Какво може да означава изборна победа на Харис за Европа и трансатлантическите отношения?

Какво може да означава изборна победа на Харис за Европа и трансатлантическите отношения?

Вицепрезидентът на САЩ  Камала Харис е готова да излезе на сцената на Националния конгрес на Демократическата партия по-късно днес и да произнесе това, което се смята за най-голямата политическа реч в нейната кариера.

Очаква се 59-годишната дама да очертае своята визия и политически дневен ред пред американския народ, докато мнозина в Европа също ще бъдат любопитни да разберат какво може да означава президентството на Харис за трансатлантическите отношения, предаде CNBC.

Харис, която се изкачи до върха на листата на демократите, след като президентът Джо Байдън сложи край на кампанията си миналия месец, е на път да се изправи лице в лице през ноември с кандидата на Републиканската партия и бивш президент Доналд Тръмп.

Ако Харис спечели, политическите анализатори очакват до голяма степен подобен на политическата платформа на Байдън подход – макар и с някои фини различия по големи международни въпроси като войната Русия-Украйна.

За анализаторите от Economist Intelligence Unit очакванията са, че президентството на Харис ще предложи усещане за приемственост по въпросите на външните работи.

„Това означава постепенно, а не рязко намаляване на военната помощ за Украйна, за да се наложат мирни преговори, което бихме очаквали при Доналд Тръмп; все още ястребова позиция спрямо Китай, но без заплахата на Тръмп за незабавно повишаване на митата; и продължаващи усилия за балансиране на подкрепата за Израел с деескалацията на войната в Газа“, казаха анализаторите на EIU Емили Мансфийлд и Андрю Витерити пред CNBC по имейл.

„Харис със сигурност не е критикувала Байдън по нито един от тези въпроси, но тя вероятно ще промени посланията около тях, като акцентът ѝ върху хуманитарната криза в Газа е един пример за това“, добавиха те.

Украйна, Израел и Китай

Франческо Николи, асистент по политически науки в Политехническия институт на Торино в Италия, каза, че сегашният път на сближаване между САЩ и ЕС вероятно ще продължи при президентството на Харис, особено когато става въпрос за области като търговия, изкуствен интелект,  технологична и климатична политика.

„Що се отнася до Украйна, може би можем да очакваме президентството на Харис-Уолц да бъде по-смело от това на Байдън“, каза Николи пред CNBC по имейл.

„Без фундаментално [промяна] на подхода на „червените линии“, който досега ограничаваше помощта на САЩ за Украйна, е вероятно новият демократичен билет да има малко по-либерален подход [за] предоставяне на Украйна на средства за натискане и тестване на такива червени линии. Уолц, по-специално, беше много гласов поддръжник на Украйна“, продължи той.

Николи, който също е гостуващ сътрудник в базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel, смята, че е малко вероятно президентството на Харис да промени драстично трансатлантическия подход по международни въпроси като Израел и Китай.

Той каза, че Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, вероятно ще приветства всяко компромисно споразумение между Израел и палестинската въоръжена групировка Хамас като успех, „стига войната да приключи“. Говорител на Европейската комисия не беше на разположение за коментар, когато CNBC се свърза с него в четвъртък.

„По същия начин, въпреки че не се съмнявам, че ако Китай започне пълномащабно нахлуване в Тайван, ЕС ще реагира бързо и съгласувано, в момента ЕС е твърде разделен по отношение на Китай, за да бъде надежден партньор на САЩ във всяка ситуация, освен открит конфликт“, каза Николи.

„ЕС вероятно ще продължи своята частична индустриална политика, която може да бъде заклеймена като антикитайска в преговорите с всеки бъдещ президент на САЩ, но в действителност е вероятно да се противопоставя на САЩ почти толкова, колкото и на Китай. Президентството на Харис едва ли ще промени това“, добави той.

Лесли Винямури, директор на програмата за САЩ и Америка в Chatham House, каза, че Харис се намира в „трудната позиция да определя външната си политика, докато е вицепрезидент“, но вероятно ще възприеме консенсус по външната политика, подобен на Байдън.

„Знаем, че тя изпитва страст към протест срещу живота на палестинците и това е може би областта, в която ще видим повече разлика“, каза Винямури пред CNBC по имейл.

„Но обърнете внимание на думите на [бившия президент Барак] Обама. „Америка не може да бъде световният полицай, но може да бъде сила за добро“. Това е мястото, където е купонът и вероятно там ще бъде и Харис“, добави тя.

Необходимост от сигурност и индустриални политики

Судха Дейвид-Уилп, старши сътрудник в German Marshall Fund на мозъчния тръст на Съединените щати, посочи в скорошна публикация в блог, че победата на Харис през ноември „ще предложи глътка въздух на Европа да укрепи отбранителните си способности“ и „да се приспособи към нови реалности“ в отношенията между САЩ и ЕС. „Несъмнено ще има известна степен на приемственост от администрацията на Байдън до президентството на Камала Харис по отношение на идеали, действия и съветници“, каза Дейвид-Уилп. „Но Европа не си прави никакви илюзии, че победата на Белия дом за демократите би означавала, че Съединените щати ще осигурят всички нужди на континента от сигурността и ще обърнат своите индустриални политики.“

Дейвид-Уилп каза, че вместо да се „притеснява“ относно знаковия Закон за намаляване на инфлацията на Байдън, ЕС трябва да работи съвместно със САЩ, за да защити веригите на доставки от икономическа оръжейна употреба и да се фокусира върху събиране на повече капитал и развойна дейност у дома, за да се постигнат пробиви в области като изкуствения интелект или зелена енергия.

„Харис няма да наруши трансатлантическите отношения, но външнополитическият ѝ фокус естествено ще се насочи първо към Китай, както и към справяне с непосредствените кризи в Близкия изток и на южната граница на САЩ – теми, които имат по-голямо значение в американската вътрешна политика“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Мащабен проект преобразява ЦУМ в модерен търговски комплекс с 5-зведен хотел и СПА-център
Шефът на швейцарското разузнаване предупреди за силно присъствие на „Ислямска държава“ в страната
Бившият шеф на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев е обявен за национално издирване
Топ 10: Най-добрите градове в света за работа и почивка
Времето: Нова порция валежи в Западна и Централна България
БОК предлага да бъдат дадени ведомствени жилища на тримата олимпийски шампиони
Канадска компания откри 2492- каратов диамант, един от най-големите в световната история на добива
Президентът избра отново Димитър Главчев за кандидат за служебен премиер, връчва му папката по обед