започва кампания, която нарича „наказване на предателите“.

Твърди се, че няколко от набелязаните лица са получили смъртни заплахи. Поне един от тях е бил пребит от последователите на Гуо.

Тенг Бяо, дисидент, избягал от Китай, който е гостуващ професор в Чикагския университет, е един от участниците в кампанията за „наказване на предателите“. Той заяви, че е започнал да пише за Гуо през 2017 г., като е смятал, че бизнесменът дискредитира работата на китайските дисиденти.

Гуо съди Тенг за клевета, но делото е прекратено.

Това не спира нападенията. В продължение на два месеца, считано от края на 2021 г., до 30 активисти се събирали всеки ден пред къщата му в Ню Джърси, каза  Тенг пред Би Би Си.

„Те стояха пред къщата ми и държаха знамена и плакати, в които ме наричаха шпионин на [Китайската комунистическа партия], и продължаваха да снимат къщата ми, да излъчват на живо, и да ругаят мен, децата ми и семейството ми“, каза г-н Тенг. „Неговите последователи ми изпратиха смъртни заплахи.“

Коко, инвеститорката, която междувременно се е обърнала срещу Гуо, каза, че е участвала в митинг пред дома на друг китайски дисидент, Боб Фу.

Фу е пастор и активист за религиозна свобода, напуснал Китай през 90-те години на миналия век. Гуо го обвинява, че е китайски шпионин.

„Много съжалявам, че се присъединих към тези действия“, казва Коко. „Тези хора не са шпиони на Китайската комунистическа партия, както каза Гуо.“

Друг бивш последовател, който е работил за Гуо като доброволен преводач, но не желае да бъде назован поради страх от отмъщение, разказва пред Би Би Си, че неговите компании са събирали лична информация за последователите, които са давали пари, твърдейки, че това са проверки от типа „познавай клиента си“, каквито редовно се използват от банките.

„Той разполага с цялата им лична информация, паспорт, лична карта, адрес, имейл, телефонни номера, всичко, което се сетите“, каза тя.

Резултатът, твърди тя, е, че много последователи - особено тези, които все още живеят в Китай - се страхуват да говорят, защото се притесняват, че тази информация ще изтече.

Твърдения за измама

Мрежата на Гуо обаче се срива през март 2023 г., когато американските власти го обвиняват в организирането на измама за милиарди долари

Според обвинителния акт 5500 инвеститори са вложили общо 452 млн. долара в GTV, за която Гуо твърди, че е на стойност 2 млрд. долара. В действителност се твърди, че това е бил нов бизнес и не е имал приходи..

Възможните признаци, че нещата се разплитат, датират още от август 2020 г., когато Банън е арестуван на борда на яхта, собственост на Гуо, обвинен в измама на дарители на компания с нестопанска цел, която има за цел да построи стена на границата между САЩ и Мексико. Той не се признава за виновен.

Докато Гуо и Банън затвърждават партньорството си в проекта за нова федерална държава, американските власти започват да разследват техните бизнес дейности.

В резултат на това компаниите на Гуо бяха изправени пред обвинения в подвеждане на инвеститорите, което го принуди да плати 539 млн. долара за уреждане на иск от Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC), финансовия регулатор на САЩ.

Комисията по ценните книжа и фондовите борси твърди, че Гуо незаконно е продавал криптовалута и акции на GTV на инвеститори.

Това не беше краят на неговите правни и финансови проблеми. През март 2023 г. той беше арестуван за телеграфна измама, измама с ценни книжа, банкова измама и пране на пари.

В изявление, публикувано чрез фондациите на Гуо, неговите представители нарекоха обвиненията срещу него „изфабрикувани и необосновани“ и обвиниха американската правосъдна система, че е контролирана от Китайската комунистическа партия, без да предоставят доказателства. Те не отговориха на допълнителни въпроси и отхвърлиха искането за интервю.

Адвокатът на  Дже - бизнес партньор на Гуо,  заяви, че той категорично отрича обвиненията.

Банън не е посочен в обвинителния акт и през март 2023 г. не отговаря на съобщения, търсещи коментар.

Сега, повече от година по-късно, Банън също е обвинен в пране на пари и конспирация. През юли той започна да излежава четиримесечна присъда за това, че не е изпълнил призовка на Конгреса.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ