Карадайъ пита проф. Габровски за състава на кабинета

Карадайъ пита проф. Габровски за състава на кабинета

За да има кабинет, трябва да има яснота какво ще прави този кабинет и как ще го прави. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ при срещата си с номинирания за премиер от ГЕРБ-СДС проф. Николай Габровски, който търси подкрепа за съставянето на кабинет с първия мандат, който е в ръцете на ГЕРБ-СДС. За да има кабинет, за нас е много важен елемент и програмата - цели, приоритети, включително и професионалния състав на кабинета, добави Карадайъ. 

"Задачата, с която съм натоварен, е доста тежка в тази политическа ситуация. Желанието ми е ако успеем да изградим екип от професионалисти без ярка политическа окраска, които да могат да преведат България през тези критични месеци, за да избегнем влизането в нов цикъл на предсрочни избори. Защото, ако сега не съставим правителство, има опасност от следващи и по-следващи избори", заяви проф. Николай Габровски.

"На политическия терен трябва да се търси нормалността. Ярките партийни фигури биха затруднили прехода към тази нормалност. За първи път виждаме на политическия терен ултиматуми за провеждане разговори, отказ от разговори, камо ли диалог. Диалогът е много далече. В страна има много проблеми и за да има кабинет, трябва да има яснота какво ще прави този кабинет и как ще го прави. За да има кабинет, за нас е много важен елемент и програмата - цели, приоритети, включително и професионалния състав на кабинета", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

По отношение на персоналния състав на кабинета, проф. Габровски отказа да назове някои от имената, които ще влязат в проектокабинета на ГЕРБ-СДС, но изтъкна, че става въпрос за професионалисти с добро име. Той обаче очерта приоритетите си - законите по Плана за възстановяване и устойчивост, Шенген, еврозоната, борбата с корупцията. 

"Трябва да се продължи в посока работещ парламент, който дори и да си постави само няколко цели, да има хоризонт да ги изпълни. Като гражданин се чувствам лично засегнат, че ни отделят в отделна група за Шенген. Трябва да бъдат положени всички усилия. Ако влезем в цикъл на предсрочни избори, вероятността за положителен развой за еврозоната намалява драстично", посочи Габровски. 

"Промените в Конституцията и правомощията на главния прокурор много хора го ползват като "политическа дъвка", но малко са политиците и партиите, които правят нещо по тази тема. От ДПС, чувайки много политици, които ползват понятието "реформа в съдебната система", за да се опитат Народното събрание да кадрува в съдебната система, направихме своята част - разписахме проект за промени в Конституцията и черно на бяло го предоставихме на всяка ПГ в 47-ото НС. И тези, които ползват темата като политическа дъвка, след това видяхме техните действия - точно нула, нищо! А ние отворихме възможност за диалог по темата. Явно за някои от политическите партии е по-важно партийно-политическото експлоатиране на някои теми, а не тяхното решаване. Така че по тази тема имаме еднакви виждания, въпросът е пътят да се извърви. Дали някой има желание да извърви пътя, това е друга тема", каза Карадайъ.

По темата Еврозоната и Шенген лидерът на ДПС призова да се анализират пропуските на страната през последните години. "Ние трябва да си зададем въпроса къде е сгрешила България, защото до 2010 г. всички политици са свършили изключителна полезна работа, за да може през 2011 г. да се случат решенията на ЕК и институциите на ЕС, тогава кои са пропуските от тогава до сега - отговорът е липсата на диалог, дипломация, нормалност в политиката. С честата смяна на правителства и отказът за диалог стигаме до този момент на отказ за присъединяване сега", подчерта още Карадайъ.

Според него са липсвали разговори, диалог и единни действия на българските политици, институции и дипломация. "По Плана за възстановяване и устойчивост има едни 60 млрд., които стоят за България, но не е ясно дали ще ги вземем, защото не сме си написали домашното. До декември тази година трябваше да са договорени оперативните програми за лятото на 2023 г. и да бъдат разписани вече мерките по ПВУ. По всички тези приоритети изложени от вас, ние работим по тях от години", заяви още Карадайъ. 

"Ако продължаваме да се въртим от предсрочни на предсрочни избори, няма как да се задействат нито процедурите за Плана за възстановяване и устойчивост, нито да се отворят тези европрограми. Ето защо нормализирането на тона е задължително, за да може да преодолеем този етап. Основното е липсата на доверие, а доверие не може да намерим, когато има конфронтация", добави проф. Габровски. Според него решението на тези проблеми минавали през работещо правителство. 

Габровски посочи, че след всички проведени срещи с парламентарно представените партии, ще бъде съставен списък с приоритетите, около които има сближаване на позициите на партиите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ